Search
Close this search box.

#115 – Sbohem, Británie

Světová zdravotnická organizace vyhlásila v reakci na šířící se koronavirus globální stav zdravotnické nouze. K podobnému kroku se ve své historii uchýlila pouze šestkrát – naposledy v roce 2019 v obavě ze šíření viru Ebola. Nakažených je zatím okolo 10 tisíc a to především na území Číny. Předpokládáme, že o zdravotních aspektech víte díky médiím už takřka vše. Věnovat se proto budeme trochu bezcitně jen ekonomické stránce věci.

Obyčejná chřipka zabije v Česku přes 1 500 lidí ročně, přesto se dočká mnohem menší pozornosti. Bojíme se totiž nových věcí a koronavirus je jednou z nich. Obyvatelé (nejen) Číny tak méně cestují, méně nakupují a celkově se snaží vyhnout situacím, ve kterých se vystavují riziku nakažení. To vše se samozřejmě musí projevit na ekonomice, kterou nespasí ani zvýšený prodej roušek a dalšího zdravotnického zboží. První odhady hovoří o tom, že čínská ekonomika poroste v prvním čtvrtletí o 1,5 procentního bodu pomaleji oproti původním odhadům. Vše ale samozřejmě záleží na dalším vývoji.

Zpátky k rouškám, na koronaviru vydělávají především společnosti zabývající se zkoumáním nových léčiv a výrobou zdravotnických pomůcek. Jednou z nich je i japonská firma Kawamoto, která vyrábí ochranné protivirové roušky. Její akcie posílily od začátku roku o 750 procent a bude zajímavé sledovat, jak si povede v následujících týdnech.

Strach z neznáma táhne dolů i většinu akciových indexů. Americký S&P 500 oslabil v tomto týdnu o 1 %, evropský Euro Stoxx 50 o 3,2 % a s čínskými akciemi se pro jistotu ani neobchoduje. Jak jsou na tom zjistíme až na začátku příštího týdne, kdy dojde k obnovení provozu na čínských burzách.

Daří se naopak instrumentům, které jsou všeobecně považovány za bezpečné. Jedním příkladem za všechny je zlato, jehož cena od začátku roku vyrostla o 4 % a atakuje tak hranici 1600 dolarů za unci.

Ještě necelých 7 hodin je nás v Evropské unii osmadvacet. Poprvé v historii tohoto společného evropského projektu dojde k zúžení členské základny. Po téměř 4 letech od osudného referenda totiž opouští naše řady Velká Británie. Tu nyní čeká jedenáct měsíců přechodného období, ve kterém se pokusí dohodnout na budoucí spolupráci s EU. Uvidíme kolik prodloužení si nezávislá ostrovní země vyžádá tentokrát.

Tesla, Tesla, Tesla. Žádná jiná společnost nepřitahuje tolik pozornosti jako americká automobilka pod taktovkou Elona Muska. Obzvlášť se ji to daří v posledních týdnech, kdy chrlí jednu dobrou zprávu za druhou. Ve středu zveřejnila své výsledky za poslední čtvrtletí roku 2019. V tom překonala i ta nejoptimističtější očekávání. Podruhé za sebou skončila v plusu, doručila rekordní počet vozidel a zároveň slíbila další růst. Od středy posílily její akcie o 10 %, od začátku roku dokonce o více než 50 %.

Boeing si připsal první roční ztrátu za posledních 22 let. V roce 2019 prodělal americký výrobce letadel 636 miliónů dolarů (14,5mld. Kč). Jen pro porovnání, rok předtím si Boeing připsal zisk přesahující 10 miliard dolarů (230mld. Kč). Vzhledem k nekončícím problémům s modelem 737 MAX je možné, že v červených číslech skončí i letos. Investoři se ztrát ovšem nebojí – jednak čekali větší, druhak ví, že (ekonomický) pád Boeingu s americkou vládou v zádech stejně nehrozí. Akcie v reakci na zprávy posílily o 2 %.

Své výsledky zveřejňovaly i další významné společnosti. Překvapil například Amazon, který zažil pohádkový závěr roku a opět dokázal, že lidé se na Vánoce nebojí utrácet. Jeho akcie posílily o 8,5 % a nalezl tak cestu zpět do úzkého kroužku společností s valuací přesahující jeden bilion dolarů.

Hlubší propad naopak zaznamenal Facebook. Ten sice dosáhl rekordních tržeb, přesto to ke spokojenosti investorů nestačilo. Vrásky na tváři jim dělá především stagnující počet uživatelů na nejdůležitějších trzích – Spojené státy a Kanada. Pro Facebook to znamená konec s jistotou navyšujících se příjmů a nutnost začít experimentovat. To, zvlášť u největší sociální sítě světa, přináší nejistotu. Akcie proto poklesly o více než 7 %.

Experimentovat se rozhodl i český antivirus Avast. Skrze dceřinou firmu Jumpshot prodával data o vyhledávání a chování svých uživatelů. Ačkoliv se jednalo o dlouhodobě veřejnou informaci, její zmedializování poslalo hodnotu akcií prudce dolů (-25 %). Avast v reakci na to dal od Jumpshotu ruce pryč a projekt slíbil ukončit.
Nutno podotknout, že k prodeji dat docházelo se souhlasem uživatelů, kteří tuto možnost potvrdili při instalaci. Přesto bychom očekávali, že jde o chování před kterým bude zákazníky antivirus chránit a ne ho aktivně podporovat.

Již tuto sobotu se na investiční platformě Portu Gallery objeví nová příležitost v podobě unikátních houslí Gennaro Testore, Milano z roku 1796. Jedná se o netradiční investici do překrásného uměleckého kousku s více než 200 let dlouhou historií. Na stránce předmětu narazíte i na video, kde si tyto housle můžete prohlédnout v akci.



V nejbližší době se můžete na Portu Gallery těšit i na další úchvatné předměty. nezapomeňte proto sledovat facebokovou stránku Portu Gallery, kde o novinkách včas informujeme.

Hezký víkend!


Jak ukázat dětem hodnotu peněz?

Když chtěl Scott Parker svým dětem vysvětlit, co je to hodnota peněz, vybral z bankovního účtu celou svoji měsíční výplatu ve stodolarových bankovkách a doma peníze vyskládal na stůl. Proč?


Zlatá éra italské houslařské školy, aneb kde vzniklo řemeslo houslařství

Itálie patřila v první polovině 14. stol. mezi nejvyspělejší státy Evropy. S vyvinutou ekonomikou souvisí i rozvoj věd a umění.


Vývoj vybraných instrumentů (24.1.- 31.1.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 260,2
-1,07%
YTD: +0,9%
Euro Stoxx 50
3 657,8
-3,21%
YTD: -2,4%
Nikkei 225
23 205,2
-2,61%
YTD: -1,9%
Ropa
54,7
-4,59%
YTD: -15,3%
EUR/CZK
25,210
+0,20%
YTD: -0,8%
Dow Jones
28 576,0
-1,43%
YTD: +0,1%
Pražská burza
1 074,4
-6,00%
YTD: -3,7%
Bitcoin
9 271,3
+9,06%
YTD: +29,3%
Zlato
1 587,1
+0,97%
YTD: +4,2%
USD/CZK
22,798
+0,05%
YTD: +0,8%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Vliv koronaviru na globální ekonomiku a divoký růst Applu

Čínský koronavirus může uvrhnout globální ekonomiku do recese. Alza zůstává jedničkou na trhu. Loni odbavila 12,3 milionu objednávek. Apple oznámil rekordní kvartál.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je ETF?

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji

portu-crypto

#9 – Leden v zeleném

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn

Spoříte si na důchod?

S odchodem do důchodu stálý příjem výrazně klesne. Tím se může dramaticky snížit i vaše životní úroveň. Je tedy