Search
Close this search box.

#12 – Bitcoinová špička v Praze

bitcoin-etf-crypto-nl

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn za uplynulý měsíc. Na závěr přidáváme i pozvánku na BTC Prague, největší bitcoinovou konferenci v Evropě.

Po vydařeném a na události bohatém prvním čtvrtletí roku 2023 se trh kryptoměn v dubnu nesl v relativním klidu. Nejsledovanější kryptoměna Bitcoin v první polovině dubna po deseti měsících překonala hranici 30 tisíc dolarů, později se ale Bitcoin pod tuto hranici opět propadl. Podobně se v dubnu vyvíjela i tržní kapitalizace celého kryptoměnového trhu a tržní ohodnocení se tak ve čtvrtém měsíci roku 2023 pouze nepatrně zvýšilo, celková tržní kapitalizace kryptoměn je tak lehce nad úrovní 1,2 bilionu dolarů.

coinmarket-cap-duben

Transakce s Bitcoiny na novém maximu. Denní počet transakcí v blockchainu Bitcoinu dosáhl 29. dubna nového historického maxima. Při sledování pomocí sedmidenního klouzavého průměru bylo zaznamenáno 408 tisíc transakcí. Rekordně vysoký průměrný denní počet transakcí může naznačovat, že u Bitcoinu dochází postupně k vyšší adopci mezi jeho uživateli. Dalším důvodem může být rostoucí popularita Bitcoin Ordinals. Protokol Ordinals umožňuje, aby každý jednotlivý Satoshi (nejmenší jednotka Bitcoinu) byl identifikován a transakci s ním bylo možné provést s připojenými dodatečnými daty. Právě tento způsob je využívaný pro bitcoinová NFT, o kterých jsme psali v dřívějším vydání Portu Crypto newsletteru.

Poplatky vyšší než odměna. Těžaři Bitcoinové sítě se poprvé za existenci bitcoinové sítě dočkali vyšších poplatků za potvrzení transakcí, než za vytěžení nového bloku. Poplatky jsou v současné době znovu velmi vysoko, důvodem jsou právě Bitcoin Ordinals, které zahlcují bitcoinovou síť. Jedna transakce tak může vyjít na vyšší jednotky stovek korun, což se netýká uživatelů Portu Crypto, jelikož emitenti ETP nakupují kryptoměny ve velkém a transakční náklady se rozdělí mezi všechny uživatele.

MiCA se blíží. Nařízení Markets in Crypto-Assets, které upravuje pravidla pro regulaci kryptoměnových trhů, v dubnu schválil Evropský parlament. Součástí přijatých opatření je snaha bojovat proti praní špinavých peněz. Nařízení ještě bude schvalovat Evropská rada, pravidla by poté měla začít platit od poloviny roku 2024. Firmy, které v EU budou chtít nabízet své služby v odvětví kryptoměn, se budou muset registrovat a poskytnout údaje o své identitě. MiCA je v kryptoměnovém odvětví první ucelená sada předpisů na světě, podle předkladatelů získá EU díky nařízení konkurenční výhodu. 

Jedna je náhoda, dvě shoda okolností, tři jsou trend. Řeč je o adopci Bitcoinu jednotlivými zeměmi. K přijímání či těžbě největší kryptoměny se po Salvarodu hlásí hned dvě další země – Bhútán a Lichtenštejnsko. První jmenovaná země potvrdila, že již několik let využívá přebytku vyprodukované elektřiny z vodních elektráren k těžbě Bitcoinu, druhá oznámila, že plánuje přijímat platby v kryptoměně za některé státní služby. Přichází čas, kdy budeme platit daně v Bitcoinu?

Bitcoin whitepaper v zařízeních Apple. Takzvanou bitcoinovou bílou knihu lze nalézt ukrytou v počítačích od Applu s operačním systémem MacOS. Jedná se o dokument od tvůrce bitcoinového blockchainu Satoshi Nakamota, který popisuje elektronický platební systém peer-to-peer, který je decentralizovaný a umožňuje finanční převody bez přítomnosti banky jako prostředníka. Informaci, že je whitepaper možné v zařízeních Mac nalézt, se dostalo velké mediální pozornosti, což pravděpodobně Apple nepotěšilo, protože s novou verzí operačního systému bílá kniha zmizí

Solana představila vlastní smartphone. Pokud byste rádi telefon zaměřený na Web3 a navíc s vlastní kryptoměnovou peněženkou, doporučujeme pokračovat ve čtení. Tvůrce známého blockchainu totiž představil vlastní chytrý telefon Solana Saga. Přístroj za v přepočtu více než 21 tisíc korun ale, jak potvrzují i samotní tvůrci, nebude určen pro běžné uživatele. Používání Sagy v současnosti prý spíše připomíná beta testování ještě nedokončeného produktu. Může se tak jednat o zajímavou volbu pro early adopters nebo pro vývojáře, ale pro běžného spotřebitele bude denní fungování s tímto smartphonem obtížné. 

Nabídka mincí Etherea se snížila. Od přesunu Etherea z energeticky náročného ověřovacího mechanismu proof-of-work na ekologičtější metodu proof-of-stake, známého jako The Merge, se nabídka etherů snížila o více než 100 000 mincí. Pokud by The Merge neproběhl a Ethereum by nadále bylo pod dohledem těžařů, nabídka etherů by se zvýšila o více než 2,52 milionu mincí (růst o 3,53 %). Namísto toho se nabídka mincí Etherea snížila o 0,144 %. Od samotného přechodu na ověřovací mechanismus proof-of-stake vzrostla cena Etherea o více než 30 %. 

Bitcoinová špička v Praze. 8. – 10. 6. 2023 se v pražských Letňanech odehraje největší evropská bitcoinová konference BTC Prague. Na konferenci a veletrhu uvidíte 100 bitcoinových firem a 130 speakerů z celého světa, tedy aktuální bitcoinovou špičku. Současně potkáte dalších 10 000 návštěvníků, kteří tak z BTC Prague udělají největší oborovou konferenci v celé ČR vůbec. 

Pokud se chcete BTC Prague zúčastnit, s kódem PORTU získáte slevu 15 % na všechny typy vstupenek. S nákupem neotálejte, již v neděli totiž dojde k jejich zdražení.

Crypto heatmap april

Vývoj kryptoměn od začátku dubna

Co nového v Portu?


Jaký vliv bude mít vývoj kryptoměn na svět tradičních financí? Právě o tom mluvil projektový manažer Portu Jakub Valníček v rámci své přednášky na konferenci Block’23. Pokud jste tuto povedenou akci zmeškali, nevadí, Jakubovu přednášku si můžete pustit ze záznamu na našem YouTube kanálu.


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

strategie rozvojové trhy

Strategie: Akcie rozvojových zemí

Investice do společností z rozvojových zemí přináší příležitost, jak diverzifikovat své portfolio a zároveň zvýšit šanci na dosahování