Search
Close this search box.

#124 – Lidská tvář kapitalismu

Přestože situace nemusí vypadat zrovna růžově, máme důvod k oslavě. Pokud čtete tento newsletter, podařilo se vám přežít událostmi napěchované první čtvrtletí. Zatímco v lednu měl svět nakročeno k válce mezi Spojenými státy a Íránem, dnes bojujeme pod stejnou vlajkou proti neviditelnému nepříteli. Nebudeme ho ovšem raději jmenovat, kdyby u nás došlo k podobným opatřením jako v Turkmenistánu. Zde vám za vyslovení onoho zakázaného slova hrozí trest odnětí svobody.

Koro…. tedy aktuální pandemie má na svědomí již více než milion nakažených. Čtvrtina z nich žije na území Spojených států. Podle modelu Bílého domu podlehne v USA nemoci 100-240 tisíc lidí. To vše za předpokladu, že budou dodržena přísná ochranná opatření. Model zároveň ukazuje, že pokud by Spojené státy žádná opatření nezavedly, nemoc by si mohla vyžádat přes 2 miliony mrtvých. Počet denních úmrtí v následku epidemie ve Spojených státech by měl růst ještě 13 dní. Od 16. dubna by číslo mělo začít klesat.

Přísná opatření mají svůj smysl. Směňovat lidské životy za ekonomický růst si žádný světový leader nedovolí a „zlý kapitalismus“ ukazuje svou lidskou tvář. Každý si ovšem uvědomuje, že vypnout svět něco stojí a platit budou nakonec všichni. Ať už jsou to investoři, živnostníci, nebo třeba obyčejní pracující.

Akciový trh má za sebou nejhorší čtvrtletí od roku 2008. Index MSCI World, který sleduje globální vývoj akcií poklesl o více než 20 % a podobně se dařilo i americkým a evropským indexům. Pokud se podíváme do historie na americký trh, od roku 1990 se index S&P 500 propadl o více než 10 % v rámci jednoho čtvrtletí celkem dvanáctkrát. V devíti případech z toho v následujícím čtvrtletí rostl.Ceny pohonných hmot jsou nejnižší od roku 2016. Průměrná cena benzinu i nafty je pod úrovní 28 korun za litr. Důvodem je extrémně nízká cena ropy, která ovšem v posledních dnech zaznamenala oživení. Hlavní roli sehrál (pro změnu) Donald Trump, který uvedl, že Saudská Arábie a Rusko se brzy dohodnou na snížení těžby. Přestože mluvčí Kremlu tvrzení odmítl, cena ropy reagovala růstem o více než 25 %.OSN přehodnotila svůj odhad pro vývoj globální ekonomiky v roce 2020. Původně očekávala, že aktuální rok přinese celosvětový růst v průměru o 2,5 %. Nový odhad počítá s tím, že světová ekonomika v roce 2020 poklesne, a to o 0,9 %.

Ještě dramatičtější pokles má zažít Evropa – respektive eurozóna. Bank of America očekává, že místo 1% růstu zaznamenají v roce 2020 státy platící eurem propad v průměru o 7,6 %! Kdy se ekonomika vrátí na úrovně z konce roku 2019, záleží na dalším vývoji. Pozitivnější scénáře počítají se začátkem roku 2021, negativnější naopak s koncem roku 2023. (více zde – od strany 15)Spojené státy mají další rekordní nárůst v počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Zatímco předminulý týden to bylo 3,3 milionu lidí, v minulém přibylo dalších 6,6 milionu Američanů. Podle odhadů Fedu by mohl celkový počet nezaměstnaných vyrůst až na 47 milionů – to by odpovídalo 32% nezaměstnanosti.

Jaká je situace v Česku? Data o nezaměstnaných za březen budou dostupná až v následujících týdnech, a tak můžeme pracovat jen s odhady. Ministerstvo práce a sociálních věcí očekává celkový nárůst o 5 procentních bodů. Českomoravská konfederace odborových svazů očekává, že bez práce by se v nejbližších měsících mohlo ocitnout až 450 tisíc lidí – to odpovídá zhruba 8% míře nezaměstnanosti.

V reakci na slabší ekonomická očekávání rozhodla ČNB o uvolnění podmínek pro získávání hypoték. Místo 20 % ceny nemovitosti stačí složit opět pouze 10 %. Spolu s tím ruší Česká národní banka podmínku na poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele (DTI). Nadále ovšem zůstává podmínka na výši měsíční splátky vůči čistému příjmů (DSTI) – ta se zmírnila z dosavadních 45 na 50 procent.Společnost British American Tobacco vyvíjí vlastní vakcínu proti COVID-19. Ta je aktuálně ve fázi preklinického testování. Jeden z největších výrobců tabákových výrobků na světě tak chce očividně udržet své monopolní postavení v ničení plic. Ročně umře na následky aktivního a pasivního kouření asi 8 milionu lidí.

Ať newsletter nekončíme na negativní vlně, obraťme pozornost k závislosti, která je (rozhodně v Česku) přijímaná mnohem pozitivněji. Karanténa dopadá na většinu živnostníků, obzvlášť pak na majitele restaurací a hospod. Po projektu ZachraňPivo.cz, skrz který je možné podpořit nákupem piva majitele minipivovarů, vznikl ve spolupráci s českými pivovary projekt ZachraňHospodu.cz. Ten umožňuje lidem zakoupit poukaz, který uplatní, až se restaurace znovu otevřou. Prozatím probíhá registrace podniků.

Hezký víkend!

P.S. Setkání s investory jsme sice museli zrušit, těšit se ale můžete alespoň na jeho virtuální verzi. Ta se uskuteční za týden v pátek formou webináře. Na otázky ohledně Portu se budete moc ptát Radima Krejčího, Martina Jaroše a Martina Luňáčka. Sledujte naše sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram) a dozvíte se více.


Dobrý, špatný, nebo průměrný rok pro akcie?

Globální akcie za posledních 25 let v průměru ročně posilovaly o 9 %. Co by za to letos asi mnozí dali, že? Dlouhodobé průměry mají své výhody i nevýhody, záleží na tom, jak se s nimi pracuje.


Sedm knih v češtině, které doporučuje Bill Gates

Jak si zpříjemnit karanténu a celkově trávení času doma? Zkuste některou z knih, která uchvátila Billa Gatese. Všechny knihy jsou v češtině, a to jak v klasické, tak online podobě.


Vývoj vybraných instrumentů (27.3.- 3.4.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 501,6
-1,6%
YTD: -22,6%
Euro Stoxx 50
2 666,1
-2,3%
YTD: -28,9%
Nikkei 225
17 820,2
-8,1%
YTD: -24,7%
Ropa
26,9
+25,1%
YTD: -55,9%
EUR/CZK
27,540
+0,9%
YTD: +8,4%
Dow Jones
21 137,3
-2,3%
YTD: -25,9%
Pražská burza
774,3
-0,9%
YTD: -30,6%
Bitcoin
6 778,4
+1,5%
YTD: -5,5%
Zlato
1 639,9
+0,9%
YTD: +7,7%
USD/CZK
25,535
+2,6%
YTD: +12,9%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Kateřina Trnková: Můžete si s námi pořídit hned celou sbírku investičních vozů

Rozhovor s Kateřinou Trnkovou, která je odbornicí na historické vozy Ferrari a Maserati. Zároveň je investiční specialistkou WOOD & Company.


Banky online a e-shopy pro všechny

Obchod se rychle přesouvá na síť. Aplikace to usnadní i malým prodejcům. Creditas a UniCredit mají novou aplikaci pro platby kartou. Změna operátora je od středy rychlejší a levnější.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak při investování nenaletět

Checklist: Jak odhalit podvodnou investici?

S všeobecným růstem zájmu lidí o investování se objevuje stále více pochybných investičních nabídek nebo podvodných společností, jejichž cílem

Fintech review – Finiata, Bitcoin a Uber

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne. Český investiční fond Enern investuje miliony