Search
Close this search box.

#168 – Čeká nás kryptobudoucnost?

Uplynulý týden patřil mezi klidnější a volatilita na trzích tak byla relativně nízká. Menší obavy přinesl investorům telefonát Joe Bidena s čínským prezidentem, který se zrovna v příjemném duchu nenesl. Americký prezident vyjádřil obavy ohledně postupu Číny v Hongkongu nebo kvůli situaci v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. O žádné velké deeskalaci napjatých vztahů hovořit nelze a čínsko-americké spory nás pravděpodobně budou provázet i nadále.

Americký index S&P 500 zakončuje týden v mírném plusu, zhruba +1 %. Příliš se od trendu nevzdaluje ani evropský Euro Stoxx 50, který od minulého pátku roste takřka totožně (+1 %). Hlavní pozornost mají očkovací závody, ve kterých svět vidí naději na návrat k normálu. Do indexů se zatím příliš nepromítají, avšak pomalý start Evropské unie může přerůst v problém s vážnými ekonomickými důsledky.

Automobilka Tesla nakoupila bitcoiny za 1,5 miliardy dolarů (32 mld. Kč). Cílem tohoto neobvyklého rozhodnutí má být diverzifikace investic a maximalizace návratnosti hotovosti. Alespoň krátkodobě na tom Tesla rozhodně netratí. Bitcoin reagoval na zprávu růstem nad hranici 40 tisíc USD a od úterý posílil zhruba o 20 %. Tesla naopak zhruba o 7 % klesá, ale to částečně i kvůli informaci, že konkurenční automobilka Rivian se chystá na burzu.

Nadějný deal mezi společnostmi Hyundai a Apple vzal za své. Druhá největší automobilka měla s technologickým gigantem spolupracovat na vývoji Apple Car. Tento týden ovšem námluvy skončily a Apple bude s největší pravděpodobností hledat partnera jinde. Jedním z problému měla být i nedostatečná diskrétnost jihokorejské automobilky. Akcie Hyundai reagovaly poklesem o 7 %, ke konci týdne ale ztrácí už jen zhruba 2,5 %.

Společnost Bumble vstoupila úspěšně na burzu. Stejnojmenná aplikace, která funguje jako seznamka kde první krok mohou udělat pouze ženy, získává v posledních letech na popularitě. Hned první den akcie této firmy rostly o více než 60 % a investoři tak ohodnotili Bumble na necelých 8 miliard dolarů. Konkurenční Match Group, která provozuje asi 45 seznamovacích společností včetně Tinderu, má zhruba pětinásobnou tržní kapitalizaci.

Disney je zpátky v plusu, a to především díky streamingovým službám. Hlavním koněm v této oblasti je Disney+, které za rok a kus zvládlo nalákat téměř 95 milionů předplatitelů. Dohromady s dalšími službami (Hulu, ESPN+) Disney zhruba 150 milionů platících uživatelů. Pro srovnání, Netflix něco málo přes 200 milionů předplatitelů. Na ostatních segmentech ovšem Disney kvůli uzavřené ekonomice stále tratí a akcie od výsledků klesají o 2 %.Mastercard se chystá v tomto roce zařadit vybrané kryptoměny přímo do své sítě. V realitě by to mohlo znamenat, že mimo jiné kryptoměnami půjde platit na klasických terminálech u obchodníků. V podobném duchu se před několika týdny vyjádřil i CEO společnosti Visa a s kryptoměnami má velké plány v tomto roce i třeba Paypal.

Česko překonalo Španělsko v HDP v paritě kupní síly na obyvatele. Vyplývá to z aktualizovaných dat Eurostatu. Tento ukazatel očišťuje HDP na hlavu o rozdíly v cenových hladinách a ukazuje tak reálnější obraz o životě lidí v dané zemi. Oba státy mají odlišný trend a znát je to například na trhu práce. Zatímco Česko stále patří v tomto ohledu mezi premianty (aktuálně přes 4 %), Španělsko se od roku 2008 nedostalo z dvouciferných čísel.

Satelitní internet Starlink, který vyvíjí společnost SpaceX, se dostává na trh. Předobjednávat lze zařízení ve Spojených státech, Velké Británii a Kanadě. Vyjde na 99 dolarů měsíčně a připočíst si k tomu musíte 500 dolarů za přijímací stanici. Ředitel společnosti SpaceX Elon Musk se netají tím, že Starlink by se měl časem od firmy odpojit a vstoupit jako samostatná společnost na burzu. Počkat chce do té doby, než cash flow projektu začne být více předvídatelné. Když už jsme u předvídání, podle Morgan Stanley se Starlink dostane do zelených čísel až v roce 2031. Do té doby má spálit 33 miliard dolarů (700 mld. Kč). Pro Muska nic nového pod sluncem.

Co nového v Portu?

Na platformě opPORTUnity nabízíme v pořadí druhou příležitost. Tentokrát se jedná o veřejnou emisi dluhopisů Retail podfondu WOOD & Company, který spravuje komerční nemovitosti v Praze o celkové hodnotě 5,5 mld. Kč.

Již delší dobu pracujeme na marketingové kampani, v rámci které bychom chtěli pomáhat zlepšovat finanční gramotnost v Česku. Když jsme k sobě hledali někoho, s kým bychom toto téma komunikovali veřejnosti, nemuseli jsme se rozhlížet dlouho. Kovy je náš dlouhodobý klient a tak byl také první volbou. Společně plánujeme plno zajímavých aktivit a u spousty z nich budete právě vy hrát důležitou roli!

Portu Rychlovku jsme museli kvůli časovým důvodům tento týden vynechat, a tak si můžete pustit alespoň první video o finanční gramotnosti od Kovyho.

Hezký víkend!


Jak se dařilo Portu v covidovém roce ve srovnání s podílovými fondy?

Jedním z hlavních argumentů zastánců aktivních podílových fondů je lepší vývoj v dobách, kdy trhy klesají. Jak si tedy Portu v porovnání s největšími podílovými fondy vedlo?


Přišla vám vyšší výplata? Buďte odpovědní, investujte ji!

Portu vám radí: když není zodpovědný stát, buďte alespoň vy – myslete na budoucnost svou a vašich blízkých, investujte!


Vývoj vybraných instrumentů (5.2. – 12.2.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 921,2
+0,9%
YTD: +4,4%
Euro Stoxx 50
3 694,3
+1,1%
YTD: +2,3%
Nikkei 225
29 520,1
+2,6%
YTD: +7,6%
Ropa
58,5
+2,9%
YTD: +20,6%
EUR/CZK
25,76
-0,2%
YTD: -1,9%
Dow Jones
31 412,2
+0,8%
YTD: +2,6%
Pražská burza
1 060,4
-0,2%
YTD: +3,2%
Bitcoin
47 113,0
+24,5%
YTD: +62,6%
Zlato
1 820,7
+0,4%
YTD: -3,9%
USD/CZK
21,27
-1,2%
YTD: -0,5%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Souhra mezi tvarem a funkcí – Pininfarina

Karosárny – to je prostě pojem. Jedna z těch nejslavnějších v podobě studia Pininfarina v roce 2020 oslavila 90 let od svého vzniku a to jistě stojí za průzkum, zejména, když se nám v Portu Gallery sešlo několik vozů nesoucích její podpis…


Online finančák a telefon místo čísla účtu

Finanční správa testuje online finanční úřad, Mojedane.cz spustí na konci února. Velký bratr v praxi: Google předal americké policii informace o účastnících demonstrace. Banky chystají novou službu. Peníze pošlete i na číslo mobilu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

bitcoin-etf-crypto-nl

#5 – Nahoru a dolu

Vítejte u čtení dalšího Crypto newsletteru. Přinášíme vám shrnutí toho nejdůležitějšího, co se za poslední

inflace-cr-kveten-2023

Inflace v ČR v srpnu klesla na 8,5 %

Inflace v srpnu měla nadále klesající trend, a to jak v České republice, tak i v dalších zemích. V Česku v srpnu klesla inflace v meziročním vyjádření na 8,5 %.