Search
Close this search box.

#171 – Nesázejte proti Americe

Uplynulý týden žádný velký klid na trh nepřinesl a pokles můžeme sledovat především u technologických akcií. Ty paradoxně klesají i kvůli tomu, že vyhlídky do budoucnosti začínají být růžovější. Zatímco pro většinu „tradičních“ firem se stala pandemie obrovským problémem, technologické firmy z ní dokázaly těžit. Se zlepšující se situací (v USA) dávají investoři od technologických akcií ruce pryč.

Ze svého vrcholu (před třemi týdny) poklesl technologický index NASDAQ o 11 %. Například Tesla ztrácí za stejné období 30 %, Zoom -23 %, Nvidia -20 % a pokračovat by šlo dále. Širší index S&P 500, ve kterém mají technologie také nezanedbatelný vliv, poklesl za poslední tři týdny zhruba o 4,5 %. My krátkodobý pesimismus na trhu vnímáme spíše jako příležitost pro naše investory, kteří tak nakupují tzv. se slevou.

Zpátky k uplynulému týdnu. Index S&P 500 poklesl od minulého pátku o 1,5 %. Trh dál upřeně sleduje zvyšující se výnosy na amerických dluhopisech, které jsou sice nejvyšší za poslední rok, ale ještě hluboko pod hodnotami před vypuknutím koronavirové pandemie. Evropa zakončuje týden v zelených číslech a index Euro Stoxx 50 sledující akcie firem v eurozóně posiluje o 1 %.

Legendární investor Warren Buffett tak jako každý rok zveřejnil svůj dopis akcionářům společnosti Berkshire Hathaway. Pokaždé jde o zajímavé čtení a jinak tomu není ani tentokrát. Devadesátiletý Buffett se v něm věnuje především příběhům společností, které Berkshire Hathaway (spolu)vlastní. Celé vyznění podtrhuje klasická Buffettova věta, která v dopise nechybí: Never bet against America. Ostatně, stačí se podívat na obrázek výše.

Warren Buffett je dlouhodobým propagátorem diverzifikovaných investic a svým přístupem je nám tak samozřejmě blízký. Na blogu jsme už dříve psali třeba o jeho sázce na pasivní investování, kdy neváhal vsadit 500 tisíc dolarů na to, že index S&P 500 přinese vyšší výnos než fondy (ano, vyhrál). Zapomínat nesmíme ale ani na druhou důležitou věc, která jde diverzifikaci ruku v ruce. Zbrklost k investicím nepatří a důležité je nespekulovat. Vyhrají ti, co akcie drží dlouhodobě. Ostatně ani tohle Buffett ve svém dopise nevynechal.

After all, ownership of stocks is very much a “positive-sum” game. Indeed, a patient and level-headed monkey, who constructs a portfolio by throwing 50 darts at a board listing all of the S&P 500, will – over time – enjoy dividends and capital gains, just as long as it never gets tempted to make changes in its original “selections.”

Světlo světa spatřilo nové ETF, skrz které mohou investoři nakupovat akcie, které zrovna „frčí“. Funguje na bázi algoritmu, který prohledává sociální sítě (Reddit, Stocktwits,…) a nakupuje akcie o kterých se mluví. Rebalance u něj probíhá jednou měsíčně a nabízí se tak otázka (pokud jste si ji nepoložili už dříve), jestli to vůbec dává smysl. Největší podíl na ETF mají aktuálně akcie Facebooku, Twitteru, Fordu a sázkové společnosti DraftKings.

Elektromobilita dostává v posledních týdnech zabrat. Tedy alespoň společnosti, které se ji věnují. Většina z nich zaznamenala v uplynulých měsících famózní jízdu a ceny akcií zamířily prudce vzhůru. Návrat směrem k normálu tak není až tak šokující. Kromě Tesly ztrácí třeba i nadějná čínská automobilka Nio. Ta za poslední měsíc odepsala 40 % své hodnoty. Z pohledu tržní kapitalizace ji ale stále investoři ohodnocují na víc, než třeba BMW, Ford nebo Hondu.

Poradci z investiční banky JPMorgan ve svém dopise klientům zmínili, že kryptoměny mohou být logickým doplňkem diverzifikovaných portfolií. Součástí je doporučení alokovat až 1 % svých investic do kryptoměn. My jen doplníme, že opatrnost je v tomto případě klíč. Kryptoměny mohou být pro některé zajímavým doplňkem dynamického portfolia, ale neměly by být jeho hlavním pilířem.

ETFka neztrácejí páru. Za únor zaznamenaly americké burzovně obchodované fondy druhý největší měsíční příliv peněz. Hned po loňském listopadu. V rámci měsíce do nich investoři nalili téměř 90 miliard dolarů! Zdaleka nejvíce tečou peníze do ETF, které sledují index S&P 500. Začátek roku 2021 je z pohledu ETF famózní a je vidět, že pasivní investování neztrácí na oblibě.Nezaměstnanost v Česku setrvala v únoru na hranici 4,3 %. Nejlepší je situace v Pardubickém kraji, nejhorší naopak v Karlovarském kraji. V rámci EU patříme stále mezi premianty.
Pro pořádek, MPSV měří nezaměstnanost jiným způsobem než Český statistický úřad, a tak existují dva rozdílné ukazatele. Co se týká ČSÚ, poslední údaj za leden hovoří o 3,3% nezaměstnanosti. Tento údaj používá pro evropské srovnání i Eurostat.

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery chystáme v příštím týdnu nový úpis. Půjde o medaili k dokončení Chrámu sv. Víta z roku 1929. Začínat budeme v úterý 9.3., tak se nezapomeňte připravit. Určitě neuděláte chybu, když budete sledovat stránku Portu Gallery na Facebooku.

Co se týká úpisu dluhopisu Prague Real Estate 5,00/23, ten probíhá nadmíru dobře. Upsáno je aktuálně 220 mil. Kč z maximální částky 300 milionu korun. Emitent může kdykoliv rozhodnout o předčasném ukončení prodeje. Na platformě opPORTUnity lze nakupovat tyto dluhopisy online a bez poplatku.

Ještě další novinky spolu s tradičními informacemi z trhu přináší v dnešní Portu Rychlovce Radim Krejčí. Mimo to výjimečně odpovídá on sám na záludnější otázky od členů týmu.Hezký víkend!


Investiční akademie 1: Co je akciový trh?

V sérii několika článku vám přiblížíme, co to vlastně investování je, jak funguje a jeho různé druhy. Tato akademie je určená nejen začátečníkům, ale zároveň může sloužit jako vhodné zopakování pro ty trochu pokročilejší.


Finanční gramotnost: Jak si efektivně budovat finanční rezervu?

V minulém příspěvku na blogu jsme vás upozorňovali na případ, kdy vám po odečtení veškerých vašich výdajů od veškerých vašich příjmů vyjde záporná hodnota. A právě na tento případ bychom se chtěli v tomto článku zaměřit.


Vývoj vybraných instrumentů (26.2. – 5.3.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 758,1
-1,4%
YTD: +0,1%
Euro Stoxx 50
3 681,3
+1,2%
YTD: +3,1%
Nikkei 225
28 864,3
-0,4%
YTD: +5,2%
Ropa
65,8
+6,9%
YTD: +35,5%
EUR/CZK
26,31
+0,4%
YTD: +0,2%
Dow Jones
30 937,4
+0,1%
YTD: +1,1%
Pražská burza
1 067,6
+0,9%
YTD: +3,9%
Bitcoin
47 839,0
+5,7%
YTD: +65,2%
Zlato
1 696,5
-1,9%
YTD: -10,5%
USD/CZK
22,03
+2,0%
YTD: +3,0%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Chyba v bankovní identitě a úspěchy odložených plateb

Odložené platby letí. Švédská Klarna je po další obří investici nejhodnotnějším evropským startupem. KB měla spustit bankovní identitu, ale objevila se vážná chyba. V Česku se v únoru prodaly kryptoměny za 900 milionů korun.
Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je dluhopis?

Po představení pojmu akcie je dalším logickým krokem článek o druhém nejznámějším cenném papíru. Jak

stocks investing

Jak fungují indexové fondy?

Spousta lidí se investování vyhýbá. Ze strachu. Průzkum společnosti Ally Invest ukázal, že 65 % dospělých tvrdí, že