Search
Close this search box.

#172 – Kdo si hraje…

Čísla na burze chytají příjemnější zelenou barvu a americký trh posouvá rekordy. Na nejvyšších historických hodnotách uzavřel ve čtvrtek jak Dow Jonesův index, tak ostře sledovaný S&P 500. Druhý jmenovaný je kousek od pokoření hranice 4 000 bodů. Předchozí kulatiny (3000) oslavil index 12. července 2019.

Pozitivní sentiment v uplynulém týdnu má hned několik důvodů. Skoro 2bilionový ($) americký balíček na podporu ekonomiky prošel Kongresem a podpisem ho již stvrdil i Joe Biden. Součástí je třeba přímá finanční podpora Američanům ve výši 1400 dolarů (přes 30 tisíc Kč). Předchozí šeky ukázaly až překvapivou chuť Američanů přelít bezpracně získané peníze na akciový trh, především do vysoce spekulativních akcií.

Zklidnění přinesly i data o inflaci v USA. Únorová čísla ničím nepřekvapila a inflace odpovídá očekáváním. To je vzhledem k celkové nejistotě vnímáno jako pozitivní zpráva. Index S&P 500 roste tento týden o 2,5 %, evropský Euro Stoxx 50 pak o 4,5 %.

Evropská centrální banka reaguje na zvyšující se výnosy dluhopisů. Situaci prezidentka ECB Lagardeová označila za nevítanou a slíbila, že dluhopisy bude nakupovat ještě rychleji. Na grafu níže je tak dobře vidět, že zatímco Amerika se začíná odrážet od dna, Evropa se nikam nechystá. S novým „normálem“ se loučit nehodlá.

Ve čtvrtek oslavila Země jubileum jednoho roku, od momentu, kdy Světová zdravotnická organizace vyhlásila stav pandemie. Akcie před rokem již třetí týden zažívaly strmý pád a jen málokdo čekal, že za týden se odrazí ze dna. Uplynulých 366 dní přálo především akciím firem, které lidi používají doma (Etsy +400 %, Zoom +230 %, Shopify +200 % Netflix +65 %). Naproti tomu cestovatelské akcie logicky… rostly také (TripAdvisor +270 %, Booking +85 %, Hilton +65 %). Index S&P 500 za stejné období posílil téměř o 60 %.

Herní hit, který popularitou předčí i Minecraft, se vydal tento týden na burzu. Společnost Roblox vstoupila na parket skrze tzv. přímý úpis a investoři ji při současné ceně (70$/akcii) ohodnotili na 40 miliard dolarů. Ještě před 11 měsíci přitom na společnosti visela cenovka s o jednou nulou méně. Pro srovnání, herní gigant EA má tržní kapitalizaci 37 miliard dolarů, studio Activision Blizzard pak 70 miliard dolarů.

Když už jsme u her, nelze vynechat Gamestop. Cena akcie, populární především mezi retailovými investory, zamířila opět vzhůru a začíná se přibližovat k nedávno vytvořeným maximům. Nemá cenu se zde zbytečně opakovat, a tak jen ve zkratce – podobné nákupy nejsou investování, ale čistá spekulace. Na spekulacích není ve výsledku nic špatného, jen je důležité rozumět pevné hranici, která mezi oběma světy je.

Sto milionů. To je hranice platících předplatitelů, kterou Disney+ mělo podle plánů překročit nejdříve v roce 2024. Jenže pandemie změnila plány, a tak Disney slaví již po 16 měsících od spuštění. Na Netflix sice pořád ztrácí, ale tímhle tempem to vypadá jako otázka času. Podle aktualizovaných plánů chce mít Disney u své platformy v roce 2024 více než 230 milionů předplatitelů.Průměrná mzda v posledním čtvrtletí roku 2020 stoupla v Česku na 38 525 Kč. Na výplatních páskách tak lidé našli v průměru o 6,5 % více než před rokem. Za celý rok rostla mzda oproti minulému o 4,4 %. Domácí ekonomika přitom zažila největší pokles HDP v historii samostatného Česka. Neintuitivní vývoj může být vysvětlen dvěma faktory:

1) Stát nešetřil na bonusech a v sektorech je to znát. Průměrná mzda ve zdravotní a sociální péči rostla o 13,8 % (ve 4. čtvrtletí meziročně dokonce o 31 %) a pozadu nezůstalo ani vzdělávání (za celý rok +7,8 %) a administrativa (+9,5 %). V oborech, kde nedominuje stát byl vývoj o poznání slabší (průmysl +1,4 %; ubytování, stravování a pohostinství -2,1 %).

2) Mediánová mzda (prostřední hodnota) rostla pomaleji než průměrná a nezaměstnanost roste. Suše tak lze na růst průměrné mzdy nahlížet i tak, že lidé s hůře placeným místy prostě přicházejí o práci.

Co nového v Portu?

Děkujeme za všechny hlasy v kvalifikačním kolem. Díky vám jsme se dostali mezi TOP 20 nejoblíbenějších finančních produktů v České republice. Nyní je před námi ještě finálové hlasování, a tak budeme rádi za vaši podporu i ve finále! Hlasovat můžete zde.Na Portu Gallery jsme podle plánu spustili úpis medaile k dokončení Chrámu sv. Víta. Tentokrát se jedná o hodnotnější kousek, a tak máte stále možnost se přidat k více než 300 aktuálním investorům podílejících se na nákupu.

Ani dnes nechybí Portu Rychlovka, ve které Radim Krejčí přináší další novinky z trhu. Spolu s Martinem Luňáčkem odpovídá i na vaše nejčastější otázky.Hezký víkend!


„Začnu investovat, až budou akcie levnější.“ – Určitě?

S cenami akcií je to pořádná potíž. Když jsou moc vysoké, nechce se jednomu nakupovat, protože přece půjde nakoupit levněji. A když jsou nízké, pořád nevíte, jestli náhodou nebudou ještě nižší..


Finanční gramotnost: Orientace ve finančním světě

V dalším dílu našeho seriálu o finanční gramotnosti se přesuneme do světa finančních a bankovních produktů a spotřebitelských úvěrů.


Vývoj vybraných instrumentů (5.3. – 12.3.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 934,0
+2,4%
YTD: +4,7%
Euro Stoxx 50
3 832,5
+4,4%
YTD: +7,3%
Nikkei 225
29 717,8
+3,0%
YTD: +8,3%
Ropa
66,0
-0,1%
YTD: +36,1%
EUR/CZK
26,15
-0,5%
YTD: -0,4%
Dow Jones
32 654,7
+3,7%
YTD: +6,7%
Pražská burza
1 077,3
+0,9%
YTD: +4,9%
Bitcoin
57 712,0
+17,4%
YTD: +99,2%
Zlato
1 716,5
+1,1%
YTD: -9,4%
USD/CZK
21,91
-0,6%
YTD: +2,5%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Karta na otisk prstu a další akciová jízda

MasterCard a Samsung vyrobily platební kartu se čtečkou otisků. Akciové šílenství pokračuje: GameStop opět prudce roste. WeDo přebírá stovku Mall Boxů od Mall Group a otevře je dalším e-shopům.
Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nová doba, staré pravdy

Ropa za třicet dolarů za barel a nějaké drobné, výnosová křivka v USA pod jedním

Má smysl rebalancovat?

Při jakkoliv dlouhé investici je nutné mít správně sestavené portfolio tak, aby se riziko a

Makléř – 9. díl: Propouštění

Ondru překvapila skvělá organizace propouštění. Fungovalo tak, jako všechno ostatní v Gold & Company – efektivně, chladně a