Search
Close this search box.

#173 – NFT

Pozornost se tento týden obracela především na středeční zasedání americké centrální banky. K žádným změnám měnové politiky (podle očekávání) nedošlo, přesto bylo co si odnést. Federální rezervní systém podle nové prognózy očekává výrazně rychlejší oživení americké ekonomiky. Ta by letos měla růst o 6,5 % (prosincový odhad: +4,2 %). Ruku v ruce s tím má stoupat i inflace (odhad pro 2021: +2,4 %). Se zvyšováním sazeb před koncem roku 2023 ovšem Fed nepočítá.

To jsou vesměs dobré zprávy a americké akcie proto ve středu reagovaly růstem. Fed ovšem (alespoň explicitně) neadresoval problém, ke kterému se trh v posledních týdnech upnul. Investoři očekávající vyšší inflaci se dlouhodobých státních dluhopisů zbavují co to jde, a výnos na amerických dluhopisech tak nepřestává růst (úrok na dluhopisech je fixní, cena ne → prodej tlačí cenu níž, což zvyšuje výnos).

Hned ve čtvrtek tak americké akcie opustily teritorium historických maxim a zamířily do červených čísel. Odnesl to klasicky především technologický sektor, u kterého jsou vyšší sazby největším strašákem. Index NASDAQ odepisuje tento týden (díky dnešnímu růstu jen) 1 %. Nejsledovanější americký index S&P 500 ztrácí 0,5 %. V mírném plusu naopak zakončuje týden evropský Euro Stoxx 50 (+0,3 %).



Fenomén NFT. S ETF toho (krom podobně vypadající zkratky) moc společného nemá, přesto v investičním světě hraje důležitou roli. No a o co vlastně jde? Třípísmenná zkratka schovává pojem non-fungible token, kde právě slovo „fungible“ hraje nejdůležitější roli. Fungible je něco, co je lehce zaměnitelné, zastupitelné. Je to třeba bankovka, kterou máte v peněžence. Ve výsledku je vám jedno, jakou stokorunu zrovna nosíte a nemáte problém ji vyměnit za jinou. Rozdíl nastává ve chvíli, kdy vám to jedno není – třeba když jde o šťastnou stokorunu, ke které máte citový vztah a v peněžence ji nosíte už roky. Tu za jinou stovku s klidným svědomím nevyměníte a z fungible se pro vás mění na non-fungible.

To stejné platí u fyzických věcí. Ostatně pro příklad nemusíme jít daleko. Na Portu Gallery teď upisujeme jedinečnou medaili, jejíž hodnota je dána mimo jiné svým omezeným množstvím a dlouhou historií. Ze své podstaty tak bude mít vždy vyšší hodnotu, než dnes odlitý stejně těžký kus zlata – byť třeba se stejným motivem. Tisíce umělců může kreslit a kopírovat Mona Lisu, ale žádná nebude mít takovou hodnotu, jako ta co visí v pařížském Louvru.

No a konečně se dostáváme k elektronickým médiím. Ty lze ve většině případů neomezeně kopírovat. Ostatně to je často jejich pointa. Newsletter, který teď čtete je stejný jako newsletter, který čte někdo jiný. Do NFT ovšem vstupuje blockchain. Díky tomu u kryptoměn víme, kdo vlastní kolik, nebo kdo komu co posílá. No a u NFT je princip vlastně stejný. Stejně jako na Portu Gallery máte důkaz o tom, že jste majitelem předmětu vydaného v určitém omezeném množství. S tímto právem můžete obchodovat a těšit se z růstu (nebo samozřejmě poklesu) ceny. Zatímco v prvním případě je informace uložená na omezeném množství míst, u NFT je stejně jako u kryptoměn decentralizovaná.

V posledních měsících zažívají NFT boom. Například token, který opravňuje držitele k vlastnictví koláže od uživatele pod přezdívkou Beeple, se prodal minulý týden za 69 milionů dolarů (1,5 mld. Kč). Ten tak (v rámci žijících autorů) prodal třetí nejdražší umělecké dílo na světě. Zdali vám to dává smysl necháme na vás. Jen stojí za podotknutí, že NFT sebou nesou nezanedbatelnou ekologickou zátěž, která vychází z podstaty toho, jak blockchain funguje.

Ekologické náklady na 1 NFT


Zpátky k akciím. Nokia zahajuje restrukturalizaci. Hodlá se plně soustředit na 5G sítě a propustí tak až 10 tisíc zaměstnanců (aktuálně zaměstnává zhruba 90 tisíc). Investory to nijak nenadchlo a akcie firmy ztrácí tento týden zhruba 8 %.

Pro zajímavost, největší tržní kapitalizaci (~250 mld. $) měla Nokia v roce 2000. Ve stejném roce vyšla ikonická verze telefonu 3310. Po prasknutí internetové bubliny se do stejných výšin finská firma už nikdy nevrátila. V roce 2007 přišel na trh první iPhone. V té době měla Nokia hodnotu okolo 100 miliard dolarů, prakticky stejnou jako Apple. Za 14 let se ale nůžky značně rozevřely. Apple je s dvou bilionovou valuací největší firmou na americké burze. Skomírající Nokia má na cenovce o dvě nuly méně. Kdo by to před 20 lety řekl.

Index S&P 500 čekají změny. Od pondělí budou jeho součástí čtyři nové společnosti – Penn National Gaming (kasina, sázky), Caesar’s Entertainment (hotely, kasina), NXP Semiconductors (polovodiče) a Generac Holdings (prodejce zařízení k výrobě energie). To znamená, že index zároveň 4 společnosti opouštějí – konkrétně se jedná o Xerox (tiskárny), Flowserve (výrobce čerpadel a ventilů), SL Green Realty (nemovitostní fond) a Vontier (výrobní společnost). ETF navázané na index S&P 500 je součástí klasických Portu portfolií a s investicí se tak stáváte spoluvlastníkem těchto společností.

Akcie Volkswagenu výrazně posilují. Vedení firmy prokouklo investory a jejich tužbu po všem co se týká elektromobility. Volkswagen tak vyzval Teslu na souboj. Do roku 2030 plánuje v Evropě spustit 6 továren na výrobu baterií a snížit tak cenu na minimum. Už v tomto roce chce koncern na trh dodat milion elektromobilů, tedy podobně jako Tesla. Akcie VW tento týden rostou o 20 % a poprvé od propuknutí aféry Dieselgate se podívaly nad hranici 200€.

Pilulka v loňském roce akcelerovala růst i zisk. Pomohla tomu i pandemie vedoucí k rychlejší digitalizaci a automatizaci. Více do onlinu se tak přesunul i lékárenský byznys. V České republice hospodařila Pilulka s tržbami 1,3 miliardy korun a EBITDA ziskem 23 milionů korun. Jsme rádi, že v úspěšném příběhu Pilulky jsme mohli hrát roli, a investorům nabídli možnost podílet se na vstupu společnosti na burzu. I nadále můžete na platformě opPORTUnity s akciemi pilulky obchodovat. Z upisovací ceny (424 Kč) vyrostly akcie Pilulky během půl roku o 250 %.

Co nového v Portu?

Ve čtvrtek jsme na Portu Gallery upisovali další sudy whisky. O ty bývá obecně velký zájem a ani tato příležitost nebyla výjimkou. Během 116 vteřin si je rozebralo 210 investorů. Mimo to stále probíhá úpis medaile k dokončení Chrámu sv. Víta, který byste si neměli nechat ujít.

Již brzy vám nabídneme na Portu Gallery další zajímavé předměty. O tom, o dalších novinkách, a i o vývoji na trhu mluví v dnešní Portu Rychlovce Radim Krejčí. Tentokrát ho doplní Martin Kodýdek – dlouhodobý investor a autor knihy Makléř.



Hezký víkend!


Volatilita – strašák nebo příležitost?

Pro investora, který chce být dlouhodobě úspěšný, je důležitá celá sada schopností a dovedností. Poklesy i kolísání cen mohou vyjít hodně draho, když se k nim přistoupí špatně.


Investiční akademie 2: Investujte chytře

V prvním díle naší investiční akademie jsme si vysvětlili, co je to akciový trh a jak funguje. V druhém dílu si přiblížíme, jaký je rozdíl mezi pasivním a aktivním investováním a jejich vliv na výnosy.


Vývoj vybraných instrumentů (12.3. – 19.3.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 922,2
-0,5%
YTD: +4,4%
Euro Stoxx 50
3 843,1
+0,3%
YTD: +7,6%
Nikkei 225
29 792,1
+0,2%
YTD: +8,6%
Ropa
60,9
-7,2%
YTD: +25,5%
EUR/CZK
26,13
-0,1%
YTD: -0,4%
Dow Jones
32 737,3
-0,1%
YTD: +6,7%
Pražská burza
1 080,1
+0,3%
YTD: +5,2%
Bitcoin
58 806,0
+3,2%
YTD: +103,0%
Zlato
1 739,1
+1,1%
YTD: -8,2%
USD/CZK
21,98
+0,3%
YTD: +2,7%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Další BankID a bitcoinmaty na každém rohu

Bitcoinmaty se množí. Hotovost za digitální měnu jde směnit už na 16 500 místech. Tesla bude vyrábět produkty pro chytrou domácnost. Air Bank spustila bankovní identitu, klientům začne fungovat postupně.




Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Vysoká inflace a nízké sazby

Silná domácí poptávka, přehřátý trh práce, vysoké ceny komodit kvůli válce na Ukrajině a tisknutí

Investice do nemovitostí

Jak investovat do komerčních nemovitostí?

Do Portu podcastu jsme pozvali investičního manažera OPF Realitní WOOD & Company Jana Kolba. Zajímalo nás, jaká je strategie fondu, kam jdou investované peníze, ale také to, jak se vlastně kupuje obchodní centrum na miliardy EUR.