Search
Close this search box.

#192 – Zpátky na trase

Apple, Microsoft, Amazon, Google, Facebook nebo Tesla. Největší americké firmy zveřejňovaly tento týden své výsledky a na burze tak o události nouze nebyla. Na parket konečně zamířila i investiční aplikace Robinhood, jejíž vstup ovšem zrovna pohádkový nebyl. V neposlední řadě zajímaly investory čínské regulace, zasedání Fedu nebo třeba data o růstu amerického HDP.

Nesourodý koktejl vyústil v mírné oslabení většiny vyspělých světových trhů, kdy americký index S&P 500 ztrácí ke konci týdne 0,3 %. Evropský Euro Stoxx 50 oslabuje za stejné období o zhruba 0,1 %. Na propad z konce minulého týdne navázaly asijské indexy, které kvůli obavám z čínských vládních regulací výrazně klesají. Šanghajský SSE index ztrácí tento týden přes 4 %, o něco větší propad má za sebou i hongkongský Hang Seng index (-5 %).

Americká ekonomika rostla v druhém čtvrtletí anualizovaně o 6,5 %. Úctyhodný výsledek, který ovšem relativně hodně zaostal za očekáváním analytiků (+8,5 %). Spotřeba, která tvoří většinu amerického HDP, zůstala stále velmi silná. Za slabším růstem tak lze hledat spíše nižší tvorbu zásob (problémy s dodávkou, obavy z delta varianty…), snížení vládních výdajů a větší dovoz.

Ekonomika Spojených států navzdory horšímu výsledku jako jedna z mála dokázala vystoupat na předpandemickou úroveň. O silné ekonomice ostatně mluví ve svém prohlášení i americká centrální banka. To ale k utahování extrémně volné měnové politiky nestačí a její nastavení zůstává podle očekávání beze změn. Přesto se řada analytiků domnívá, že podobnými komentáři si Fed dláždí cestu pro dřívější omezování současného tempa nákupu aktiv (kvantitativní uvolňování).

Mezinárodní měnový fond aktualizoval svou prognózu. Očekává, že globální ekonomika poroste v tomto roce o 6 %, v roce 2022 pak o 4,9 %. Hlavním rozdílem oproti jarní prognóze je především struktura. Bohaté státy porostou rychleji než se čekalo, chudé státy naopak pomaleji. Dáno je to přístupem k vakcínám a k fiskální a měnové podpoře.



Apple je nejen nejhodnotnější firma na americké burze, ale především stroj na peníze. Výsledky za poslední čtvrtletí ukazují, že Apple stihl během tří měsíců vydělat přes 81 miliard dolarů, což odpovídá tempu zhruba 10 tisíc dolarů za vteřinu. Meziročně Apple zvýšil příjmy o 36 % a významnou roli v tom stále hrají iPhony. Přibylo zejména nových uživatelů, kteří si po Androidu koupili první telefon s jablkem.

Ještě zajímavější je ale zisk. Apple dokáže prodávat své produkty s obrovskou marží. Když je řeč o fyzických produktech (iPhony, iPady…), americký gigant z nich získá více (36 %) než většina ostatních firem. Ještě lépe pak ale dokáže zpeněžit jednou zpeněžené uživatele prostřednictvím služeb (hudba, hry, TV…). Na těch má v průměru 70% marži. Oslňující výsledky ale investorům nestačily a vzhledem ke slabšímu výhledu klesají akcie Applu tento týden o 2 %.



Své výsledky zveřejňovaly i další velké americké firmy, a vzhledem k jejich významnosti stojí za to jim věnovat prostor. Pět největších společností na americké burze tvoří přes 22,5 % hodnoty celého index S&P 500 a jejich vývoj tak výrazně ovlivňuje i portfolia Portu. Nutno podotknout, že většina těchto firem se před zveřejněním výsledků obchodovala na historických maximech a investoři tak na dobré zprávy častěji reagovaly negativně. Jednoduše místo dobrých zpráv očekávaly zprávy skvělé:

Microsoft překonal očekávání analytiků, a to i v oblasti cloudu, který investory zajímá především. Slabší prodeje Windows licencí, nejistota ohledně udržení tempa růstu, a hlavně nereálná očekávání investorů znamenají mírný pokles o 1,5 %.

Amazon překonává očekávání takřka pokaždé. Investory tak zaskočilo, když ve čtvrtek tomu bylo jinak. Slabší tržby, výhled a celkově smíšené výsledky znamenají, že akcie klesají tento týden o 8 %. Dnes táhne Amazon dolů i celý index S&P 500.

Alphabet výrazně překonal očekávání analytiků, a kromě reklamy roste i cloud. Pro zajímavost, samotný Youtube vydělal na reklamě meziročně o 83 % více, zhruba 7 miliard dolarů. Netflix, který vytváří obsah a vybírá předplatné, vydělal za stejné období… 7,3 miliardy dolarů (růst o 20 %). Akcie Alphabetu rostou o 1,5 %.

Facebook, pátá největší společnost na americké burze, také výrazně předčil očekávání. Inzerenti začali více utrácet za reklamu a Facebook tím zdvojnásobil zisk. Slabší výhled na druhou polovinu roku ale poslal akcie o 3,5 % dolů.

Kromě velké pětky stojí za zmínku ještě několik výsledků. Tesla poprvé překonala hranici 1 miliardy dolarů z pohledu zisku za čtvrtletí. Překonala i většinu očekávání a roste o 6 %. AMD se veze na vlně poptávky po čipech a potvrzuje převahu nad Intelem. Akcie posilují tento týden o 13 %. Pfizer díky covid vakcínám zdvojnásobil tržby a o 60 % zvýšil zisk. Akcie reagují růstem o 3 %. Boeing po šesti kvartálech hlásí nečekaný zisk a akcie rostou o 4 %. Akcie přepravní společnosti UPS navzdory dobrým výsledkům klesají kvůli obavám ze slabších online nákupů, tento týden o 10 %. Z podobných důvodů klesá i PayPal (-9 %). Přidat ovšem musíme i negativní dopady ukončení spolupráce s eBay.

Investiční aplikace Robinhood je od tohoto týdne na burze. Žádná velká radost to ovšem není. Akcie se podařilo upsat na spodní hranici (38 dolarů) a z ní akcie poklesly ještě o asi 10 %. Společnost je tak aktuálně tržní kapitalizací ohodnocena na necelých 30 miliard dolarů. Na burzu vstoupilo tento týden i Duolingo. Aplikace na výuku jazyků měla vstupovat na burzu za cenu okolo 100 dolarů, hned první den ale akcie poskočily o 35 % vzhůru. Aktuálně je společnost ohodnocena na zhruba 5 miliard dolarů.

Navzdory pandemii hodnotí Češi svoji finanční situaci optimisticky. Dokonce nejlépe od roku 2002, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění s průzkumem začalo. Situace se kontinuálně zlepšuje od roku 2012, kdy byly české domácnosti nejvíce postiženy finanční krizí.



Co nového v Portu?

Na Portu Gallery se příští týden můžete těšit na oblíbený úpis vín. Tentokrát půjde o vertikální selekci 48 francouzských vín Chateau Lafite Rothschild v ročnících 1970-2017. Úpis začíná ve čtvrtek 5.8 od 18:00.

Posledních několik dní máte také možnost účastnit se úpisu kolekce fotografií od slovenské umělkyně Kataríny Poliačikové.

Hezký víkend!


Strategie: Globální protiinflační dluhopisy

Jednou z možností, jak na vyšším inflačním prostředí vydělat, jsou právě protiinflační dluhopisy. Jak tyto dluhopisy fungují, jaký je jejich historický výnos a pro koho jsou vhodné?


Tipy, jak si zlepšit povědomí o financích a zapracovat na osobním růstu #2

V rámci našeho miniseriálu věnovaném tipům pro váš osobní růst a zlepšení povědomí o financích přinášíme další skupinu zdrojů, ze které lze čerpat – blogy.


Vývoj vybraných instrumentů (13.7. – 30.7.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 400,0
-0,3%
YTD: +17,1%
Euro Stoxx 50
4 107,1
-0,1%
YTD: +15,0%
Nikkei 225
27 283,6
-1,0%
YTD: -0,6%
Ropa
73,7
+2,3%
YTD: +51,9%
EUR/CZK
25,50
-0,6%
YTD: -2,8%
Dow Jones
34 995,3
-0,2%
YTD: +14,3%
Pražská burza
1 209,5
+1,6%
YTD: +17,7%
Bitcoin
38 999,0
+20,1%
YTD: +34,6%
Zlato
1 829,0
+1,5%
YTD: -3,5%
USD/CZK
21,45
-1,6%
YTD: +0,3%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Klarna zachraňuje planetu a Revolut spouští banku

Fintech Klarna pomáhá s dekarbonizací planety. Revolut spouští banku v Česku, nabízí také pojištění vkladů. Paypal plánuje „superaplikaci“ na správu kryptoměn.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme