Search
Close this search box.

#204 – Proč poroste inflace?

Propad ze září je minulostí a světové indexy boří historická maxima. Platí to minimálně pro americký index S&P 500, který včera uzavřel na 4 550 bodech a vystoupal tak historicky na nejvyšší hodnotu. Od začátku října si připsal přes 5,5 % a odměnil tak investory, kteří se nezalekli poklesu.

Co žene akcie vzhůru? Především nad očekávání dobré výsledky společností za uplynulé čtvrtletí. Přes 80 % jich zatím překonalo očekávání, což investoři vnímají velmi optimisticky. Dobře vyšla i data z trhu práce (znovu pod 300 tisíc nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti) a optimismus ohledně silného ekonomického vývoje překonal i obavy z reakce Fedu. Trh totiž s listopadovým zpomalováním nákupu aktiv již počítá.

Během týdne tak index S&P 500 posiluje o 1,5 %. Těsně pod historická maxima zamířil i technologický index NASDAQ, který tento týden přidal zhruba 1 %. Evropský Euro Stoxx 50 za americkým oživením zaostává a tento týden posiluje jen o 0,1 %. Brzdí ho především slabší výsledky větších společností, jako je SAP nebo Airbus. Slib společnosti Evegrande dostát svým závazkům pomohl i čínským akciím a index Hang Seng posílil tento týden o více než 3 %.

Rostoucí ceny energií, chybějící materiály, problémy s dodávkami, nedostatek lidí na trhu práce. To je krátký výčet toho, co žene ceny výrobců vzhůru a čím právě výrobci budou odůvodňovat i růst cen, které účtují koncovým spotřebitelům. V Česku rostl index cen průmyslových výrobců meziročně o 9,9 % a posunul tak historický rekord z minulého měsíce (měřeno od roku 1993).

Důležitá je pro nás i situace u našeho největšího obchodního partnera v podobě Německa. Tam v září rostly ceny výrobců meziročně o 14,2 % – výrazně nad očekáváním a také nad hodnotou ze srpna. Podobné tempo nabraly výrobní ceny naposledy v roce 1974 během ropné krize. Hlavní roli hrají v Německu energie (+33 %), ale i při jejich zanedbání rostly místní ceny výrobců o necelých 9 %.

Co to znamená? Inflace v Česku pravděpodobně nebude v nejbližších měsících zpomalovat (září = 4,9 %) a naopak zamíří směrem k 6 %. To je ohromné tempo znehodnocování peněz, které nahrává dlužníkům (stát, hypotéky,…) a naopak trestá věřitele. Nevyplatí se ani nechávat zbytečně velké částky ležet ladem a stojí za to přemýšlet, jak „nepracující“ peníze ochránit.

Výsledková sezóna přinesla řadu zajímavých překvapení, a to často u společností, které tvoří (byť díky diverzifikaci velmi malou) část Portu portfolií. Mezi nejdůležitější patří:

Tesla – ve třetím kvartálu dosáhla historicky nejlepšího výkonu a vykázala zisk přes 1,6 miliardy dolarů (deváté čtvrtletí v řadě černá čísla, viz graf níže). Hlavním zdrojem růstu jsou vyšší marže v automobilovém segmentu (přes 30 %). Tento týden rostou akcie firmy o 7,5 %.

Netflix – Hra na oliheň, Papírový dům nebo Sexuální výchova. Nejen tyto tři seriály pomohly ve třetím čtvrtletí Netflixu k lepšímu růstu předplatitelů a zisku. První jmenovaný se stal nejúspěšnějším (původním) seriálem Netflixu a vysoká očekávání investorů se naplnila. Akcie tento týden rostou o 5 %.

Snap – lepší výsledky za uplynulé čtvrtletí, ale horší výhled do budoucnosti. Snapchat totiž očekává menší zájem o reklamu kvůli potížím inzerentů (dodávky, trh práce) a obává se i dopadů nesouhlasu uživatelů iOS se sledováním (aktualizace iOS 14.5). To investoři nikdy neslyší rádi a akcií Snapchatu se zbavují ve velkém. Ty tento týden ztrácejí přes 27 %. Negativní sentiment se přelévá i k ostatním konkurentům v sektoru (od výsledků např. Facebook a Twitter shodně o cca -5 %, klesají ale obecně všechny společnosti, které vydělávají na reklamách)

Intel – V posledních letech mají akcie této firmy tendenci klesat takřka po každém zveřejnění výsledků a ani čtvrtek nepřinesl zvrat. Firma sice vykázala zisk nad očekáváním, ale nedokázala vyvrátit obavy ohledně klesajících marží. Akcie se tak propadly během týdne o necelých 9 %.

Platební gigant Paypal údajně jedná o odkoupení sociální sítě Pinterest. Nabízená cena je podle nepotvrzených zpráv 40-45 miliard dolarů. Obchod nemusí na první pohled dávat tak úplně smysl, ale čím dál tím více společností hledá způsob, jak se vmísit do obyčejného života lidí a navázat se zákazníkem silnější pouto. Ideálně takové, aby nastavený ekosystém jedné firmy vůbec nemusel opustit. Paypal by tak pokračoval v cestě s cílem stát se „superaplikací“ na vše, po vzoru čínského Alipay.

Americká komise pro cenné papíry (SEC) schválila vůbec první bitcoinové ETF (založené na bitcoinových futures), a to konkrétně od společnosti ProShares (ticker BITO). Vznikla tak regulovaná alternativa k přímému držení kryptoměn, kterou mohou využít jak drobní investoři, tak i velké instituce. Jen během prvního dne přiteklo do fondu přes miliardu dolarů a podařilo se tak předčít veškerá očekávání. Samotný bitcoin posledních několik týdnů posiloval a trend vyvrcholil pokořením historických maxim (přes 66 tisíc dolarů) během tohoto týdne. Aktuálně se cena bitcoinu pohybuje okolo 61 tisíc dolarů.

Co nového v Portu?

Na platformě opPORTUnity můžete od úterý zadávat pokyny do IPO české společnosti FIXED.zone, která vstupuje na trh PX START. Obdobně jako u Pilulky jsou objednávky v rámci IPO zdarma. Navíc exkluzivně na opPORTUnity získá každý investor, který nakoupí během IPO akcie FIXED.zone, poukaz na 300 Kč pro nákup produktů společnosti.

Na Portu Gallery proběhl ve čtvrtek úpis 960 lahví vína z vinařské usedlosti Domaine de Bellene. Příští týden se můžete těšit na úpis hodinek a již podruhé půjde o značku Czapek. Již ve čtvrtek (28.10, výjimečně v 15:00!) se tak můžete stát spoluvlastníkem unikátu vyrobeného přímo na míru pro Portu Gallery. Právě jedinečnost z něj dělá skvělou investiční příležitost. Zároveň připomínáme, že ještě poslední týden probíhá úpis investiční medaile z roku 1791 připomínající korunovaci Leopolda II.

V dnešní Portu Rychlovce mluví Radim Krejčí klasicky o vývoji na trzích, o novinkách na Portu a také odpovídá na nejčastější dotazy investorů. Kromě videoformy si můžete Rychlovku pustit opět i jako podcast.V příštích týdnech představíme projekt, který se zabývá investiční gramotností v Česku. Do té doby by nás zajímalo, jak jste na tom vy – investoři Portu. Budeme rádi, pokud věnujete čas jedenácti krátkým otázkám a dáte nám tak cennou zpětnou vazbu. Správné odpovědi spolu s výsledkem tohoto mini-průzkumu zveřejníme v příštím newsletteru.

Děkujeme a hezký víkend!


Pasivní správa portfolií válcuje aktivní tradery

Nevíte jistě, jestli má cenu dávat dětem peníze stranou? Více než dvě třetiny rodičů pro budoucnost svých dětí pravidelně šetří.


Jak začít investovat?

Mluví se kolem vás o investicích či rostoucí inflaci a máte pocit, že se o investování chcete dozvědět více nebo se do něho rovnou pustit? V Portu věříme, že investovat může opravdu každý.


Vývoj vybraných instrumentů (15.10.- 22.10.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 542,0
+1,6%
YTD: +20,9%
Euro Stoxx 50
4 188,9
+0,1%
YTD: +17,3%
Nikkei 225
28 804,9
-0,9%
YTD: ++5,9%
Ropa
83,4
+0,9%
YTD: +71,1%
EUR/CZK
25,66
+1,0%
YTD: -2,2%
Dow Jones
35 666,2
+1,1%
YTD: +16,5%
Pražská burza
1 330,2
-2,3%
YTD: +32,7%
Bitcoin
61 248,0
-0,7%
YTD: +111,0%
Zlato
1 798,7
+2,0%
YTD: -4,9%
USD/CZK
22,06
+0,7%
YTD: +3,1%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Konec eKasy a rekordní cena Bitcoinu

EKasa operátora O2 končí. Bitcoin trhá rekordy, dotáhl se na maximum. Do konce 2025 bude 5G pokrývat většinu Česka. Mallpay představil novou chytrou kartu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je akcie?

Asi každý někdy v životě slyšel pojem akcie. A velká část z vás bude mít ponětí, o

Proč pasivní investování není bublina

V posledních týdnech médii prolétla zpráva o tzv. bublině pasivního investování (Passive Investing Bubble). Informace příchází právě v době, kdy