Search
Close this search box.

#205 – Investiční gramotnost

Poslední říjnový týden přinesl na většinu trhů opět optimismus a indexy tak zakončují měsíc v zelených číslech. Do vývoje zasahovaly zejména zveřejňované výsledky firem za předchozí čtvrtletí, ale také čísla ohledně amerického HDP, údaje o evropské inflaci nebo zasedání ECB. Důležitější meeting (amerických) centrálních bankéřů nás ale čeká až příští týden.

Co se týká amerického HDP, tak růst největší ekonomiky zaostal za očekáváními a při přepočítání na celý rok rostlo HDP ve třetím čtvrtletí jen o dvě procenta. Vzhledem k většímu počtu nakažených (aktuálně zlepšující se trend) a problémům v dodavatelském řetězci (velmi pomalé zlepšování) to není až takové překvapení a investoři přijali data celkem s pochopením.

Americký index S&P 500 tak během týdne přidal 0,8 % a pokud dnes večer nedojde k výraznější změně, připíše si v říjnu velmi slušný 6,5% růst. Na historická maxima vystoupal i technologický index NASDAQ, ten ale dnes kvůli Amazonu a Applu o něco rychleji ztrácí. Evropský Euro Stoxx 50 přidal tento týden 1 %. Pod tlakem zhoršujících se americko-čínských vztahů končí ve ztrátě některé asijské indexy. Například hongkongský Hang Seng odepsal během týdne necelá 3 %.

Tento týden zasedala Evropská centrální banka. K žádné větší změně podle očekávání nedošlo a výhled na další měnovou politiku tak nabídne až v úplném závěru roku. Situace je to složitá, protože na jednu stranu je ECB tlačena jižním křídlem k držení uvolněné měnové politiky a na druhou stranu západním křídlem (v čele s Německem) k rychlejší normalizaci. Ve vyjádřeních tak předsedkyně Lagarde balancuje mezi oběma světy a snaží se najít kompromis.

„Mluvili jsme o inflaci, inflaci a zase inflaci“. Tak se předsedkyně vyjádřila po zasedání. Samotná inflace je podle ní samozřejmě pod kontrolou, přechodná, a tak dále – nic nového pod sluncem. Přechodná už je ale přeci jen nějaký ten měsíc a k přechodnosti přidává i varování, že v nejbližších měsících ještě poroste. Největší obavou je tak zakořenění do inflačních očekávání jednotlivců a trh všeobecně sází na rychlejší utahování, než o kterém ECB mluví.

Mimochodem, ještě k inflaci, podle dnešních předběžných odhadů rostla v říjnu cenová hladina eurozóny o 4,1 %, opět výrazněji nad očekáváním analytiků. Bez energií rostly ceny o 2 %. Horší je situace například v Německu, kde inflace vystoupala na 4,6 %, nebo v některých menších státech (Estonsko +7,4 %, Litva +8,2 %,…). Eurostat počítá inflaci bez imputovaného nájemného (~ růst cen nemovitostí) a na „naší“ inflaci by tak byl růst ještě vyšší (pro představu – Česko, září: Eurostat = +4 %, ČSÚ = +4,9 %).

Pokračující výsledková sezóna přinesla výsledky dalších velkých společností, které zasahují i do vývoje Portu portfolií. Byl to například:

Apple – poprvé za posledních několik let nepřekonal Apple svými tržbami očekávání analytiků a odepsal část předvýsledkových zisků. Mohou za to zejména problémy s dodávkami čipů, které by mohly pokračovat i v tomto čtvrtletí. Od začátku týdne ztratily akce firmy asi 1,5 %.

Amazon – v minulém čtvrtletí investory zklamaly výsledky Amazonu a ten tak odepsal přes 7 %. Podobně to vypadá i dnes a slabší zisk v kombinaci s nejistým výhledem stahuje akcie tento týden o 1 % níže.

Microsoft – rekordní zisk přes 20 miliard dolarů a především rostoucí zájem o cloudové služby potěšil investory. Tento týden tak akcie firmy posilují o 6 %.

Coca-Cola roste napříč celým světem a firma tak roste ve všech zemích i oblastech. Zlepšující se pandemická situace v USA by měla vylepšovat i hospodaření firmy v následujících měsících a akcie tak tento týden vyrostly o 3 %.

McDonald’s je v řadě parametrů podobným byznysem jako Coca-Cola, a tak není žádné velké překvapení, že o jeho výsledcích by šlo psát velmi podobně. Pomohlo zejména zvýšení cen na americkém trhu. Akcie tento týden rostou o 2,5 %.

Facebook mění jméno. Nově si společnost bude říkat Meta. Pro koncové uživatele se toho moc nemění, jde jen o formální přejmenování společnosti, která má pod sebou služby jako je Facebook, Instagram, WhatsApp nebo brýle pro virtuální realitu Oculus. Podle zlých jazyků jde pouze o zastírací manévr, kterým se společnost snaží zakrýt informace o negativním vlivu na dětské uživatele a celkově problematickou pověst firmy. Před zraky investorů se ale problémy zakrývat příliš nedaří a od začátku září Facebook (Meta) odepsal přes 15 %. Nepomohly ani lepší výsledky z tohoto týdne.

Tržní kapitalizace Tesly překonala 1 bilion dolarů. S Teslou je to naštěstí celkem jednoduché, protože má v oběhu zhruba miliardu akcií a z ceny se tak lehce k hodnotě dostanete. Právě cena vystoupala poprvé v historii nad tisíc USD a aktuálně se akcie Tesly obchodují za 1087 dolarů. Muskova automobilka posiluje víceméně bez pauzy od května a jen tento týden přidala skoro 20 %. Pomohla ji k tomu zpráva, že (již nekrachující) autopůjčovna Hertz nakoupí od Tesly 100 tisíc nových vozidel.

Česká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí meziročně o 2,8 %. To je číslo lehce pod odhady analytiků (celkově se očekávalo „něco nad trojkou“), ale žádný velký šok. Podrobnější rozpad složek vydá statistický úřad až později, podle doprovodného komentáře ale pozitivně působila domácí poptávka, naopak negativně vývoz zboží. Tak jako v mnoha případech v předchozích odstavcích, i zde půjde lehce hledat viníka v nedostatku čipů, v našem případě pro automobilový průmysl.

Co nového v Portu?

Na platformě opPORTUnity pokračuje zadávání pokynů do IPO společnosti FIXED.zone, která vstupuje na trh PX START. K dispozici je již i kniha objednávek. I nadále platí, že exkluzivně na opPORTUnity získá každý investor, který nakoupí během IPO akcie FIXED.zone, poukaz na 300 Kč pro nákup produktů společnosti.

Na Portu Gallery proběhl ve čtvrtek úpis hodinek Czapek Faubourg de Cracovie – Forêt d’Or. Zároveň došlo k úspěšnému dokončení úpisu investiční medaile z roku 1791 připomínající korunovaci Leopolda II. Příští týden se můžete těšit na kolekci sudů sherry butts.

Minulý týden jsme se vás ptali na několik otázek z oblasti investování. Stejné otázky jsme položili v předchozích týdnech i reprezentativnímu vzorku české populace v rámci projektu Index investiční gramotnosti. Pokud vás zajímají podrobnější výsledky, zajděte na web a klidně si znovu vyplňte i dotazník. Soutěžit totiž můžete o nový iPhone a další ceny.

Zpátky ale k průzkumu z minulého newsletteru. Výsledky dopadly výrazně lépe než u české populace (reprezentativní vzorek, 1050 lidí, 18-65 let), u některých otázek jste dokonce odpovídali se 100 % úspěšností.

Pro zajímavost, nejhůře v rámci newsletterového průzkumu dopadly následující 3 otázky:

Představte si, že máte k dispozici následující informace ohledně penzijního fondu a o jeho historickém výnosu – 2018: 2 %, 2019: 4 %, 2020: 6 %. Na základě těchto informací lze říct, že výnos v roce 2021 bude oproti roku 2020:

Vysvětlení: Historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Na první pohled vzestupná tendence nijak neodráží budoucnost a může jít o pouhou náhodu. V roce 2021 může být výnos vyšší, ale také nižší nebo i záporný.

Představte si, že jste investoval/a 1 000 Kč na akciovém trhu. V prvním roce poklesla investice o 30 % a v následujícím roce o 30 % vzrostla. Ve výsledku tak máte:

Vysvětlení: Tato jednoduchá finanční matematika často vede k chybám v hodnocení výkonu u vlastních investic. Pokud hodnota investice klesne o určité procento a následně o stejné procento vzroste, je finální hodnota nižší. Jestliže do cenného papíru investujete 1 000 Kč a jeho hodnota o 30 % klesne, ztratíte tak 300 Kč a jeho nová hodnota bude 700 Kč. Pokud následně dojde ke zhodnocení o 30 %, stoupne cena o 210 Kč na 910 Kč. Proti původní ceně tak stále ztrácíte. Abyste se vrátili na původní tisícikorunu, musela by v druhém kroku cena stoupnout zhruba o 43 %.

Na spořicí účet s garantovaným 2% ročním výnosem uložíte na začátku jednorázově 1 000 Kč. Pokud nebudete peníze vkládat ani vybírat a zanedbáte vliv daní, po 5 letech budete mít:

Vysvětlení: Díky konceptu složeného úročení bude finální částka vyšší než 1 100 Kč. Proč? Při zjednodušeném příkladu s ročním úročením se první rok uložená částka zhodnotí o 2 % na 1 020 Kč. Následující rok dojde opět ke zhodnocení o 2 %, nezhodnocuje se ale jen původní tisícikoruna, ale také získaný úrok. Po druhém roce je tak na účtu 1 040,4 Kč. Tímto způsobem se po 5 letech dostanete až na 1 104,08 Kč, finální částka je tak vyšší než při jednoduchém úročení.

Hezký víkend, a pokud nemáte vše digitální, nezapomeňte, že v neděli se posouvá čas.


Portu překonalo cíl 5 miliard Kč pod správou

Portu pokořilo další milník. Za tři roky svého působení získalo důvěru 80 tisíců registrovaných uživatelů, kteří do jeho správy svěřili už 5,3 miliard korun.


Vývoj vybraných instrumentů (22.10.- 29.10.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 581,2
+0,8%
YTD: +22,0%
Euro Stoxx 50
4 234,5
+1,1%
YTD: +18,6%
Nikkei 225
28 892,7
+0,3%
YTD: +5,3%
Ropa
81,7
-2,5%
YTD: +68,4%
EUR/CZK
25,70
+0,2%
YTD: -2,1%
Dow Jones
35 700,6
+0,1%
YTD: +16,6%
Pražská burza
1 326,1
-0,3%
YTD: +29,1%
Bitcoin
61 222,0
+0,3%
YTD: +111,0%
Zlato
1 774,9
-1,1%
YTD: -6,3%
USD/CZK
22,07
+0,0%
YTD: +3,2%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Setkání speciálních automobilů na okruhu Most

O víkendu 8. až 10. října se na mosteckém okruhu v rámci akce zvané Sutnar/Krattner Memorial předvedly klasické závodní a sportovní automobily.


Bezosův orbitální park a výroční CzechPunks

Bezos plánuje budování orbitálního business parku. Ethereum překonalo svůj rekord. Software analýzy hovorů firmy Oxus.Al dostal investici od DEPO Ventures.




Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Proč nakupujeme, když cena roste

Průměrná cena 250 gramů másla začátkem října dosahuje téměř 60 korun. Davy šílí a vykupují máslo ze všech

bitcoin-etf-crypto-nl

#21 – Bitcoinová ETF schválena

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn