Search
Close this search box.

#210 – Nejdražší města

I v tomto týdnu zůstala volatilita na trzích vyšší a akcie se opět ocitly pod tlakem varianty Omicron. První potvrzené případy v USA, spolu s nepříliš povzbudivými komentáři CEO společnosti Moderna, znamenají vyšší nejistotu s většími výkyvy. Nijak zvlášť trh nepodpořil ani předseda Fedu Jerome Powell, který dal sbohem přechodné inflaci a přešel zpátky ke staré dobré inflaci bez přívlastků.

Co to znamená? Předsedu americké centrální banky nová varianta nijak zvlášť neděsí. Naopak inflaci po několika měsících zlehčování začíná vnímat jako reálnou hrozbu a vytváří proto prostor pro dřívější utahování měnové politiky. Ve výsledku by tak Fed mohl rychleji zpomalovat aktuální nákup aktiv, což by mohlo uspíšit i první navyšování sazeb. To samozřejmě investory nijak zvlášť netěší.

Index S&P 500 především kvůli slabému startu týdne odepisuje zhruba 0,6 %. Největší ztráty si stejně jako v minulém týdnu připsaly aerolinky, maloobchody a celkově sektory, které zhoršení pandemické situace ohrožuje nejvíce. O něco lépe se dařilo evropským akciím a Euro Stoxx 50 roste o 0,9 %. Výrazný propad za sebou má naopak japonský Nikkei 225, který tento týden ztratil 2,5 % a víceméně se vrátil na hodnoty ze začátku roku.

Eurozóna se dočkala nových čísel o listopadové inflaci. Ta se v meziročním vyjádření vyšplhala těsně pod 5 % a opět překonala očekávání analytiků. Ceny v eurozóně tak rostou nejrychleji od zavedení eura (před dvaceti lety). Za vysokým růstem stojí zejména ceny energií (inflace bez energií = 2,5 %). V ostře sledovaném Německu rostly ceny o rovných 6 %. Na nastaveném trendu z minulých měsíců se tak nic zásadního nemění a inflace pokračuje v akceleraci.

K dispozici jsou i nová data ohledně nezaměstnanosti. Co se týká EU, v říjnu zůstala nezaměstnanost na 6,7 %. Nejvyšší je ve Španělsku (14,5 %) a Řecku (12,9 %), žebříčku naopak vévodí Česko (2,6 %). V USA dnes vyšla data za listopad, kdy míra nezaměstnanosti klesla ve srovnání s říjnem o 0,4 p.b. na 4,2 %.

Twitter mění šéfa. CEO pozici opouští Jack Dorsey, který se naplno bude věnovat šéfování společnosti Square (nově Block). Ostatně dvojí angažmá bylo dlouhodobým terčem kritiky ze strany investorů. Vedení dvou společností naráz vytvářelo otázky o tom, kolik taková pozice vlastně vyžaduje práce, a jestli je Dorsey schopný věnovat oběma firmám dostatek času. Zvlášť když o pozici CEO v Twitteru už jednou přišel kvůli tomu, že příliš času věnoval oslavám a koníčkům. Dvojí šéf tak musel ukázat, kam více směřuje jeho srdce.

No, a proč Square? Dorsey se netají svou láskou k bitcoinu, blockchainu a celkově kryptosvětu. Ve společnosti stojící za inovativní metodou online placení má výrazně větší prostor, jak se v tomto směru profilovat. Tento týden přejmenoval Square na Block a kromě finančních služeb začal rozšiřovat podnikatelský záběr – např. do hudebního byznysu skrze streamovací platformu Tidal. Zatímco Twitter stagnuje a po 8 letech na burze má velmi podobnou hodnotu (30 mld. $), Square za 6 let veřejného obchodování svoji hodnotu více než zdesetinásobil (88 mld. $). Těžko si tak Jack Dorsey mohl vybrat jinak.

Facebook (Meta) vrací Giphy. Britský antimonopolní úřad nařídil Facebooku prodat populární platformu pro sdílení animovaných obrázků. Obává se totiž, že by mohl omezit přístup ostatních sociálních sítí nebo po nich požadovat sdílení dodatečných dat. Nejde ani tak o Giphy (za které Facebook zaplatil 400 milionů dolarů) jako o hrozbu precedentu, který by mohl vytvořit prostor pro další rozdělování Mety. Firma teď má na výběr ze 4 možností – prodat Giphy / odvolat se / opustit Británii / nechat se pokutovat – poslední možnost už Facebook vyzkoušel, když dostal 70milionovou ($) pokutu za nespolupráci při vyšetřování. Akcie společnosti Meta klesají tento týden o 7 %.

Nejdražší město světa? Izraelská pobřežní metropole Tel Aviv. Ta poprvé přeskočila svatou trojici Paříž, Hongkong, Curych, která se o první místo dělila loni. Na vině jsou především rostoucí ceny potravin a dopravy. Pokud vás zajímá Praha, tak ta poskočila o 8 příček vzhůru na 79. místo. Největší skok zažil kvůli sankcím Teherán (79. -> 29.), největší „propad“ naopak Řím, který se (především díky cenám oblečení) posunul z 32. na 48. místo.

Co nového v Portu?

Rychle se blíží období Vánoc a možná právě nyní přemýšlíte co koupit svým blízkým. S hračkami ani novou televizí vám bohužel neporadíme. Pokud ale hledáte originální dárek, který dává opravdu smysl, můžete kouknout na naše dárkové poukazy. Darujete tak chytrou investici, která udělá radost.S blížícími se svátky jsme si připravili malou soutěž pro naše investory. Zapojit se můžete pečením perníčků nebo jakoukoliv vánoční aktivitou s tematikou Portu a výhra čeká na každého! Soutěž běží do 12.12.2021 a bližší informace naleznete zde.

Dalším dílem pokračuje náš podcast Portu investoři. Tentokrát byl hostem investor Radek Holub, se kterým jsme se bavili o tom, jak se už v 14 letech stal pilotem, co ho dovedlo k investování a jakým způsobem se staví k diverzifikaci svého portfolia.

A na Portu Gallery začal úpis vzácných a velmi žádaných modrých a růžových safírů. I nadále pokračuje úpis „En Primeur“ vín Chateau Figeac a Petit Figeac z vinařských oblasti kolem francouzského Bordeaux. V příštím týdnu se můžete těšit na letošní poslední úpis, v podobě obrazů Zdeňka Buriana.

Hezký víkend!


Vánoční soutěž Portu

Vánoce se kvapem blíží a v Portu jsme se rozhodli, že vám čekání na Ježíška zkrátíme. 🎁 Připravili jsme pro vás vánoční soutěž, ve které si odměnu zaslouží úplně všichni, kteří se do ní zapojí.


Rozhovor s investorem Radkem Holubem

„Investovat jsem začal na střední škole, kdy jsem si založil investiční účet, prostřednictvím kterého jsem měl možnost nakupovat akcie…“


Vývoj vybraných instrumentů (26.11.- 3.12.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 568,4
-0,6%
YTD: +21,6%
Euro Stoxx 50
4 122,1
+0,8%
YTD: +15,4%
Nikkei 225
28 029,6
-2,5%
YTD: +2,1%
Ropa
68,9
+1,1%
YTD: +42,0%
EUR/CZK
25,42
-1,0%
YTD: -3,2%
Dow Jones
34 582,2
-0,9%
YTD: +13,0%
Pražská burza
1 368,0
+1,2%
YTD: +33,2%
Bitcoin
56 377,0
-1,5%
YTD: +94,6%
Zlato
1 774,2
-0,6%
YTD: -6,4%
USD/CZK
22,51
-1,0%
YTD: +5,2%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Strategie: Nemovitostní společnosti (globální)

Vyšší ceny spolu s vyššími úroky na hypotečních úvěrech dělají investování do nemovitostí stále nedostupnější. Naštěstí existují i jiné způsoby, jak získat záběr na nemovitostní trh, a to bez ohledu na to, kolik máte peněz.


Zebra míří do Evropy a Verifee pomáhá s dezinformacemi

Česká automobilka Zebra získala 30 milionů na expanzi do Evropy. Šéf Microsoftu prodal polovinu akcií firmy. Program Verifee bude pomáhat s dezinformacemi na webu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme