Search
Close this search box.

#235 – Jen mrtvá ryba plave s proudem

Západní akciové trhy mají po dlouhé době povedený týden. Americký S&P 500 rostl o 5,7 %, panevropský Euro Stoxx 50 rostl o 3,9 % a stejně tak britský FTSE přidal 2,5 %. Trochu méně se dařilo asijským trhům, čínský SSE odepsal 0,5 %, japonský Nikkei roste o 0,2 %.

Čína snižuje úrokové sazby. Jen mrtvá ryba plave s proudem. To si asi řekli v Bank of China a snížili úrokové sazby. Vysoká inflace, kterou aktuálně zažíváme v Evropě i Spojených státech, se některým asijským zemím vyhýbá obloukem. V Číně je aktuální inflace 2,1 % a vzhledem k problémům, které této asijské velmoci způsobují masivní uzávěry celých měst kvůli Covidu, se Čínská centrální banka (čtěte Komunistická strana) rozhodla podpořit ekonomiku snížením sazeb. Juan proti dolaru oslabuje.

ECB začne zvyšovat sazby. Trvalo to dost dlouho, ale už i v Evropské centrální bance si všimli vysoké inflace a vypadá to, že s ní začnou bojovat. Francouzský centrální bankéř de Galhau, jeden z nejdůležitějších guvernérů v ECB se na ekonomickém fóru v Davosu vyjádřil, že červnové zvýšení sazeb je „pravděpodobně jasná věc“. Necháme na vašem zvážení, jestli je to věc jasná, nebo jen pravděpodobná. Zvýšení sazeb zvedne výnosy dluhopisů a některé (hlavně jižanské) státy by mohly mít problém dluhy splácet. Řecko, Itálie, Španělsko, Francie, Belgie a Kypr mají poměr dluhu k HDP přes 100 %.

Druhá šance? Adam Neumann, bývalý šéf a spoluzakladatel firmy WeWork, která poskytuje coworkingové prostory, vybral 70 mil. dolarů na svůj nový krypto projekt. To by nebylo tak překvapivé, kdyby Neumann nebyl podezříván z vyvedení 6 mil. dolarů těsně před IPO WeWorku. Mezi investory do jeho nové firmy je i jedna z nejrespektovanějších venture kapitálových společností Andreessen Horowitz. Mezitím se objevují názory, že jeho nový projekt zaměřený na životní prostředí je „podvod v podvodu“.

Prodej Chelsea schválen. Ruský oligarcha, portugalský věřící a aktuálně izraelský řadový občan Roman Abramovič, jehož jmění se za poslední 3 měsíce smrsklo na polovinu, dostal povolení k prodeji jednoho z nejznámějších fotbalových klubů světa. Klub bude prodán konsorciu investorů vedeného Toddem Boehlym, investičním magnátem z USA. Mezi členy tohoto uskupení patří i pár známých tváří jako tenistka Serena Williams nebo Sir Lewis Carl Davidson Hamilton Larbalestier, pilot Formule 1. Ti ale mají jen minoritní podíl. Peníze z prodeje půjdou na britskou vládou kontrolovaný bankovní účet.

Rusko dotlačeno do platební neschopnosti? USA neprodloužily výjimku udělenou ruské centrální bance kvůli splátkám dluhopisů a Rusko tak zřejmě definitivně přišlo o způsob, jak z nich zaplatit kupóny. Zajímavé bude sledovat, jak se situace vyvine. Ruská federace totiž má dostatek prostředků k zaplacení výnosů z bondů a případná neschopnost by pramenila z překážek třetích stran (tedy sankcí) a začala by právní bitva.

Aleš Michl dal svůj první rozhovor od zvolení a obsahuje několik velmi zajímavých myšlenek. Například plánuje navrhnout zvýšení podílu v ČNB držených akcií ze současných 16 na 20 % nebo zvýšení zlatých zásob ČR z 11 na 100 tun. K nákupu snad neplánuje tisknout peníze, ale použít devizové rezervy, které jsou v aktuální hodnotě 3,8 bilionu korun. Mluví o transformaci ČNB na ziskovou entitu, která se může podílet na financování deficitu důchodového systému, který je dlouhodobě neudržitelný.

Zahájení budování bohatství národa, jak tento koncept sám Michl nazývá, je velmi zajímavou myšlenkou. Kdyby správně nastavil kurz a zainvestoval do akciových trhů, tak by velká část veřejných výdajů mohla být financována z dividend z kapitálových investic. Jestli se bude jednat o velké a rozumné investice, mohlo by to vyjít a třeba jednou, v hodně vzdálené a sluncem zalité budoucnosti, budeme všichni dostávat nepodmíněný příjem.

Co nového v Portu?

Z důvodu uzavřených burz v Londýně a Německu, je další obchodní den až 7. června, a i když si někteří z nás skutečně berou dovolenou (jak někdo zmínil na FB), náš Customer Care & Operations team bude v plném složení připraven vám pomoci.

Pokud vše půjde podle plánu, spustíme Portu Crypto už příští týden. 3. června se tak s námi můžete vydat na vzrušující cestu do světa, který slibuje vysoké výnosy. Ty jdou samozřejmě ruku v ruce s vysokým rizikem. Rozhodně si nemyslíme, že byste měli prodat svůj dům a všechno nasypat do kryptoměn. Věříme ale, že dobře diverzifikované portfolio může malou (!) krypto složku obsahovat. Nyní budete takovou možnost mít i na Portu. Kryptoměny budou umožněny jen těm, kteří mají přístupné strategie.

Připravujeme také novou funkci – Investiční automat – a rádi bychom se vás zeptali, zda by vás oslovila a využili byste ji. Věnujte prosím 1 minutu tomuhle krátkému dotazníku, ve kterém vám funkci i blíže představíme.

Včera proběhla tisková konference k našemu Indexu Investiční gramotnosti. Oproti minulému roku se investiční gramotnost zlepšila celkově o 1 p.b. Více se můžete dozvědět na webových stránkách.

Na Portu Gallery jsme spustili úpis autorského alba Františka Drtikola, stále je také možné zainvestovat do bankovek z let 1806–1997. Příští týden se můžete těšit na sběratelské vázy společnosti Lasvit.

Pěkný víkend!


Kryptoměny dostupné na Portu

S blížícím se spuštěním Portu Crypto vám v následujícím článku představíme jednotlivé kryptoměny, do kterých u nás můžete investovat.


Domácí měření EKG a milostivé léto II

Skupina Rockaway investovala do nejznámějšího fondu ze Silicon Valley. Jednorožec Productboard koupil český startup SatisMeter.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Ekonomika eurozóny se překvapivě vyhla recesi

Ekonomika eurozóny v posledním čtvrtletí roku 2023 zaznamenala v mezikvartálním srovnání stagnaci. Tento výsledek překvapil mnohé ekonomy, protože na trhu existovaly obavy, že by se eurozóna mohla propadnout do mírné recese.

Legenda jménem Ferrari

Ať už se o klasické či moderní automobily zajímáte hloubkově, okrajově nebo vůbec, se značkou Ferrari prostě přijde