Search
Close this search box.

#30 – Zákaz vjezdu mercedesů

Žijeme ve velmi turbulentní době. Týden co týden mají investoři nově o čem přemýšlet. Minulý týden to byla Severní Korea, zpočátku tohoto týdne italská krize a v závěru obnovení obchodních válek. Akciové trhy poklesly druhý týden v řadě. Index Dow Jones ztratil 0,5 %, evropský index Stoxx50 oslabil o 1,5 %.

Bílý dům oznámil, že ode dneška zavádí odložená cla na dovoz oceli a hliníku z Evropské unie, Kanady a Mexika. Přestože museli evropští politici tušit, že se k takovému kroku schyluje, zareagovali poměrně ostře. Podle šéfa Evropské komise Jean-Clauda Junckera jde o protekcionismus nejhrubšího zrna a Evropa se bude bránit u Světové obchodní organizace WTO. Reálně hrozí odvetné omezení dovozu šperků, bourbonu, harley-davidsonů, džín a dalších produktů z USA. Mexiko chce zase penalizovat dovoz vepřového, jablek, hroznů či sýrů. Pěkně se nám ta spirála roztáčí a nejhorší na tom je, že nelze předpovědět, jaký efekt budou mít tyto zásahy do normálního fungování trhů na globální ekonomiku. Politické hledisko také není nezanedbatelné, jak chce Trump hledat konsensus se svými obchodními partnery ve vztahu s Koreou, Íránem, Ruskem a Sýrií, když není schopen najít shodu v otázkách byznysu?

Mimochodem, ocel může být jen začátek, stejně jako Hamburg zakázal vjezd dieselovým autům do centra města, tak chce prezident Trump zakázat vjezd německým mercedesům na newyorskou 5. avenue (pošeptal to údajně v nestřežené chvilce francouzskému prezidentu Macronovi).

Neméně evropskými trhy zahýbala politická krize v Itálii. Navzdory regulérním výsledkům voleb odmítl prezident Mattarella jmenovat euroskeptického ministra financí. To vyvolalo obavy z předčasných voleb, které dopadnou ještě euroskeptičtějším výsledkem (hrozícím tzv. Itexitem). Včera večer se ale vše urovnalo, italské populistické strany se dohodly na novém ministru financí, neznámém profesoru ekonomie. Původně navrhovaný nepohodlný ministr financí ale nekončí, bude ministrem pro záležitosti EU (!?). Prostě Itálie. Hlavně, že už je prezident spokojený.

Co způsobilo italské politické drama na trzích? Nic jiného, než škodu. Investoři přestali kupovat italské akcie a dluhopisy, index FTSE MIB propadl od začátku května dokonce o 13 % a výnos 10letého bondu vzrostl až na 3,44 %. A protože je Itálie v eurozóně, zaznamenalo i euro největší měsíční pokles za poslední tři roky.

Že je ale Itálie se svým zadlužením 132 % HDP spolu s Řeckem a Španělskem dlouhodobě evropskou rozbuškou číslo jedna, ví i miliardář a filantrop George Soros. Podle něj je Evropská unie v “existenční krizi”, a to kvůli Brexitu, migrantům a úsporným opatřením omezujícím ekonomický růst. 

Taxify, konkurent Uberu, získává investici ve výši 175 mil. USD od Daimleru a získává tak status unicornu – jednorožce, kterým jsou označovány startupy s tržní hodnotou nad 1 miliardu dolarů.

Cruise, start-up zaměřený na samořiditelné vozy ovládaný General Motors, získal investici ve výši 2,25 mld. USD od SoftBank. Tržní hodnota Cruise tak činí 11,5 mld. dolarů, což je 40 % tržní hodnoty Tesly. Akcie Tesly na zprávu zareagovaly poklesem o 2 %.

Scalable Capital, největší německý robo-advisor a naše inspirace, za dva a půl roku od spuštění získal pod správu majetek klientů v objemu 1 miliardy eur. Vykazuje tak ještě vyšší růstovou dynamiku, než americké předlohy Betterment a Wealthfront.

Indie je jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě. Její HDP v prvním čtvrtletí vzrostl o 7,7 %. Země tak vykazuje ještě vyšší dynamiku než Čína, jejíž hrubý domácí produkt v prvním kvartále rostl o 6,8 %. Mírně zpomaluje česká ekonomika, z +5,5 % v posledním čtvrtletí loňského roku na +4,4 % v prvním čtvrtletí 2018.

Výnos českých investičních fondů se letos pohybuje kolem nuly, konkrétně 0,05 procenta. Vyplývá to z nového Indexu českého investora (CII750), který v úterý představily poradenská společnost Swiss Life Select a agentura Thomson Reuters. Pro srovnání, „výnos“ bitcoinu je letos -44 %.

Nakonec výsledky ankety z předchozího vydání Portu newsletteru: mistrovství světa ve fotbale podle 54 % z vás vyhraje Německo. 26 % našich klientů ale tipuje Brazílii a 15 % Španělsko. Výsledky našeho průzkumu tak více méně korespondují s modelem Deutsche bank.

Hezký víkend!


Portu, to je robo-advisor 3. generace

Portu přináší revoluci na český investiční trh a má za cíl změnit, jak lidé nakládají se svými volnými penězi. Takového ambiciózního cíle však nelze dosáhnout představením služby, která tu již existuje. V Portu proto od základu přetváříme investiční služby a využitím moderních technologií je činíme levnější a dostupné každému.


Náhody se dějí

Jaká je šance, že se vám do konce měsíce rozbije auto? Moc velká ne. A co šance, že do konce měsíce přijdete o práci? Pravděpodobně ještě menší. Vyhrát s osudem tak není zcela ve vašich rukou. Důležité je však najít cestu, kterou dokážete minimalizovat své ztráty a lidsky řečeno neprohrát.


Vývoj vybraných instrumentů (25.5 – 1.6.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní trhy Komodity Měny
S&P 500
2 723,09
+0,07%
Euro Stoxx 50
3 461,63
-1,53%
S&P / TOPIX 150
1 405,15
-1,18%
Ropa
66,23
-2,43%
EUR/CZK
25,830
+0,25%
Dow Jones
24 638,14
-0,45%
Pražská burza
1 077,63
-0,91%
VWO
45,06
-0,24%
Zlato
1 297,00
-0,92%
USD/CZK
22,140
+0,30%

Fintech review

Výroba živých tkání na 3D tiskárně, od mozků krys po umělou inteligenci, propad EURA, komunikace mezi obyvateli a vedením města skrze Zlepšeme Česko, ekologická komunita pro technické mileniály v Kalifornii nebo instalace dalších bankomatů na kryptoměny v Praze.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme