Search
Close this search box.

#319 – Zlom pro Bitcoin

Trhy obrací bilanci z předchozího týdne a většina světových indexů zakončuje v zelených číslech. Index S&P 500 za uplynulý týden vzrostl o 2,2 %, zatímco Nasdaq Composite přidává 3,6 %. V Evropě byla nálada opatrnější a Euro Stoxx 50 si připsal 0,5 %. Týdnu ale vévodily japonské akcie, když index Nikkei 225 vzrostl o úctyhodných 6,6 %. Ztratil naopak čínský Hang Seng (-1,9 %).

Inflace se připomíná. V USA v prosinci inflace meziročně vzrostla na 3,4 %. Ekonomika USA zůstává stále v dobré kondici a tamní trh práce i přes známky ochlazování zůstává napjatý. To případnému snižování sazeb do karet moc nehraje. V ČR naopak inflace pozitivně překvapila a klesla o 0,4 p. b. na 6,9 %, ačkoliv se čekala stagnace. Za celý rok 2023 činila průměrná míra inflace 10,7 %, což bylo o 4,4 p. b. méně než v roce 2022, kdy se jednalo o druhou nejvyšší inflaci od vzniku samostatné ČR.

Evropa trhá rekordy. Míra nezaměstnanosti v EU klesla na historické minimum. V eurozóně klesla v listopadu na 6,4 % z říjnových 6,5 % a v celé EU na 5,9 % z 6 %. Rekordně nízké nezaměstnanosti bylo dosaženo navzdory obavám z možné recese. Nedostatek pracovníků tak začíná být pro Evropu problémem. 

Zlom pro Bitcoin? Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) udělila souhlas se spuštěním 11 spotových bitcoinových ETF na newyorské burze. To otevírá cestu k investicím do kryptoměn řadě institucionálních i drobných investorů. Očekává se tak zvýšená poptávka po Bitcoinu, která by mohla tlačit cenu nahoru. Na druhou stranu o schválení těchto ETF se horlivě diskutovalo už v průběhu loňského roku, což byl i jeden z důvodů, proč cena Bitcoinu loni vzrostla o 155 %. 

V Česku však bohužel přímo tato americká ETF kvůli legislativě nabízet nepůjde. Nemají tzv. „KIIDy“ (Key Investor Information Document). V rámci Portu Crypto ale můžete již přes rok investovat do tzv. kryptoměnových ETP (Bitcoin, Ethereum, Solana a další), které fungují téměř totožně.

Hacknutý tweet. Ještě před středečním oficiálním schválením bitcoinových ETF došlo v úterý k hacknutí účtu americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) na sociální síti X. Na jejich oficiálním účtu někdo oznámil, že byla bitcoinová ETF schválena, SEC ale následně zprávu dementoval. K hacknutí došlo pravděpodobně proto, že účet neměl nastavenou dvoufaktorovou autorizaci. Cena Bitcoinu na tuto událost reagovala rychlým růstem a následně ještě rychlejším poklesem.

Japonské akcie září. Hlavní japonský index Nikkei 225 vzrostl na nejvyšší úroveň za posledních 34 let a překonal hranici 35 000 bodů. Růstu do velké míry pomohly především technologické společnosti, které podpořil slabší kurz jenu, ale i menší obavy ze zvýšení úrokových sazeb. Po silném roce 2023, kdy si Nikkei 225 připsal 30 %, zažívají japonské akcie dobrý start i do nového roku. Z toho těží i naši investoři, protože portfolia Portu jsou diverzifikována napříč celým světem.

Britové sází na jádro. Britská vláda oznámila plány na největší expanzi výroby jaderné energie za posledních 70 letNová elektrárna by měla do roku 2050 zčtyřnásobit dodávky a měla by stát 30 miliard liber. V Evropě se přitom nejedná o ojedinělou snahu, právě naopak. V loňském roce vznikla jaderná aliance 11 zemí včetně Česka pod vedením Francie, která se zavázala postavit 30 až 45 jaderných reaktorů ve snaze snížit emise z výroby elektrické energie.

Argentina trpí. Inflace v Argentině v prosinci vzrostla na 211,4 % z listopadových 160,9 % a je nejvyšší za posledních 32 let. Údaje odrážejí dopad řady šokových opatření, včetně 50% devalvace národní měny. Za devalvací stojí pravicový prezident Javier Milei, který doufá, že se mu podaří dostat prudce rostoucí inflaci v zemi pod kontrolu. Varoval ale, že změny budou potřebovat delší čas, a že se situace může ještě zhoršit. Argentina tak co do výše inflace překonala Venezuelu, kde v prosinci činila 193 %.

AI tahounem trhu. Navzdory nervozitě v bankovním sektoru, vysoké inflaci a obavám z recese se akciový trh v USA loni zotavil a smazal většinu ztrát, které utrpěl v roce 2022. Ten byl pro technologické akcie kvůli vysokým úrokovým sazbám zničující. Rok 2023 byl ale jiný. IT sektor se díky boomu v oblasti AI postaral o 55,3 % růstu indexu S&P 500. Přispěl i sektor komunikací a zbytné spotřeby (15,9 %), poté finance (6,7 %) a průmysl (5,6 %). Tento rok ale může být zase všechno jinak, a proto je potřeba diverzifikovat nejen geograficky, ale i sektorově.

Microsoft > Apple? Technologický gigant Microsoft na krátkou chvíli předstihl Apple a stal se nejhodnotnější společností na světě. Trh oceňuje oblast umělé inteligence, kterou Microsoft opanuje. Apple se naopak potýká se slabšími prodeji iPhonů, a to hlavně v Číně. Současná hodnota společnosti Apple činí 2,886 bilionu USD a hodnota společnosti Microsoft 2,858 bilionu USD.

Apple headset. Microsoft dohání Apple, a to navzdory největší sázce Applu za poslední roky. Apple oznámil, že předobjednávky na Vision Pro, tedy první nový produkt z dílny Apple po téměř 10 letech, začne přijímat za týden. Headset od Applu umožní uživatelům vstoupit do virtuální a rozšířené reality, což je odvětví, které se snaží ovládnout hlavně společnost Meta. Jestli to skončí úspěchem, se teprve uvidí, investoři zatím moc nadšení nejsou.

Nová vlna propouštění? Společnosti Google, BlackRock, Spotify, Twitch, Unity, Discord, Pixar a Duolingo oznámily nové propouštění zaměstnanců. Začíná tak ve světě technologií snad nová vlna propouštění poté, co se situace ve druhé polovině loňského roku uklidnila?

Potraviny zlevňují. Světové ceny potravin loni v prosinci pokračovaly v poklesu. Od vrcholu během covidové pandemie nyní odepisují téměř 26 %. V Česku je situace opačná. Na vyšší ceny potravin má vliv růst cen energií nebo zvyšování cen dopravy. Ani snížení sazby DPH o 3 p. b., které nastalo v lednu, nemá podle obchodníků přinést kýžené snížení cen.

Amazon vládne. Žebříčku 10 nejcennějších e-commerce společností s tržní kapitalizací 1,6 bilionu USD vévodí Amazon. Následují čínské společnosti PDD Holdings a Alibaba. Zatímco celková tržní kapitalizace 97 společností z tohoto seznamu v oblasti e-commerce je 2,46 bilionu USD, hodnota první desítky společností je 2,31 bilionu USD. To znamená, že přibližně 94 % sumy tvoří deset největších společností.

Environmentální migrace. Ostrovní státy v Tichomoří stěhují obyvatele, jejichž životy jsou ohroženy klimatickou krizí. Nespravedlnost spočívá v tom, že nucené stěhování postihuje lidi, kteří ke globálnímu oteplování přispívají nejméně. V důsledku klimatických změn změní své hlavní město také Indonésie. V metropolitní oblasti Jakarty, jejíž 40 % rozlohy se nachází pod úrovní mořské hladiny, žije 30 milionů lidí. Čtvrtá nejlidnatější země světa proto plánuje nové chytré hlavní město Nusantara uprostřed deštného pralesa na ostrově Borneo. To je samozřejmě terčem kritiky.

Co nového v Portu?

Jako každý rok, i letos začátek roku patří výpisům. Na přelom ledna a února tak pro naše klienty připravujeme přehledný, ale zároveň detailní daňový výpis. Souhrnný článek o daních si můžete přečíst na našem Magazínu.


Krásný víkend!


Jak naplno využít důchodový účet Portu

Pokud jste si právě založili důchodový účet (DIP) u Portu a zajímá vás, jak s jeho pomocí začít investovat na stáří a využít všech jeho výhod, jste tu správně.

Přejít na článek


Finanční předsevzetí pro rok 2024

S příchodem nového roku přichází ideální příležitost pro lidi, kteří neinvestují, aby začali. Nestačí však jen začít.

Přejít na článek


FinTech review – Investice do FinTechů se snížily o polovinu a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

crypto-nl-19-tiny

#19 – Býci bez dozoru

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

Jak odejít do důchodu ve třiceti

Spořící „extrémista“ Mr. Money Mustache (MMM) nabízí na svém blogu zajímavou úvahu: každá maličkost ve vašich

Rok 2020 ve znamení písmen

Zatímco rok 2019 byl ve znamení brexitu a obchodních válek mezi USA a zejména Čínou a zdálo se,