Search
Close this search box.

#342 – Fintech hattrick pro Portu

Trhy pokračují v hledání nových historických maxim a většina indexů zakončila týden v zelených číslech. S&P 500 připsal 0,8 %, zatímco Nasdaq Composite se zvýšil o 0,1 %. Dařilo se i evropskému Euro Stoxx 50, který vzrostl o 1,4 %. Zápornou bilanci měl japonský Nikkei 225 (-0,6 %), čínský Hang Seng naopak posílil o 0,5 %.

Tento týden jsme o makroekonomické události, který by mohly nějakým výraznějším způsobem ovlivnit trhy, ochuzeni. Příští týden se naopak dozvíme údaje o výkonnosti ekonomiky USA a ČR za první kvartál a novou výši repo sazby ČNB, kde se očekává její snížení o 0,25 p. b. na 5 %.

Giganti se přetahují. Americký výrobce čipů Nvidia se díky pokračujícímu růstu ceny svých akcií stal v úterý nejhodnotnější společností na světěTržní kapitalizace firmy se vyšplhala až na zhruba 3,3 bilionu USD. Od začátku letošního roku cena akcií firmy Nvidia vzrostla o více než 180 %. Vedoucí pozici ale čipový gigant ve čtvrtek ztratil a pozici nejhodnotnější společnosti současnosti předal zpět do rukou Microsoftu. I díky nim index Nasdaq Composite v poslední době poráží ve výkonnosti index S&P 500. 

Snimek-obrazovky-2024-06-19-093133

Indie poráží Čínu. Silný růst zisků, geopolitický vítr v zádech a příznivé demografické podmínky lákají do Indie řadu investorů. Od konce roku 2019 vzrostl index MSCI India o 110 %, čímž předstihl 99% nárůst amerického technologického indexu. Ještě překvapivější však je, jak dobře si Indie vedla ve srovnání s tím, čím ve skutečnosti (alespoň prozatím) je, tedy největším rozvíjejícím se akciovým trhem na světě. MSCI China se za stejné období propadl o 30 %.

Apple omezuje AI. Po euforii o oznámení zavedení AI do svých zařízení přichází pro uživatele zklamání. Apple totiž svou Apple Intelligence zavede jen do nejnovějších modelů iPhone 15. Ukázalo se, že problémem není jen starší čipset, ale i nedostatečná RAM, což však Apple musel vědět před premiérou iPhonů 15. Potom, co akcie Apple po oznámení zavedení AI vzrostly o 7 %, nyní odepsaly přes 2 %.

Rekord pro Rheinmetall. Německý zbrojní koncern vyrábějící tanky Leopard, nákladní vozidla a děla dostal rekordní zakázku od německé armády na dělostřeleckou munici za 8,5 miliardy eur. Největší německá zbrojovka měla od loňského července uzavřenou rámcovou dohodu na maximálně 1,3 miliardy eur. Ta nyní vzrostla o 7,2 miliardy eur.

Čínská odveta. Na reakci druhé největší ekonomiky na evropské zvýšení cel na čínské elektromobily jsme nemuseli příliš dlouho čekat. Čínská ekonomika by mohla v odvetě zvýšit cla na dovoz „velkých“ automobilů se spalovacími motory z EU. Zároveň může zavést antidumpingová cla na dovoz vepřového masa. Evropské panenky, kýty a Mercedesy tak vyjdou Číňany dráž a asi se jich prodá méně než doposud.

Zadlužená Británie. Veřejný dluh Spojeného království vzrostl na nejvyšší úroveň za více než 60 let. V květnu dosáhl výše 3,24 bilionu eur, což odpovídá 99,8 % HDP a je to nejvyšší hodnota od roku 1961. Britská ekonomika se po brexitu dostala pod tlak, který ještě zhoršila pandemie a rostoucí úrokové sazby, jež dosáhly 16letého maxima. Další vývoj dluhu mohou nasměrovat tamní blížící se parlamentní volby.

Revolut míří na vrchol. Britský FinTech Revolut se chce stát nejhodnotnějším startupem v Evropě s cílovou hodnotou 40 miliard USD. Firma spolupracuje s Morgan Stanley na prodeji existujících akcií v hodnotě přibližně 500 milionů USD, včetně akcií v držení zaměstnanců. Poté, co firma oznámila, že zvýší počet svých zaměstnanců o 40 %, to tak vypadá, že se finančně technologickému sektoru znovu začíná dařit.

Slaninovou zmrzlinu, prosím. McDonald’s ruší svůj objednávkový systém založený na umělé inteligenci kvůli častým absurdním chybám. Příkladem je nabídka slaninové zmrzliny nebo kuřecích nugetek za 222 USD. Systém, který společnost vyvinula ve spolupráci s IBM již v roce 2021, měl nahradit lidskou práci zapojenou do objednávání přes McDrive.

Sedm zlobivých. Evropská komise zahajuje řízení se sedmi členskými zeměmi Evropské unie, které překračují stanovené rozpočtové deficity. Belgie, Francie, Itálie, Maďarsko, Malta, Polsko a Slovensko teď budou pod drobnohledem. Podle pravidel EU nesmí být veřejné výdaje o více než 3 % HDP větší, než jsou veřejné příjmy. Například ty francouzské byly ale vyšší o 5,5 % HDP. 

Mezi sedm zlobivých se Česko nedostalo, přesto evropská komise doporučuje české vládě, aby příští rok omezila růst čistých výdajů. Česká vláda by podle EK například měla přijmout i taková opatření, která zajistí dlouhodobou udržitelnost důchodového systému. Za problém pro konkurenceschopnost české ekonomiky Komise považuje například nedostatek kvalifikovaných pracovníků. 

Čipy z Rožnova. Americká společnost Onsemi rozšíří výrobu čipů ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm. Zvětšení současných fabrik za v přepočtu 46 miliard Kč má být nejvyšší investice v moderní historii České republiky. V továrně se mají vyrábět inteligentní výkonové polovodiče, které slouží ke zlepšení energetické účinnosti elektromobilů, obnovitelných zdrojů energie nebo datových center s umělou inteligencí. 


Co nového v Portu?


Portu se 3 roky v řadě podařilo vyhrát titul Fintech roku. Soutěž Zlatá Koruna oceňuje nejlepší finanční produkty na českém trhu nepřetržitě od roku 2003. Od roku 2018 také v kategorii Fintech, která odráží vývoj technologií a jejich vliv na finanční trh. Cenu převzal Radim Krejčí a Martin Luňáček na slavnostním vyhlášení v České národní bance. Moc děkujeme všem, kteří se na tomto úspěchu podílí, speciálně vám, našim klientům. 

Hezký víkend!


Jaký dopad má oslabená koruna na cestovní plány Čechů?

Stejně jako každý rok i v tom letošním plánují na letní dovolenou do zahraničí vyrazit statisíce Čechů.

Přejít na článek


financi-rezerva

Jak vysoká má být finanční rezerva a co dělat, když ji máte dostatečnou

Finanční rezerva je klíčovým prvkem zdravého finančního plánování. Jaká je ale její správná výše?

Přejít na článek


FinTech review – Apple spouští službu Tap to Cash a další FinTechy novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

stocks investing

Jak fungují indexové fondy?

Spousta lidí se investování vyhýbá. Ze strachu. Průzkum společnosti Ally Invest ukázal, že 65 % dospělých tvrdí, že