Na finančních trzích pokračuje dobrá nálada a hlavní světové indexy končí týden v zeleném teritoriu. Index S&P 500 za uplynulý týden přidal 0,9 %, Nasdaq Composite je výše o 1,4 %. Pozitivně překvapil i vývoj evropského Euro Stoxx 50, který je výše o 3,9 %. V Asii bylo ale ještě lépe. Japonský Nikkei 225 vzrostl o 5,6 % a čínský Hang Seng vylétl dokonce o 13 % díky pozitivní reakci investorů na vládní zásahy do ekonomiky.
Pravidelná maxima. Až ve 22,3 % dní tohoto roku zakončil S&P 500 na novém historickém maximu. Jinými slovy, v průměru každý týden nové maximum. To je jasným důkazem, že se nevyplatí investice časovat. Pokud byste čekali na pokles trhu, na který mnozí ekonomové upozorňovali, propásli byste býčí trh a s ním vysoké výnosy. Znovu tedy opakujeme: investujte pravidelně a dlouhodobě.
Spoříme jak diví. V roce 2022 byla míra úspor Čechů druhá nejvyšší v celé EU. Tento trend, který výrazně narostl během pandemie však přetrvává i nadále. Ve zbytku Evropy se naopak míra úspor vrátila na předcovidové hodnoty. Obzvláště v době klesajících úrokových sazeb bychom se však místo hromadění úspor měli spíše zaměřit na investování.
Čínské akcie se probouzí. Čína představila nový stimulační balíček, který má za cíl oživit její zpomalující ekonomiku. Mezi klíčová opatření patří třeba podpora problémového sektoru nemovitostí. To přineslo pozitivní reakci na čínské akciové trhy a výrazně podpořilo růst indexu Hang Seng, který za uplynulých 14 dní vzrostl o 19 %.
Luxus těží z Číny. V reakci na čínské stimuly prudce vzrostly i akcie evropských výrobců luxusu. Hermès, Richemont a LVMH si během týdne připsali více než 15 %, což pomohlo panevropskému indexu Stoxx Europe 600 dosáhnout nového maxima. Investoři věří, že opatření v Číně opět zvýší poptávku čínských zákazníků po evropském luxusním zboží.
Stříbro nad zlato? Cena chudšího příbuzného zlata dosáhla nejvyšší hodnoty za posledních 12 let. Od začátku roku stříbro vzrostlo již o 35 % na 32 USD, zlato naopak o 30 %. Stříbru pomáhá uvolňování měnové politiky v USA, ale také čínské ekonomické stimuly, které mohou vést k jeho vyššímu využití v průmyslu.
Optimistická OECD. Organizace pro hospodářskou spolupráci zlepšila prognózu globálního růstu ekonomiky pro rok 2024 na 3,2 % díky zpomalující inflaci a snižování úrokových sazeb. USA mají letos růst o 2,6 %, zatímco čínská ekonomika by měla dosáhnout 4,9 %. Pro eurozónu se očekává růst 0,7 % v roce 2024 a 1,3 % v roce následujícím. Varuje ale před rostoucími dluhy a vyzývá vlády k přijetí opatření na zajištění jejich udržitelnosti.
Harrisová kapitalistkou. Viceprezidentka USA a kandidátka demokratů na prezidenta Kamala Harrisová ve svém projevu o hospodářství slibovala pragmatický přístup k ekonomickým záležitostem a podporu americkému průmyslu. Chce posílit střední třídu, nejbohatším Američanům by naopak chtěla zvýšit daň z příjmu. Trumpa podle ní „zajímá pouze to, jak zlepšit život sobě a lidem jemu podobným – nejbohatším Američanům“.
Bitcoin zmírňuje ztráty. Daří se i největší digitální měně, která za poslední tři týdny posílila o pětinu. Aktuálně dosahuje cenu 65 579 USD a od začátku roku vzrostla o 48 %. Se snižováním úrokových sazeb se investoři opět přesouvají i do rizikovějších aktiv, z čehož těží i kryptoměny.
Meta budoucnost. Zuckerberg na konferenci Meta Connect představil své brýle Orion, které mají přivést uživatele do rozšířené reality. Díky nim vám například při pohledu na potraviny budou zobrazeny nutriční hodnoty, při navigaci směr a při pohledu na text v cizím jazyce překlad. O vývoj chytrých brýlí se firmy pokoušejí již dlouhodobě, ale žádné se neuchytily. Změní to nyní Meta?
Visa obviněna. Provozovatel největší platební sítě na světě od roku 2012 monopolizuje trh. Alespoň to tvrdí americké ministerstvo spravedlnosti, které uvedlo, že od roku 2012 platila Applu, PayPalu a Square, aby nevyvíjeli konkurenční produkty. To mělo umožnit Vise udržet si vysoké poplatky za své služby a dominantní postavení na trhu. V posledních měsících se v USA roztrhl pytel s monopolními obviněními.
Bankovní rande po italsku. UniCredit chce koupit druhou největší německou banku Commerzbank, což rozhořčilo německou vládu. Proč? V roce 2012 během dluhové krize byly zachraňovány německou vládou i některé italské banky, a nyní chtějí italské banky skupovat ty německé. To však UniCredit příliš nezajímá a v Commerzbank už získala 21% podíl a není vyloučeno, že se pokusí i o nepřátelské převzetí.
ČNB snížila sazby. Česká národní banka posedmé v řadě snížila úrokové sazby, a i tentokrát o 0,25 p. b. Klíčová 2T reposazba, kterou ČNB reguluje množství peněz v oběhu a od které banky odvozují svoje úroky, se tak snížila ze 4,5 % na 4,25 %. Srpnová inflace sice byla vyšší, než ČNB čekala, ale ekonomická data z posledních týdnů ukazovala spíše na její zmírňování, což dalo prostor na snížení sazeb.
Co nového v Portu?
V návaznosti na rozhodnutí ČNB o snížení základní úrokové sazby z 4,5 na 4,25 % došlo od čtvrtka 26. 9. 2024 ke snížení úročení hotovostní složky korunové Investiční rezervy o 0,2 procentního bodu. Úročená hotovost v Investiční rezervě je nově úročena 3,85 % p.a.
Aktuálně pracujeme na vylepšení zabezpečení. Již brzy totiž začneme využívat mobilní aplikaci Portu jako druhý faktor pro ověřování přihlašování a potvrzování transakcí, jak si mnoho z vás přálo. Ověřování tak bude uživatelsky pohodlnější a bezpečnější, než SMS kódy. Spuštění plánujeme během několika týdnů. Nemáte ještě naši mobilní appku? Pro iOS si jí můžete stáhnout zde a pro Android zde.
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů
Nové bydlení je nejméně dostupné v Praze, následuje Bratislava a Mnichov.
ČNB snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu
ČNB dnes posedmé v řadě snížila úrokové sazby. Klíčová 2T repo sazba klesla na 4,25 %
FinTech review – AI projekty se firmám příliš nevyplácí a další FinTech novinky
Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.