Search
Close this search box.

#44 – Shitcoins a krize v roce 2020

Slavíme deset let od pádu banky Lehman Brothers, který se stal symbolem světové finanční krize. Od té doby americký akciový trh, měřeno indexem S&P500, posílil o více než 300 %. Analytici velké banky JPMorgan, která předchozí krizi přežila, se domnívají, že další velká krize přijde v roce 2020. Pozitivní na tomto výhledu je, že by neměla být tak drsná – akcie by mohly spadnout jen o 20 %. Nevypočitatelným faktorem je nižší likvidita na trzích ve srovnání s rokem 2008. Ta by mohla pohyby na trzích tlumit nebo akcelerovat. Připomínáme, že co banka, to jiný výhled pro další vývoj na trzích a že nikdo nemá křišťálovou kouli.

Klíčem k tomu, jak se s případnou krizí vypořádat, je vhodná diverzifikace. Stratégové upozorňují na potenciál rozvíjejících se trhů, které letos, na rozdíl například od trhu amerického, značně poklesly. Poklesem se totiž otevírají možnosti nákupů za výhodnější ceny.

Nouriel Roubini se znovu ostře pustil do shitcoins. Ehm, tedy virtuálních měn jako bitcoin, ethereum a ripple. Například dogecoin, který vznikl jako vtip, má podle něj nyní nesmyslnou tržní hodnotu 729 mil. dolarů…píše Roubini na twitteru, ekonom, který předpověděl krizi roku 2008.


Apple představil nové iPhony. Typy Xs, Xs Max a XR tentokrát nejsou navrženy tak, aby ohromily masu laiků, jde o vylepšené verze loňských přelomových modelů. Cena nejvýkonnějšího mobilu se zřejmě přehoupne přes 40 tis. Kč.

Za důležitější zprávu od Applu považujeme, že v Česku bude do konce roku spuštěna služba Apple Pay. Platební služba, díky které mohou uživatelé iPhonů a Apple Watch jednoduše provádět platby pouhým přiložením zařízení k terminálu, by měla být dostupná už od listopadu.

Cena ropy roste a brzy by kvůli Trumpovým sankcím proti Íránu mohla prorazit hladinu 100 dolarů za barel. Aktuálně se cena texaské ropy WTI pohybuje kolem 68 USD za barel. Dlouhodobě by ale cena černého zlata asi měla klesat. Jednak se hlavním jejím producentem po dlouhých 40 letech staly Spojené státy, jednak její globální spotřeba má podle předpovědí za 5 let už začít klesat.

Americké Twilio kupuje český startup Ytica. Cena obchodu by se měla pohybovat okolo 50 milionů dolarů. Yticu založili teprve loni manželé Šimon a Květa Vostří. Ytica vytváří software pro analýzu hlasu a analytické nástroje pro kontaktní klientská centra firem. Gratulujeme k transakci. 

ČNB bude zvyšovat úrokové sazby. A to možná ještě dvakrát v tomto roce, říká její guvernér Rusnok. Uvidíme, jak na to zareagují banky u úročení běžných a termínových vkladů.

Hezký víkend!


Jak snížit dluh? Vytiskněte víc peněz!

Bob Woodward je americký investigativní novinář, který hrál výraznou roli v aféře Watergate, jež v roce 1974 vyústila v rezignaci tehdejšího prezidenta USA Richarda Nixona. Ve své nejnovější knize – Fear: Trump in the White House pojednává o tom, jak se lidé v Trumpově okolí potýkají s jeho rozhodnutími, která často budí dojem, že byla učiněna impulzivně či nelogicky.


Fintech review

Apple Pay míří do Česka, TransferWiser znásobuje obrat, kryptoměny jsou v útlumu, Ytica – z nuly na miliardu za rok a půl, elektromobily ohrožují pracovní místa, malé české firmy zvyšují investice do inovací Ahold bojuje s blouděním po supermarketu.


Vývoj vybraných instrumentů (7.9. – 14.9.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 907,01
+1,23%
Euro Stoxx 50
3 343,43
+1,52%
Nikkei 225
23 094,67
+3,53%
Ropa
68,69
+1,39%
EUR/CZK
25,475
-0,86%
Dow Jones
26 196,09
+1,08%
Pražská burza
1 092,58
+2,09%
Bitcoin
6 449,95
+0,20%
Zlato
1 207,90
+0,62%
USD/CZK
21,790
-1,51%

Nejskeptičtější investoři? Miléniálové.

Vstup do ekonomicky aktivního života je jednou z největších životních změn. Většina lidí se dostane do situace, kdy si musí najít práci, bydlení a zodpovědně sledovat své finance. Jinak tomu nebylo ani u generace Y, kteří však dospěli v období velké finanční krize.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme