Search
Close this search box.

#48 – Podzimní slevománie

Na Wall street dorazily podzimní slevy a hurikán Michael výprodejovou akci rychle rozfoukal na další světové trhy, od Asie po Evropu. Jen během středy a čtvrtka se propadly americké akciové indexy S&P500 a Nasdaq o 5,5 %, panevropský Stoxx 600 o 3,6 % a japonský index Nikkei 225 o 4,2 %. Jde o největší korekci od letošního února a tudíž i o největší nákupní příležitost.

Obrázek níže ilustruje, jak velký by musel být pokles indexu S&P500, abychom mohli mluvit o „medvědím“ trhu.


Podle prezidenta Trumpa za pokles trhů může americká centrální banka, zkráceně se jí říká Fed, která tlačí úrokové sazby nahoru. “Myslím, že Fed se zbláznil,” reagoval Trump, když mu řekli, co se děje na burze. Vyloučil přitom, že by mělo jít o důsledek jeho obchodní války. Už minule jsme psali, a na tom se nic nemění, že za poklesem trhů stojí paradoxně úspěchy americké ekonomiky, která “trpí” minimální nezaměstnaností, zvyšováním mezd a vysokým hospodářským růstem, což s sebou přináší obavy z inflace, kterou chce Fed zkrotit.

My si z toho všeho bereme ponaučení, že 1) prezidentovi Trumpovi není vývoj na burzách lhostejný, což je dobře; 2) nejde o praskání žádné bubliny, protože firmám se daří vlastně ekonomicky dobře, což by měla odrážet hodnota jejich akcií; 3) zvýšení úroků by mohlo v budoucnu zvýšit náklady na dluhové financování firem, což je fakt, ale nemusí to být hlavní důvod pro paniku na trzích; 4) z dlouhodobého úhlu pohledu globální ekonomiku ohrožují více obchodní války a cla, jak píše například Jacob Frenkel, ekonom a předseda představenstva banky JP Morgan.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová je téhož názoru, varovala, že obchodní spory mohou eskalovat. MMF zároveň snížil odhad letošního růstu globální ekonomiky na 3,7 % (na jaře očekával fond 3,9 %). Horší výhled je i pro Česko 3,1 % (dříve 3,7 %).

Tesla by mohla posílit až o 70 %. Analytici Macquaire Research stanovili cílovou cenu pro akcie Tesly na 430 dolarech, aktuálně se obchoduje za 252 USD. Důvodem pro růst ceny akcie má být brzké dosažení ziskovosti a produkčních cílů.

Celková hodnota kryptoměn poklesla o zhruba 19 miliard dolarů. Nejvíce si pohoršil ripple a ethereum, bitcoin se již stabilizoval a obchoduje se kolem 6240 USD. Ekonom Nouriel Roubini označil svět virtuálních měn za “páchnoucí žumpu” s fundamentálně nulovou hodnotou.

Moneta chce převzít Airbank a Home Credit. V zamýšlené transakci v hodnotě cca 20 miliard korun by měla PPF získat 25% podíl v Monetě výměnou za Airbank a českou a slovenskou pobočku Home Creditu. Pokud vše nakonec schválí akcionáři a mj. také antimonopolní úřad, stane se Moneta, již pod jménem Airbank, šestou největší českou bankou.

Závěr bude pozitivní, akciové trhy se dnes obrátily nahoru, navíc se blíží sezóna oznamování čtvrtletních výsledků hospodaření firem, což na trhy jistě vnese čerstvý vítr. My v Portu věříme, že nejvíce se vyplácí dlouhodobé a pravidelné investování a diverzifikace, proto nás krátkodobé výkyvy trhů nemohou rozhodit.

Hezký víkend!


Save More Tomorrow, aneb jak chytře spořit

Prokrastinace, strach a neochota vzdát se části svého bohatství. Především kvůli těmto faktorům se nám nedaří spořit tolik, kolik bychom chtěli.


Makléř – 4. díl

„Mladej, nevisí ti tam ta nula už nějak dlouho? Měl bys hejbnout prdelí, jinak se budeš stěhovat jinam. Goldova trpělivost není nekonečná,“ rozlehl se obchodní místností vysoký hlas hlavního makléře Alexe.


Vývoj vybraných instrumentů (5.10. – 12.10.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 766,87
-4,11%
Euro Stoxx 50
3 208,61
-4,09%
Nikkei 225
22 694,66
-4,58%
Ropa
71,39
-3,97%
EUR/CZK
25,775
+0,14%
Dow Jones
25 254,52
-4,51%
Pražská burza
1 082,58
-1,89%
Bitcoin
6 237,40
-4,90%
Zlato
1 224,20
+1,54%
USD/CZK
22,269
-0,46%

Fintech review – konec Google+, benzín za 35, máslo za 60

Google+ po úniku dat končí. Pro běžné uživatele přestane fungovat v sprnu 2019.
Z Monety bude Air Bank. Velké změny mohou vytvořit velkého hráče na českém trhu.
Tenisky z konopí dobývají český crowdfundingový trh. Kde je pořídit?


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

pasivni-investovani-uvodka

Je pasivní investování za zenitem?

“Žádný investor přece nebude chtít dosáhnout pouze průměrného výnosu”, tak komentovali manažeři aktivně spravovaných fondů

inflation economy

Jak se vypořádat s inflací?

Inflace v posledních několika měsících vzrostla, v červenci dokonce dosáhla jedné z nejvyšších úrovní za

Co je dluhopis?

Po představení pojmu akcie je dalším logickým krokem článek o druhém nejznámějším cenném papíru. Jak

Ekonomika eurozóny se překvapivě vyhla recesi

Ekonomika eurozóny v posledním čtvrtletí roku 2023 zaznamenala v mezikvartálním srovnání stagnaci. Tento výsledek překvapil mnohé ekonomy, protože na trhu existovaly obavy, že by se eurozóna mohla propadnout do mírné recese.