Search
Close this search box.

#58 – Vánoční výprodej

Investory nejen v Americe vystrašilo letošní čtvrté zvýšení úrokových sazeb. Tamní centrální banka FED sazby navýšila o čtvrt procentního bodu i přes Trumpovy tweety proti zvyšování. Současně však předseda FEDu Powell nastínil, že tempo zvyšování sazeb v příštím roce zpomalí, nárůsty se očekávají pouze dva namísto původně zamýšlených tří. Většina akciových indexů reagovala propadem o jedno až dvě procenta

Sazby se zvedly také ve Švédsku, a to poprvé po sedmi letech. Stále však zůstaly záporné. Ekonomové považují toto zvýšení za předzvěst postupného utahování monetární politiky napříč celou Evropou. Nejbližší zvýšení sazeb Evropskou centrální bankou se však očekává až příští léto.

Facebook pracuje na vývoji vlastní kryptoměny, kterou by lidé mohli používat na převod peněz v rámci aplikace WhatsApp. Jednalo by se o tzv. stable coin – měnu, která je fixovaná na dolar, což jí zaručuje větší stabilitu než běžným kryptoměnám. Facebook má v plánu tuhle novinku uvést jako první v Indii, kde má WhatsApp přes 200 milionů uživatelů a kam podle Světové banky v roce 2017 Indové poslali 69 miliard dolarů. Kdy bude projekt spuštěn se zatím neví. Můžeme jen doufat, že se uživatelské konverzace na WhatsApp nedostanou k třetím stranám, jak to bylo u Facebooku.

Nejznámější kryptoměna, Bitcoin, po týdnech oslabování vzrostla nad úroveň 4.000 USD. Krypto ETF s největší pravděpodobností nebudou v roce 2019 schváleny, zejména kvůli rizikům spojeným s podvody a manipulací se směnným kurzem kryptoměn, uvedla americká Komise pro cenné papíry (SEC). Bitcoin je podle expertů největší bublinou aktiv na trhu a očekává se propad a konsolidace těžařů, mincí a tokenů napříč trhem. Sedm predikcí pro kryptoměnový trh pro rok 2019 si můžete pročíst zde

Perný týden zažilo Rumunsko. Poté, co vláda představila své plány na razantnější zdanění bankovního a energeticko-těžebního sektoru, se propadly místní indexy až o 12 %. Lokální ekonomika sice prosperuje, avšak vláda potřebuje zalepit díry v rozpočtu vzniklé populistickými kroky. V ohrožení jsou tak mnohé plánované zahraniční investice například společností OMV nebo ExxonMobil.

Huawei je nadále považován za hrozbu. Vlády po celém světě se obávají, že technologického giganta využívá Čína ke kybernetické špionáži. Na popud Andreje Babiše přestali vládní úředníci v České republice používat mobilní telefony této značky. Japonská vláda se také bojí, což se odrazilo na hodnotě japonského mobilního operátora SoftBank, který ve středu vstoupil na burzu. Po rekordně vysokém IPO (primární emisi akcií firmy na burze) v hodnotě 23 mld. USD se akcie SoftBank propadly kvůli obavám o bezpečnost tohoto operátora, kterému dodává vybavení pro mobilní sítě právě Huawei.

Letem světem. Apple nebude prodávat iPhony ani v Německu, kvůli porušení patentu Qualcommu. Samořídící Ubery se vrací zpátky na silnice. Pojedou ale jenom maximálně 40 kilometrů v hodině, což je rychlost, kterou se pohybuje třeba lachtan. V Švýcarsku našli zaměstnanci kavárny a dvou restaurací víc než 95.000 EUR spláchnutých do záchodu. Je vidět, kde jsou peníze.


A co je nového v Portu?

Uvnitř aplikace jsme spustili Zprávy pro klienta, kde najdete nové informace týkající se portfolií a produktu. Naleznete je kliknutím na obálku u vašeho jména po přihlášení.

Po velmi pozitivních ohlasech řešíme detaily pro „Do-it-yourself“ portfolia. Tento typ služby jsme již zahrnuli do smluvní dokumentace. Programujeme.

Testujeme i jinou novinku – investování podle cílů (goal-based investing). Máme v plánu vám ji zpřístupnit do poloviny ledna

Portu Cars pojedou! Právě vyhodnocuje první grafické návrhy stránek pro investování do starých automobilů – veteránů.

Připravujeme pro vás roční shrnutí všech transakcí pro daňové účely.

Hezké svátky a děkujeme!


Rozhovor: Nejvíc peněz vyděláte nicneděláním

Jedno investiční pravidlo říká, že nejvíc peněz vyděláte sezením na zadku a nicneděláním. Lidé, kteří se o to zajímají a baví je to, vytváří bublinu.


Ohlédnutí za uplynulým rokem a předpovědi do roku 2019

Rok 2018 se chýlí ke konci a tak nastává ten správný čas se ohlédnout a připomenout si to nejdůležitější co nám přinesl. Kdo jsou vítězové a kdo poražení roku 2018? A co nás čeká v nastávajícím roce?


Vývoj vybraných instrumentů (14.12 – 21.12.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 476,36
-4,75%
Euro Stoxx 50
2 987,07
-3,41%
Nikkei 225
20 166,19
-5,65%
Ropa
45,80
-11,99%
EUR/CZK
25,855
+0,23%
Dow Jones
22 859,60
-5,15%
Pražská burza
987,97
-3,93%
Bitcoin
4 039,96
+27,74%
Zlato
1 261,80
+1,64%
USD/CZK
22,654
-0,89%

MBA bez školy a zdarma

Titul MBA pořád patří mezi nejžádanější vzdělávací osvědčení ve světě businessu. Pro ty, jež nechtějí investovat rok až dva života a až 200 000 USD do MBA, máme 3 zdroje, které vám umožní získat přístup k obsahu prakticky totožnému jako na univerzitách.


Fintech review – Muskův tunel a Svařák index

The Boring Company Elona Muska otevřela první testovací tunel na přepravu automobilů. Řidiči alternativních taxislužeb nebudou muset na zkoušky z místopisu. Víte o kolik zdražil svařák ve vašem městě? A kolik svařáků si za svůj plat můžete dopřát?


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak rebalance pomáhá řídit riziko

Při investování má každý z nás jiný cíl, možnosti i očekávání. Tomu by mělo odpovídat riziko, které při investování