Search
Close this search box.

#78 – Made in China

I tento týden se nesl ve znamení obchodních válek. Prezident Donald Trump poslal v pondělí americký trh strmě dolů, když na Twitteru varoval Čínu před zaváděním odvetných opatření. Čínská vláda prakticky okamžitě ohlásila odvetná cla na 5 000 amerických produktů a prostřednictvím ministerstva zahraničí prohlásila, že „bude bojovat až do konce“.

Investory alespoň částečně uklidnilo, když Donald Trump potvrdil, že bude jednat s čínským prezidentem na summitu G-20. Ten se uskuteční na konci června. I díky tomu je index S&P 500 v tomto týdnu jen v 0,9% ztrátě.Méně uklidňující už je výzkum analytiků investiční banky Morgan Stanley. Ti tvrdí, že nově zavedená cla mohou vést ke vzniku recese. Jak dřívější, tak nová cla mají negativní důsledky pro americkou, čínskou, ale i světovou ekonomiku.

Na Wikipedii si ale Číňané o obchodních válkách už nepočtou. Ta pro ně přestala fungovat ve všech světových jazycích (dříve byla nedostupná pouze v čínštině). Slavná internetová encyklopedie se tak přidala ke Googlu, Facebooku, Twitteru a dalším státem zakázaným doménám. Důvodem je s největší pravděpodobností blížící se 30. výročí masakru na náměstí Nebeského klidu.

A do třetice z Číny – Jack Ma, zakladatel společnosti Alibaba, se zúčastnil masové svatby svých zaměstnanců. Více než stovce nově vzniklých manželských párů doporučil řídit se nejen systémem 996 (12hodinová pracovní doba od 9:00 – 21:00, 6 dní v týdnu), ale i systémem 669. To podle něj znamená milovat se šestkrát v šesti dnech týdne, co nejdéle je to možné (číslice 9 zní v čínštině stejně jako slovo dlouho). Dohromady se tyto systémy zdají poněkud časově náročné.

Uber má za sebou první (kompletní) týden na burze. Jen během pondělí stihla hodnota jeho akcií poklesnout o 10 %. Od té doby ovšem poměrně stabilně roste a týden tak Uber uzavírá v mírném plusu.

Na začátku měsíce vstoupila na americkou burzu i společnost Beyond Meat. Ta se specializuje na umělou výrobu náhražek masa. V budoucnost firmy věří jak Bill Gates, tak obyčejní investoři. Aktuálně vás jedna akcie této společnosti vyjde na 92 dolarů. Na burzu při tom před dvěma týdny vstupovala za 25 dolarů za akcii.
Obě firmy mají jedno společné, a to že negenerují zisk, nýbrž ztrátu.

Když už je řeč o ztrátových firmách, akcie Snap Inc. v tomto týdnu stouply o 13 %. Důvod? Především neúspěch aplikace Direct, která vznikla pod taktovkou Instagramu. Ta měla sloužit ke přímé komunikaci mezi uživateli. Kvůli malému zájmu Instagram oznámil konec aplikace a přiznal tak alespoň částečné vítězství Snapchatu.

Mimochodem, s tím jak se americká burza plní čím dál tím více ztrátovými společnostmi, se stává opět relevantní kreslený vtip, který vznikl na přelomu tisíciletí.

Cena bitcoinu prudce klesla. Od začátku týdne se přitom vyšplhala z 6 000 na 8 000 USD. V noci na dnešek ovšem došlo k výraznějšímu výprodeji a nejznámější kryptoměna ztratila pětinu své hodnoty. Nyní opět pomalu roste a aktuálně za jeden bitcoin zaplatíte 7 240 USD.

San Francisco udělalo první krok v boji za soukromí. Zdejší policie spolu s dalšími agenturami nemůže od tohoto týdne využívat technologie pro rozpoznávání obličejů. Ty přitom jen několik týdnů zpátky pomohly k dopadení střelce, který byl pětinásobným vrahem.

SpaceX o týden odložil vyslání prvních 60 satelitů Starlink do vesmíru. Dohromady se jich na oběžnou dráhu má dostat 12 tisíc. Kompletní síť umožní přístup na internet z jakéhokoliv místa na světě. Ředitel společnosti Elon Musk doufá, že služba Starlink vydělá dostatek financí na další vesmírné projekty.Když se dva perou, třetí se směje. Amazon již dříve avizoval, že v rámci služby Amazon Prime zrychlí své bezplatné doručování ze dvou na jeden den. Konkurenční Walmart nyní oznámil, že i on svým zákazníkům poskytne bezplatné doručení do dalšího dne. Nejvíce z této války těží samotní nakupující, kterým oba giganti ve snaze získat jejich přízeň servírují stále výhodnější podmínky.

Hezký víkend!


Top 3 podle Filipa Kejly

V dnešním dílu přivítáme Filipa Kejlu, investičního stratéga WOOD & Company. Filip má více než 20 let zkušeností na finančních trzích a ve WOOD & Company strávil celkem 8 let. Jak by si složil vlastní investiční strategii? Podle čeho vybírá a na co se zaměřuje?


Příběh nejsmolnějšího investora na světě

Nikdo z nás by určitě nechtěl zainvestovat a pak se dívat, jak jeho investice několik dnů, týdnů nebo dokonce roků padá. Dnes si představíme příběh nejsmolnějšího investora, kterého tento hrůzný scénář potkal hned čtyřikrát za posledních 25 let.


Vývoj vybraných instrumentů (10.5.2018 – 17.5.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 859,22
-0,77%
Euro Stoxx 50
3 408,83
+1,70%
Nikkei 225
21 250,09
-0,44%
Ropa
63,20
+2,50%
EUR/CZK
25,75
+0,08%
Dow Jones
25 722,35
-0,85%
Pražská burza
1 049,97
+0,02%
Bitcoin
7 243,79
+14,51%
Zlato
1 283,70
-0,29
USD/CZK
23,05
+0,58%

Fintech review – Bitcoin v Číně a YouTube v Česku

YouTube spustil v Česku hudební službu YouTube Music. Každý sedmý Čech nakupuje jídlo přes internet. Nový fond bude platit investorům za to, že do něj investují. Jaký to má háček?


Investorské okénko

Známý investorský magazín Morningstar vydal obsáhlou analýzu trhu evropských ETF (neboli exchange-traded funds, nástrojů, do kterých investujete na Portu). Prognóza je taková, že se objem prostředků uložených do evropských ETF do roku 2024 ztrojnásobí a dosáhne hodnoty 2 bilionů eur. Za pokračujícím zájmem o tento druh investování v Evropě jsou příznivé regulatorní změny, inovace a zlepšující se povědomí o výhodách nízkonákladového pasivního investování.Co se týče amerických pasivních fondů, ty jsou výrazně napřed ve srovnání s Evropou. Objem prostředků do nich investovaných každý měsíc roste a ke konci dubna 2019 téměř dohnal celkový objem aktiv uložených v aktivních fondech. Rozdíl už je jen 6 miliard dolarů – v amerických pasivních fondech je nyní zainvestováno 4,305 bilionů dolarů, zatímco v aktivních 4,311 bilionů dolarů.

Na vzestupu jsou též tematické strategie. Tak zvané sociálně odpovědné investování v USA za první kvartál zaznamenalo příliv prostředků v objemu 4,1 miliard dolarů, což je nejvíce v historii. I na Portu mohou klienti investovat smysluplně, například do strategie Odpovědná budoucnost.Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

emergency fund

Jak si nastavit finanční rezervu

I ti nejpečlivější plánovači mohou zažít těžké období vyžadující neobvyklé výdaje, při kterých je třeba

Webinář Portu

Webinář – Novinky na Portu

Nejnovější díl Portu webináře jsme vysílali z podcastového studia v pražských Dejvicích. Rozhovor moderoval Vojta Žižka, který se