Search
Close this search box.

8 nových ETF v nabídce Portu strategií a jak je najít

Portu přidává další, vydatnější, dávku nových instrumentů, ze kterých mohou vybírat všichni investoři, kteří využívají službu vlastní Portu strategie. Vychází tak vstříc poptávce po třídách aktiv, které zatím v nabídce chyběly a často jste se na ně ptali. A pro lepší orientaci v nabízených instrumentech vám přinášíme ještě jednu novinku – označení instrumentů.

Nabídka instrumentů se nově rozšířila hned o 8 instrumentů – a to jak z řad akciových, tak i dluhopisových titulů. Na své si přijdou klasici i vyhledávači zajímavých sektorových investic.

Nové akciové instrumenty

  1. Globální dividendové akcie – Vanguard FTSE All-World High Dividend Yield UCITS ETF (VHYD)
    Jeden z nečastěji dotazovaných instrumentů mezi klienty Portu – investice do velkých a středních společností (mimo realitní), které vyplácejí nadprůměrnou dividendu. Zpravidla se jedná o silné, zaběhnuté společnosti postavené na dlouhodobě prosperujícím business modelu. Dividendový výnos, který tento instrument historicky vyplácel, přesahoval 3 % ročně. Mezi společnosti v tomto instrumentu patří Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Nestle, Roche, JPMorgan, Verizon, Pfizer, Samsung, nebo AT&T.
  2. Nemovitostní společnosti (Globální) – iShares Developed Markets Property Yield UCITS ETF (DPYE)
    Investice jak do realitních investičních společností (REIT), tak do firem, které nemovitosti budují, anebo spravují. Vybírány jsou takové společnosti, jejichž dividendový výnos přesahuje 2 % ročně. Geograficky jsou nejvíce zastoupeny USA, Hong Kong, Japonsko, Austrálie a státy západní Evropy. Najdeme zde například společnosti Welltower, Vonovia, Prologis REIT nebo Public Storage REIT. Tento instrument naleznete i v některých portfoliích Portu.
  3. Evropské akcie zemí monetární unie – iShares Core MSCI EMU UCITS ETF (SXR7)
    Přibližně 240 akcií společností ze zemí Evropské monetární unie. Instrument dobře odráží vývoj celé vyspělé Evropy a je alternativou pro ty, kteří hledají větší diverzifikaci v evropských akciích, než kterou nabízí instrument kopírující index EuroStoxx 50. Najdeme zde například společnosti jako SAP, LVMH, Sanofi, Total, Adidas, Allianz, L´Oréal, AXA, AB Inbev, Orange, Heineken, Bayer, Airbus nebo Siemens.
  4. Private equity společnosti – iShares Listed Private Equity UCITS ETF (IDPE)
    Instrument umožňující investici do sektoru private equity společností z celého světa – tedy těch, které samy investují do zatím neveřejně obchodovaných, zpravidla nově vznikajících projektů a firem. Ty bývají samy o sobě velmi rizikové, avšak s vysokým potenciálem zhodnocení. Private equity investice bývají často nedílnou součástí portfolií nejmovitějších lidí světa. Mezi společnosti v tomto instrumentu patří například Blackstone – světově největší společnost věnující se alternativním investicím; 3i Group; Brookfield Asset Management nebo Apollo Global Management.

Nové dluhopisové instrumenty

  1. Krátkodobé US treasuries – iShares USD Treasury Bond 1-3yr UCITS ETF (IBTA)
    Americké vládní dluhopisy (treasuries) jsou obecně považovány za bezpečnou investici stabilizující hodnotu investiční strategie. Krátkodobé vládní dluhopisy zpravidla vyplácejí nižší úroky (kupony), jejich cena je však méně náchylná na změny úrokových měr v ekonomice. Dluhopisy v tomto instrumentu mají do splatnosti 1-3 roky a průměrná výše jejich kuponového výnosu je 1,8 %.
  2. Dlouhodobé US treasuries – iShares USD Treasury Bond 20+y UCITS ETF (DTLA)
    Americké vládní dluhopisy (treasuries) jsou obecně považovány za bezpečnou investici stabilizující hodnotu investiční strategie. Dlouhodobé vládní dluhopisy zpravidla vyplácejí vyšší úroky (kupony), jejich cena je však více náchylná na změny úrokových měr v ekonomice. Dluhopisy v tomto instrumentu mají do splatnosti 20 a více let a průměrná výše jejich kuponového výnosu je 3 %.
  3. Globální protiinflační dluhopisy – iShares Global Inflation Linked Govt Bond UCITS ETF (IGIL)
    Globální protiinflační dluhopisy jsou vydané vládami rozvinutých zemí – předně pak Spojených států, Kanady, Velké Británie, zemí eurozóny a Japonska. Jedná se o dluhopisy vysoké kvality a různých dob do splatnosti; vydané jsou v místních měnách. Jejich výnos je navázaný na inflaci daných zemí a kvůli tomu držitele chrání před znehodnocením peněz vlivem růstu všeobecné cenové hladiny. Očekáváte-li v budoucnu vysokou inflaci například kvůli expanzivním měnovým politikám centrálních bank, pak tohle je instrument pro vás.
  4. Globální High Yield dluhopisy – iShares Global High Yield Corp Bond UCITS ETF (HYLA)
    Instrument obsahuje více než 1 300 high yield dluhopisů vydaných korporacemi z vyspělých zemí – především pak USA, UK, Itálie, Francie nebo Německa. Nejčastěji se jedná o dluhopisy s dobou do splatnosti mezi 3-7 lety a ratingem BB. Mezi emitenty pak najdeme například Sprint, Netflix, T-Mobile nebo Fiat Chrysler.

Kromě toho jsme nedávno přidali také Americké akcie (nefinanční) top 100 (CNDX); Globální akcie malých společností (ZPRS) a Evropské akcie – smart beta (IFSE). Více o těchto třech zajímavých instrumentech se dočtete v tomto článku.

Celý seznam dostupných instrumentů je zde a návod, jak si nastavit svou strategii si můžete pustit v tomto webináři.

Označování instrumentů – TOP a Nové

Pokud se skládáním vlastní strategie začínáte a přemýšlíte, které instrumenty by ve vaší strategii neměly chybět, určitě vás potěší nové označení TOP instrumentů fialovou barvou. Takto jsou označeny ty instrumenty, které považujeme za základní pro tvorbu jádra strategie. Takové instrumenty, u kterých velké množství investorů při skládání strategi začíná. Jsou to široce diverzifikované, nejznámější ETF kopírující hlavní světové indexy. Nejsou zaměřené na jediný sektor nebo trend, ale pokrývají zpravidla celý trh nebo segment. Vyznačují se vysokou likviditou, nízkou nákladovostí a skvělou schopností kopírovat podkladový index. Tyto ETF instrumenty jsou nejenom prověřené našim portfolio týmem, ale i těmi nejvyhledávanější mezi investory nejen na Portu.

Pokud jste již zkušenějším investorem, rádi zkoušíte něco nového a složení vašich strategií ladíte k dokonalosti, potěší vás označení fialovým nápisem těch instrumentů, které jsme nedávno nově přidali do nabídky Portu. Nově je tak můžete do svých strategií zahrnout – ať už přidat do existujících strategií anebo z nich vytvořit zcela novou. Můžete tak sledovat, jak se vašim strategiím bude dařit – a které nastavení je pro vás to pravé.
Tak, jaký bude váš ideální mix? Vyzkoušejte nastavení strategií s novými instrumenty ještě dnes!

——————————————————-

Portu strategie jsou alternativou k našim portfoliím na míru. Jsou vhodné pro investory, kteří mají dostatek znalostí a zkušeností a chtějí dlouhodobě investovat podle sebe, přitom ale se všemi výhodami, které jim Portu přináší:

– nízké náklady bez skrytých poplatků –
– diverzifikace díky frakcím už od 1.000 Kč –
– rebalance při každém vkladu nebo reinvestici dividend –
– flexibilita bez vstupních/výstupních poplatků a vázacího období –
– možnost měnového zajištění –
– směna měn bez marží –
– a obecně exekuce obchodů za nejlepších podmínek na trhu –

 Začátečníkům nebo investorům, kteří se nechtějí o nic starat, doporučujeme začít s portfolii na míru – o investici se totiž kompletně stará Portu. 

Každopádně ať už začnete s Portu portfoliem na míru nebo Portu strategií, později můžete přidávat další portfolia a strategie a různě je kombinovat. Celkem můžete mít až 10 Portu portfolií s různým investičním profilem, cílem i časovým horizontem, a až neomezeně vlastních Portu strategií.

——————————————————-

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme