Search
Close this search box.

#98 – Tesla v Česku

První říjnový týden investorům příliš radosti nepřinesl. Akcie napříč celým světem zamířily dolů, a to především na vlně negativních zpráv. Americká burza oslabila o 1,5 %, evropské akcie poklesly o 3 % a výprodeji se nevyhnula ani Pražská burza, jejíž index PX ztratil téměř 3,5 %.

Důvodů pro negativní sentiment nalezneme více. Zhoršující se americká makrodata, zpomalující růst světového obchodu, či neuspokojivý vývoj na poli americko-čínského vyjednávání. Koláč věcí, které investoři neslyší rádi, můžeme nakonec dozdobit reálnou hrozbou tvrdého brexitu. Pozitivní zprávou pro akciové trhy je naopak to, že všechny výše zmíněné věci zvyšují naději na snížení úrokových sazeb ze strany Fedu.

Boris Johnson v tomto týdnu představil svou verzi brexitové dohody. Součástí té je i řešení sporné irské pojistky. Přestože se jedná o pokrok, celá dohoda má k dokonalosti daleko. Na řadu otázek nenabízí odpověď a rozhodně se tak nejedená o finální smlouvu. Přesto by mohla sloužit jako slušný základ pro budoucí vyjednávání. Škoda jen, že zbývá posledních 28 dní.

V Británii sice existuje zákon, který premiéra zavazuje v případě nevyjednání dohody požádat o odklad, ale to by jím nesměl být Boris Johnson. Ten se již několikrát nechal slyšet, že udělá vše proto, aby Spojené království opustilo EU k 31. říjnu 2019. Jednou z možností je to, že by se mu nepodařilo získat souhlas s odkladem od některé z členských zemí EU. Vyprovokovat k tomu svým nevybíravým chováním například Francii není pro britského premiéra nadlidský úkol.

Světová obchodní organizace (WTO) schválila Spojeným státům uvalení cel na zboží z Evropské unie (v objemu 7,5 miliardy dolarů ročně). Důvodem je nezákonné subvencování výrobce letadel Airbus ze strany EU. Celý spor započal v roce 2004 a na finální rozhodnutí tak WTO stačilo pouhých 15 let.

Představitelé Evropské unie už dříve varovali, že na nová cla zareagují zavedením odvetných cel. No a na odvetná cla nezareagují Spojené státy nijak jinak než svými odvetnými cly. Dál už to asi znáte. Mezinárodní obchod začíná méně a méně respektovat ekonomické důsledky a do popředí míří politika. Obchodní válka s EU naštěstí Američany moc neláká a příliš politických bodů z ní pro Trumpa nekouká. Existuje tak reálná naděje, že USA se zavedením cel nebude spěchat a pokusí se s Evropskou unií dohodnout.

Tesla otevřela v Česku svůj první oficiální obchod. Nachází se v pražských Vysočanech, na místě kde byl nedávno otevřen první český Tesla servis. Spolu s otevřením byl na stránkách výrobce spuštěn český konfigurátor, skrze který je možné si naklikat vlastní Teslu. Nejlevnější Model 3 s 400kilometrovým dojezdem vyjde na 1,2 milionu Kč. Zakoupit lze i modely X a S.

Mimochodem, Tesle se v tomto čtvrtletí nepodařilo prolomit hranici 100 000 doručených vozů. Motivující emaily zaměstnancům z klávesnice Elona Muska nestačily a počítadlo se tak zaseklo na (rekordních) 97 tisících. To bylo o něco méně, než se očekávalo, a akcie Tesly proto v tomto týdnu oslabily o 4,5 %. Radost Muskovi může dělat alespoň to, že v průběhu října začne automobily produkovat i první čínská pobočka. V posledním čtvrtletí by tak na vysněných sto tisíc mohl konečně dosáhnout.

Kryptoměna od Facebooku, Libra, ztrácí spojence. Po negativních vyjádřeních ze strany jednotlivých vlád přichází další těžká rána. Společnosti Mastercard a Visa se snaží z projektu vycouvat a vyhnout se tak případným regulacím. To by mohlo výrazně zkomplikovat plán Facebooku na spuštění Libry v červnu 2020.

Společnost WeWork odložila plánovaný vstup na burzu. Z jednoho z nejočekávanějších nováčků na burze se stal otloukánek investorů. Těm konečně došla trpělivost s firmami, které prodělávají peníze a které o ziskovost ani příliš nestojí. Odnesl to především zakladatel firmy Adam Neumann, který musel odstoupit z pozice výkonného ředitele. WeWork nyní čeká restrukturalizace a minulostí jsou nejspíše i bujaré firemní oslavy, na kterých Neumann nikdy moc nešetřil.

Microsoft představil svůj revoluční smartphone, který má být vstupenkou na trh s mobilními telefony. Má to ovšem háček. Mobilní telefon mu podle jeho tvůrců říkat nemáme. Surface Duo je totiž rozevíracím hybridem, který nabízí hned dva displeje. No, a kromě toho s ním můžete telefonovat a díky systému Android samozřejmě využívat i veškeré další funkce mobilních telefonů. Úspěch „nemobilu“ bude záležet především na ceně, která zatím není známa.

Uber vstupuje na trh práce. Alternativní taxislužba, které se zabývá i rozvozem jídla, chce diverzifikovat svůj byznys. Pomocí mobilní aplikace bude možné nabízet své služby, či si naopak najmout pracovníka na vykonání jednorázové/krátkodobé práce. Uber doufá, že mu aplikace pomůže v cestě za ziskovostí. V českých podmínkách funguje podobně například aplikace Grason, která se ovšem zaměřuje pouze na gastronomii.

Hezký víkend!


Proč nemá cenu zabývat se načasováním investice?

Většina lidí má tendenci nakupovat, když trhy rostou, a naopak rychle prodávat, pokud vidí jejich propad. Dnes si ukážeme, proč byste při dlouhodobém investování měli nechat emoce stranou.


Vývoj vybraných instrumentů (27.9. – 4.10.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 924,8
-1,25%
YTD: +16,7%
Euro Stoxx 50
3 442,5
-2,92%
YTD: +15,3%
Nikkei 225
21 410,2
-2,14%
YTD: +7,0%
Ropa
53,0
-5,26%
YTD: +16,6%
EUR/CZK
25,74
-0,39%
YTD: +0,1%
Dow Jones
26 341,9
-1,78%
YTD: +12,9%
Pražská burza
1 005,2
-3,20%
YTD: +1,9%
Bitcoin
8 172,2
+1,21%
YTD: +116,8%
Zlato
1 507,0
0,04%
YTD: +17,6%
USD/CZK
23,44
-0,80%
YTD: +4,4%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).


Fintech review – Papežův názor na AI a signál v metru

Papež František varoval před nebezpečím umělé inteligence. Soudy v EU mohou nově nařídit Facebooku smazat příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem. Mobilní internet v dalším úseku metra. Jakém?

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme