Search
Close this search box.

Bezbolestné šetření pro studenty a mileniály

Každý z nás nakupuje, nakupuje a nakupuje. Zamysleli jste se někdy nad tím, za co a jak často? Zda nejsou nějaké nákupy zbytečné či jdou provést jinak? Lépe? Zda opravdu potřebujete danou věc? Stačí si pouze uvědomit, že utrácíme stále dokola za ty stejné, identické věci. Stačí se zamyslet a najít řešení, která nám ušetří nějakou tu korunu. Například upřednostnit kvalitu nad kvantitou nebo obětovat „být IN“. Ušetřené peníze pak můžeme výhodně zhodnotit pomocí investice.

Levná elektronika

Snad každý jsme se na tomto popálili. Člověk vidí vysokou částku elektronických přístrojů a protáčí se mu panenky. Přece nemá cenu za elektroniku utrácet tak nesmyslně vysoké částky. Kolikátý máte telefon? A co třeba počítač? Po zkušenostech můžu říct, že se v tomto případě rozhodně vyplatí investovat. Ne vždy platí, že dražší výrobky jsou kvalitnější. Nicméně v tomto případě na tom něco pravdy bude.

Kvalita nad kvantitou

Nákupní šílenství doprovází celý život každého. Zda už je to oblečení, nákup hraček nebo sběratelské kousky. Oblečení je typický příklad. Postupem času člověk zjistí, že když si nakupuje kvalitní oblečení s rozmyslem, tak ušetří mnohem víc. Zde se přibližujeme k tématu minimalismu, který je v této cestovatelské době velmi populární a dle nás má smysl. Pokud budete mít kvalitní nadčasové kousky, které budou ladit ke zbytku šatníku, tak ušetříte jak peníze, tak čas. Minimalismus je cesta na dlouhou trať, souvisí s tím trpělivost a rozhodně přesvědčení.

Impulsivní nadšení

Další bod souvisí s tím předešlým. Kolikrát jste se nadchli pro určitou činnost a impulzivně jste nakoupili veškeré věci k tomu potřebné? Stále ty věci používáte nebo leží někde hluboko ve skříni? V těchto situacích je efektivní se zamyslet a nejprve si danou činnost vyzkoušet. Věci si kupte teprve, až si bude jisti, že se vybrané aktivitě chcete opravdu věnovat. Takhle ušetříte i předejdete tomu, že na vás budou doma vypadávat „pomníky“ vaší impulzivity – třeba boxovací rukavice nebo domácí mýdlová laboratoř.

Věrnostní programy

Kdo z vás si myslí, že věrnostní programy nejsou tak výhodné? Zkusili jste je? Pokud ne, tak je na čase začít. Ukázalo se, že pro věrné klienty si společnosti připravují zajímavé slevy, které nejsou vůbec k zahození a dá se ušetřit. Velmi výhodně se projevují programy od cestovních společností. Nabízejí celoroční nabídky pro věrné zákazníky.

Zbytečnosti

Utrácení za levné zbytečnosti je oblíbená činnost nás všech. Už jste si někdy spočítali, na kolik vás tyto „levné“ drobnosti vyšly? Sem zapadají zejména nákupy na čínských e-shopech nebo ve slevách. Kolikrát jste tyto „vychytávky“ použili? Hrají tyto věci důležitou roli ve vašem životě?

Pokud se máme bavit o konkrétních číslech, tak je to rozhodně velice individuální. Ale i přesto jsme nasimulovali možnou situaci, která může nastat, pokud začnete praktikovat výše uvedená doporučení. Tabulku jsme složili hlavně z vlastních zkušeností:

Nákup Útrata za měsíc před přečtením článku Útrata za měsíc po přečtení článku Úšetřeno za měsíc
Telefon   277,78 Kč   166,67 Kč   111,11 Kč
Notebook   333,33 Kč   208,33 Kč   125,00 Kč
Kabelka   500,00 Kč   416,67 Kč    83,33 Kč
Boty   225,00 Kč   194,44 Kč    30,56 Kč
Kabát    83,33 Kč    50,00 Kč    33,33 Kč
Club Wizzair   166,67 Kč 104,17 Kč    62,50 Kč
In Karta – české dráhy 3 000,00 Kč 2 278,13 Kč   721,87 Kč
Zbytečnosti   100,00 Kč     0,00 Kč   100,00 Kč
Celkem 4 686,11 Kč 3 418,41 Kč 1 267,70 Kč

První bod se týká nákupu telefonu. Předpokládaná doba životnosti telefonu za cca 5 000 korun je přibližně 3 roky, pokud si zakoupíme výkonnější smartphone, řekněme za 10 000, tak se životnost může zvýšit na 6 let. Zohledňujeme běžné používání pro denní potřebu uživatele. Jak můžeme vidět, tak při investování do výkonnějšího telefonu, to stejné platí i u notebooku, ušetříme postupem času značnou částku.

Další část se týká bodu, kdy dáváme přednost kvalitě nad kvantitou. Zde můžete vidět, že se částky zase otočí. Vyšší investice při nákupu, ale nižší investice dlouhodobě.

Za členské karty byly vybrány dva zástupci. Cestovní společnost Wizzair a společnost České dráhy. Wizzair nabízí standardní členství za přibližně 30 EUR, což v přepočtu na české koruny činí přibližně 750. Za tuto cenu získáme zpět 10 EUR z každé zakoupené letenky pro člena i spolucestovatele a také 5 EUR zpět z připlaceného zavazadla. Takže pokud si členství zakoupíte a vyrazíte na výlet s kamarádem, tak se vám jak vrátí peníze investované do členství, tak i 750 korun navíc. Tyto bonusy jsou pro členy dostupné po celý rok. České dráhy nabízí několik balíčků, které si můžete zakoupit. Pro naše porovnání jsme vybrali balíček pro zaměstnané. Při koupi balíčku za 450 korun na jeden rok, tak můžeme využívat slevu 25% na jednosměrné, zpáteční a traťové jízdenky. Pro výpočet jsme počítali s tím, že dojíždíme každý pracovní den za 150 korun.

Poslední položkou jsou zbytečnosti, které nakupujeme a vlastně je nepotřebujeme, takže zde není, co počítat, jen si uvědomit kolik za ně měsíčně utratíme. 100 korun za měsíc nám přijde adekvátní.

Promyšlené nákupy mohou ušetřit nemalou částku peněz, jak můžete vidět. Tu pak lze jednoduše investovat. Pokud začnete na Portu vkládat třeba 1.300 korun měsíčně, tak za 10 let můžete mít na Portu účtu v neutrálním scénáři nainvestováno 196 tisíc korun. A to není k zahození. Přesně si vaše zhodnocení můžete nasimulovat zde na naší kalkulačce.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investovat v Americe, nebo Evropě?

Legendární Warren Buffett měl na letošním on-line setkání akcionářů své Berkshire Hathaway pro investory prostý

víte jak správně diverzifikovat

Víte, jak správně diverzifikovat?

Na diverzifikaci záleží. Pro většinu investorů je diverzifikace klíčem k dlouhodobému úspěchu. Dokáže totiž alespoň

Výherce soutěže

Vyhodnocení vánoční soutěže

Na začátku prosince jsme vyhlásili vánoční soutěž Portu, do které se zapojilo téměř 70 z vás. Pravidla byla