Search
Close this search box.

CEO Portu, Radim Krejčí, o plánech, konkurenci i o tom, koho by chtěl do týmu

Radim Krejčí je původce myšlenky Portu a hlavou celého týmu. Jeho patnáctileté zkušenosti z manažerských pozic ve finančních a investičních skupinách ho k tomu přímo předurčují. Denně koordinuje celkový chod Portu, nastavuje dlouhodobé vize a je odpovědný za strategická rozhodnutí.

Jak sám prozradil v odpovědích pro naše fanoušky na Instagramu, jinak je vlastně docela obyčejný člověk, který se nerad holí a nerad nakupuje. Na Radima jste měli spoustu otázek, zajímalo vás, jak vznikla myšlenka Portu, jestli má radši Spartu nebo Slávii nebo třeba jak se dostat k nám do Portu týmu. Radimovi odpovědi si můžete přečíst v následujícím článku.

Jaká byla prvotní myšlenka, která vedla k založení Portu?

Já jsem se už při škole zajímal o investice, takže tématem se zabývám strašně dlouho. Postupem času jsem zjistil, že lidé (v ČR) investují velmi špatně, nevhodně nebo prostě jen zbytečně riskují. Takže ta myšlenka na Portu ve mně rostla delší dobu. Chtěl jsem vytvořit produkt, který bych s klidným srdcem doporučil i svým rodičům a kamarádům. A inspirace pro Portu přišla ze zahraničí.

Kam mám investovat, kromě Portu?

Portu stavíme tak, abyste už nemusel investovat nikam jinam. Postupem času bude Portu zastřešovat všechny důležité a zajímavé investiční příležitosti. Ale napadají mě třeba reality, pozemky, produkty se státní podporou – dokud nebude zrušena. Moc bych ale neriskoval.

I vzhledem ke konkurenčním platformám by mě zajímalo, proč si vybrat Portu?

Protože jsme nejlepší. Konkurenci testujeme, a to domácí i zahraniční. Jsme lepší jak doma, tak i ve srovnání např. s německými platformami. A v čem? Vyšší výnosy, lepší technologie, jsme daleko transparentnější, efektivnější a máme i lepší investiční strategii, větší bezpečnost, nezávislost. Na českém trhu máme dva roky náskok a to know-how hned tak někdo nedožene. Jsme a budeme vždy o krok napřed!

Hodně mi teď skáče reklama na Fondee. V čem je Portu lepší?

Portu je lepší ve všem. Mj. také v bezpečnosti, jsme daleko více regulovaný a dohlížený subjekt, než rodinná firma. Můj investiční horizont je dlouhý, proto chci mít co možná největší jistotu, že se o mé peníze starají ti nejlepší. Fondee podle mého názoru ale zaostává i technicky a investičně-strategicky. Kdybych si chtěl koupit ETF napřímo u Degira a bez měnového zajištění (koruna zrovna posílila na 8leté maximum), tak na to nepotřebuji přece Fondee.

Plánuje Portu expandovat mezinárodně?

Ano, plánujeme regionální expanzi. V betě testujeme slovenskou verzi a čistě eurová portfolia, stejně tak panevropskou anglickou verzi. Vše bychom měli spustit do června.

Plánuje Portu integrovat investování do individuálních akcií? (jako má Revolut)

Ano, plánujeme rozvoj Portu, včetně investování do konkrétních akcií, i když si nemyslím, že zrovna to je vhodné pro každého klienta.

Plánujete mobilní aplikaci?

Na vývoji mobilní aplikace pracujeme a letos by měla být.

Kdy budete v černých číslech? Jestli teda už nejste…

V černých číslech zatím nejsme, ale chtěli bychom se na ně dostat co nejdříve. Tak do jednoho roku až dvou let.

Dobrý den, kdybych si zvolil dobu investice na 30 let, jak ohlídáte, že bude Portu stále fungovat?

Dobrý den. Pokud si zvolíte dobu investování na 30 let, tak i kdyby Portu nefungovalo, tak stále budete mít námi nakoupené cenné papíry. Ty Vám nikdo nemůže vzít. My Vaše peníze pouze spravujeme, ale nejsou součástí našeho majetku, takže nejste nikdy ohrožen situací naší firmy. Hotovostní složka Vašeho portfolia je na účtu u Citibank, cenné papíry typu ETF jsou převoditelné a obchodovatelné na burze a jsou uschovány u banky BNP Paribas.

Která z Portu strategií má podle Vás největší potenciál?

Na to, která Portu strategie má největší potenciál, nemohu odpovědět (pozn. neposkytujeme investiční poradenství). Obecně mohu jen říct, že logiku mi dává investovat do technologií, sektorů spojených se zdravotnictvím a stárnutím populace nebo růstových regionů. Vždy je ale potřeba „potenciál“ vnímat spolu s rizikem, který se k dané kategorii váže.

Nyní se prostředky investují 1x týdne ve středu. Je plánovaná nějaká změna?

Časem budeme zvyšovat frekvenci. Na denní bázi bychom ale obchodovat nechtěli. Popravdě, nevidím v tom zas tak velkou přidanou hodnotu, pokud uvažujete třeba 10letý investiční horizont.

Dobrý den, z jakého důvodu se hodnota hotovosti v portfoliu pravidelně drží nad 2%?

Dobrý den, hotovostní složka portfolia může kolísat na obě strany. Je to takový polštář, který nám umožňuje realizovat na portfoliu transakce tím nejoptimálnějším způsobem – abychom nedělali zbytečné prodeje a nákupy cenných papírů (na váš účet) například s každým pohybem koruny proti euru.

Zajímá se Portu o penzijní připojištění na českém trhu? (velký trh, špatné produkty)

Ano, o penzijní připojištění či spoření se zajímáme. Líbilo by se nám, kdyby se u nás legislativa vydala stejným směrem, jako na Západě, kde si člověk může sám vybrat, jaký investiční účet označí za důchodový a státem zvýhodněný. I u nás je  uvažován tzv. účet dlouhodobých investic (viz. ministerská Koncepce rozvoje kapitálového trhu), ale nejsem si jistý, zda to politicky projde. Každopádně si myslím, že by to byl krok správným směrem.

Který z předmětů na Portu Gallery se vám líbí nejvíc?

Nejvíce se mi líbí samozřejmě to nejdražší Ferrari. Je to unikát a ten zvuk motoru, to je prostě zážitek. A potom se mi hodně líbí i vozy, které připravujeme.

Do čeho a přes co investujete? Kolik % platu? 

Pravidelně investuji na Portu, kde mám několik portfolií (akciová, dluhopisová, komoditní) i dětských účtů. Samozřejmě mám peníze i v alternativách na Portu Gallery. Mám ale otevřeny účty i u naší konkurence 🙂 Dále mám penzijní spoření, stavební spoření. Plus nějaké ad hoc investice, reality a individuální příležitosti. Celkově tak 20-30% „platu“ dávám stranou.

Jak získat práci v Portu týmu?

Pošlete nám životopis a motivační dopis. Ale v současné době tým nedoplňujeme, ledaže byste byl unikát, talent, hvězda.

Jak vypadá ideální student, kterého byste chtěl k sobě do týmu?

Ideální student do mého týmu je extrémně chytrý, pečlivý, skromný a pracovitý.

Mohli byste udělat anketu, kdo se jak o Portu dozvěděl. Zajímalo by mě, kdo z trhy.cz?

To není špatný nápad! Potvrzuji, že i z trhy.cz k nám lidé chodí.

Jak odpočíváte od práce?

Špatně. Na práci myslím i ve volných chvílích. Hodně se věnuji rodině, hraji beach volejbal, jezdím na kole, a to i do zaměstnání. Výhodou je, že mě práce baví.

Máte rád ryby?

Ano, mám rád zvířátka. Ryby na talíři i v akvárku.

Prozradíte na sebe něco pikantního?

Žádné pikantnosti nemám. Jsem obyčejný člověk. Jsem věrný své ženě, nelžu a nekradu, uklízím po sobě. Nerad nakupuji, nerad se holím a jsem v podstatě introvert.

Jaký je váš nejvtipnější zážitek s Portu týmem?

Nejvtipnější bývají teambuildingy na Šumavě. V rámci bojovky se nám obvykle ztratí dva až tři členové týmu.

Sparta nebo Slavia?

Pokud si musím vybrat, tak Slavia. Ale jinak Příbram.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme