Search
Close this search box.

Finanční gramotnost se zlepšuje. Přes 50 % Čechů investuje

Poslední výzkumy od České bankovní asociace a poradenské společnosti EY ukazují, že ve srovnání s minulým rokem se čím dál více Čechů snaží své peníze zhodnocovat a v nakládání s nimi si věří.

ČBA používá k měření svůj Index finanční gramotnosti, který sice zůstal jako loni na 56 bodech, ale na druhou stranu ukázal, že počet lidí snažících se ochránit peníze před znehodnocením se zvyšuje. Větší část populace se rovněž snaží najít nový zdroj příjmů či snížit své výdaje.

Z jedenácti stejných otázek, které jsou respondentům pokládány každý rok, je nejproblematičtější výhodnost úvěrů, na níž odpovědělo správně pouze 32 % respondentů. Zhruba 80 % dotázaných naopak odpovědělo správně na otázku týkající se schodkového rozpočtu domácnosti.

Významný vliv na správnost odpovědí měla podle očekávání úroveň vzdělání. Lidé se základním vzděláním dosáhli průměrně 47 bodů, zatímco lidé s vyšším odborným či vysokoškolským dosáhli průměrně 64 bodů.

Zdroj: Výzkum ČBA

Více než polovina Čechů si dává peníze stranou

Podle výsledků výzkumu od ČBA si 59 % dotázaných pro nečekané výdaje odkládá peníze stranou, což je o 4 % více než loni. Zvýšil se i počet lidí šetřících na stáří. Loni to bylo 38 %, letos se jedná o 43 % populace. Téměř polovina Čechů (49 %) navíc snížila své výdaje kvůli dosažení finančních cílů.

Lidé si na stáří nejčastěji odkládají 2500 Kč měsíčně (zhruba 31 % respondentů), zatímco 38 % využívá penzijní připojištění. Ve srovnání s předchozím rokem klesl i počet lidí, u kterých rodinný rozpočet ohrožuje inflace, a to z 28 % na 22 %.

Pozitivní je fakt, že lidé i přes přetrvávající inflační krizi a zvýšené výdaje dokáží nadále vytvářet finanční rezervu a snaží se spořit na stáří. Čím dál více lidí se také snaží chránit své prostředky před jakýmkoliv znehodnocením pomocí investičních nástrojů.

Výzkum Consumer Banking Survey od společnosti EY se zabýval například preferencemi klientů v oblastech zákaznického servisu a způsoby komunikace s bankou, dále jejich platebními návyky nebo investičním chováním. Z výzkumu vyplývá, že investuje přibližně 56 % Čechů  a 57 % Slováků.

Zdroj: EY Consumer Banking Survey

62 % Čechů si nedokáže měsíčně odložit více než 5000 Kč. Zhruba 27 % Čechů není schopno dávat stranou více než 1000 Kč. Na Slovensku je situace o něco horší. Více než 199 EUR si není schopno odložit 66 % respondentů a více než 49 EUR 29 % respondentů.

Nutno zmínit, že pravidelně investuje pouze 24 % Čechů, zatímco u Slováků je číslo podstatně vyšší (32 %). Více Čechů však investuje nárazově (18 %), zatímco u Slováků je to 10 %.

Podobnost s Indexem investiční gramotnosti

Index investiční gramotnosti je projekt, v rámci něhož každoročně měříme znalosti Čechů i Slováků v oblasti investic. Sledujeme tak vývoj v čase, rozdíly mezi skupinami, a především chceme pozitivně přispívat k tomu, aby se tuzemská investiční gramotnost zlepšovala. 

Abychom tomu napomohli, vytváříme nejrůznější vzdělávací formáty od podcastů přes články na magazínu až po webináře či přednášky na školách. Mimo to také spolupracujeme s Institutem ekonomického vzdělávání na projektu zavádění výuky finanční gramotnosti na středních školách.

Výsledky posledního měření ukázaly, že se Češi ve znalostech v oblasti investic stále zlepšují a jejich investiční gramotnost se meziročně zvýšila o 5,5 %. Oproti tomu na Slovensku se téměř nezměnila a její index vzrostl o pouhých 0,6 %. 

Navzdory lepším výsledkům si ale v investování stále nevěříme. Téměř polovina Čechů se považuje za nepříliš zkušené a znalé, jako zcela nezkušení se cítí 15 % respondentů na Slovensku. V investiční gramotnosti se v ČR nejvíce zlepšují mladí lidé a čtyřicátníci. Naopak na Slovensku index zaznamenal u mladé generace nejhorší výsledek v porovnání s minulým měřením. Stále však platí, že sebevědomí neodpovídá znalostem.

Obecným problémem stále zůstává, že lidé, co neinvestují, vidí problém zejména v nedostatku finančních prostředků. To ale není úplně pravda, protože například s Portu lze investovat do na míru sestaveného diverzifikovaného portfolia již od 500 Kč měsíčně. Při investici na důchod je důležité začít co nejdříve i s málem. Důležitá je však pravidelnost a dlouhodobost, při které lze naplno čerpat výhod složeného úročení.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

peníze

Co s penězi navíc?

Čas od času se vám na účtu objeví neobvyklý příjem. Vrácení záloh, třináctá výplata nebo jiné prémie od

inflace-cr-kveten-2023

Inflace v ČR v srpnu klesla na 8,5 %

Inflace v srpnu měla nadále klesající trend, a to jak v České republice, tak i v dalších zemích. V Česku v srpnu klesla inflace v meziročním vyjádření na 8,5 %.