Search
Close this search box.

FinTech review – Apple spouští vlastní BNPL službu a další FinTech novinky

fintech-review-31-03-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Apple spouští vlastní službu pro odložené platby

Co se stalo:

Společnost Apple v USA konečně spustila službu Apple Pay Later. Jedná se o Buy Now, Pay Later (BNPL, Kup teď, zaplať později) službu, která uživatelům umožňuje rozdělit nákupy do čtyř stejných plateb.

Uživatelé mohou žádat o půjčky od 50 do 1000 dolarů, které mohou použít na online nákupy a nákupy v aplikacích na iPhonu a iPadu. Splátky se provádějí ve čtyřech stejně vysokých platbách rozložených do šesti týdnů. Lidé přitom nezaplatí žádné úroky a nebo poplatky. Celý proces si zákazníci mohou kontrolovat v Apple Wallet.

Co to znamená:

Apple na této službě spolupracuje se společnostmi Goldman Sachs a Mastercard. Zároveň ale založil dceřinou společnost Apple Financing, která bude půjčky nabízet.

Nová platební služba společnosti přichází v době, kdy mnoho prodejců přijímá platby z aplikací BNPL, jako jsou Affirm, Klarna, Afterpay, nebo české Twisto. V poslední době ale BNPL firmy čelí kontroverzím, těmto FinTechům se totiž většinou nedaří dosáhnout na zisk.

Další FinTech zprávy

Australané prodali české Twisto. Firma, kterou založil Michal Šmída, mění po necelých dvou letech majitele. Dosavadní vlastník, společnost Zip, ji podle vyjádření na svém webu prodala. Kdo český BNPL FinTech koupil zatím známo není.

NASDAQ spustí službu úschovy kryptoměn. Podle zpráv se zdá, že NASDAQ chce službu spustit v druhém čtvrtletí letošního roku. Jeden z vedoucích pracovníků společnosti uvedl jako jeden z důvodů, proč chce společnost vstoupit na scénu, nedostatek důvěry v odvětví kryptoměn.

Český projekt spouští platební kartu pro placení bitcoinem. Aplikace Tent umožňuje nakupovat, prodávat a směňovat nejznámější kryptoměny. Hlavní trumf českého startupu ale má spočívat v napojení na platební kartu, se kterou půjde platit u obchodníků jako s jakoukoliv jinou běžnou kartou.

Klarna využije ChatGPT pro doporučení nákupů. Uživatelé Klarny si nainstalují plugin ChatGPT a poté mohou pokládat otázky. Například: „Mám 150 dolarů, jaká sluchátka si mohu dovolit?“ a obdrží výběr položek odpovídajících tomuto dotazu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

EURUSD

Parita eura a dolaru

Minulý týden (14.7.) se stalo něco, co jsme už 20 let neviděli. Hodnota dvou nejpoužívanějších měn světa se