Search
Close this search box.

Fintech Review – Bojkot Nestlé a první automatizovaný COOP

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Nesquik ne! Nestlé se po bojkotu stahuje z Ruska. Na Nestlé se svalila vlna kritiky kvůli tomu, že společnost stále setrvávala na ruském trhu. Nátlak se stupňoval především na sociálních sítích, nejprve ze strany Ukrajinců, poté se přidaly i další národy – mezi nimi také Češi. Lidé na sítích vyzývali k bojkotu produktů Nestlé. Mezi kritiky patřil i prezident Zelenskij nebo hnutí Anonymous. V kyberprostoru kolovaly grafiky obviňující Nestlé z podpory války nebo seznamy produktů Nestlé, které jsou v dané zemi dostupné. Na českém trhu jde například o čokoládu Orion, Nesquik, KitKat, Studentskou pečeť, Bonpari nebo Nescafé. Firma v reakci na to výrazně omezila své obchodní aktivity v Rusku.
  2. Stále působíte v Rusku? Zničíme vás, vzkazují Anonymous korporacím. Hackerské hnutí Anonymous tento týden zveřejnilo seznam cílů, které se chystá napadnout. Jde o společnosti stále působící v Rusku navzdory válce na Ukrajině. K varovné výzvě na Twitteru Anonymous připojili také grafiku s logy těchto firem. Jde například o Lenovo, Asus, T-Mobile, Emirates nebo Raiffeisenbank.
  3. Měsíc od invaze otevřela moskevská burza s výrazným růstem. Navzdory očekáváním analytiků otevřela moskevská burza měsíc od začátku války na Ukrajině značným růstem. Akciový index ve čtvrtek posílil o 10 %, analytici přitom očekávali naopak výrazný pokles. Moskevská burza ovšem není až tak burzou, jelikož se na ní reálně neobchoduje. Kvůli omezením Ruské centrální banky zde chybí zahraniční investoři, kteří mají zákaz prodeje akcií, a spekulanti na pokles akcií (short selling).
  4. Rusko bude prodávat plyn jen za rubly. Rusko prohlásilo, že za plyn pro Evropu už nebude přijímat eura ani dolary. Hlavním platidlem za dodávky plynu se stanou rubly, jak oznámil Vladimir Putin. Týká se to zemí, jež Rusko považuje za nepřátelské a které zavádí ekonomické sankce. Plány dodávek plynu se však prozatím nemění.
  5. COOP otevřel první automatizovanou prodejnu potravin. Pro rohlíky nebo máslo ve tři ráno? S novou prodejnou COOP žádný problém. Síť potravin ve Strakonicích představila unikátní koncept automatizované prodejny, kde nakoupíte kdykoliv během dne. V běžné otevírací době se obchod nijak neliší od ostatních, vše se změní poté, co zaměstnanci odejdou domů. Po páté hodině prodejna přechází na automatický režim, který v prostředí českého maloobchodu doposud chyběl. Vstupní dveře se otevřou pouze po naskenování QR kódu v mobilním telefonu čtečkou před vstupem. Kód zákazník získá spárováním aplikace Contio s bankovní identitou, což také umožňuje vstup jen nad 18 let.
  6. Výstavba od Zahy Hadid na Masaryčce dosáhla plné výšky. Modernizace Masarykova nádraží v Praze úspěšně pokračuje. Hotovo by mělo být v druhé polovině příštího roku. Budova od vyhlášeného architektonického ateliéru, kterou zainvestovala Penta, dosáhla tento týden nejvyššího bodu – hrubá stavba byla dokončena. Objekt bude sloužit jako prostor pro kanceláře, obchody a služby. Nebude chybět ani zeleň na terasách, na střešních zahradách i na fasádě. Projekt má revitalizovat nehostinnou oblast v centru Prahy.
  7. Zemřela legendární Madeleine Albrightová. Ve věku 84 zemřela ve Washingtonu bývalá ministryně zahraničí Spojených států s českými kořeny. V roce 1997 na tomto postu usedla jako vůbec první žena v historii USA. Madeleine Albrightová sehrála významnou roli například při rozšíření NATO o bývalé země východního bloku – Česko, Polsko a Maďarsko. V letech 2003 až 2005 potom působila ve vedení Newyorské burzy.
  8. Mapotic vytvořil mapu pro uprchlíky, jsou v ní školky i lékaři. Český start-up Mapotic chce pomoci ukrajinským uprchlíkům s orientací v Česku. Pro tento účel vytvořil mapu se školami přijímajícími ukrajinské děti, úřady, lékaři, překladateli, poradnami nebo psychologickou pomocí. Česká verze by se měla rozšířit i na další území po Evropě. Mapa funguje interaktivně, takže uživatelé mohou lokace sami přidávat a v komentářích sdílet své zkušenosti.
  9. Slovenská aplikace Whoo app ukáže lidi v okolí a jejich profily na sociálních sítích. Nový rozměr networkingu je tu. Na Slovensku se těší oblibě aplikace propojující uživatele, využívá ji již 120 000 lidí. Slouží k vyhledávání uživatelů v bezprostředním okolí – aplikace zobrazí jejich účty na sociálních sítích. Z hlediska využití se jedná o variabilní nástroj pro navazování kontaktů, který má sloužit k randění, networkingu, ale i poznávání nových přátel. Aplikace nezveřejňuje žádné soukromé údaje, ale pouze odkazy na profily na sociálních sítích.
  10. Podle kongresmana může těžba Bitcoinu přispět k energetické soběstačnosti USA. Odvážné tvrzení na Twitteru zveřejnil americký kongresman Pete Sessions z Texasu. Podle něj by mohly být Spojené státy více energeticky soběstačné právě díky těžbě Bitcoinu. Odkazuje se k průzkumům, z nichž vyplývá, že jsou těžaři kryptoměn vhodnými obchodními partnery producentů čisté energie (např. větrných elektráren, kterým se daří právě v Texasu). Těžaři totiž dokáží využít zelenou energii, která by jinak nebyla okamžitě spotřebována. Tím pádem zkracují distribuční řetězec a přispívají k rozšiřování zelených elektráren.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kouzlo tichého bohatství

V jednom z nedávných článků jsme představovali hnutí FIRE, jenž usiluje o finanční nezávislost v co nejnižším věku.