Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.
- Investiční horečka. Ve spolupráci s Forbes a Airbank jsme vytvořili investiční speciál s návodem, jak chytře a bezpečně investovat online. Stále víc lidí totiž začíná chápat, že investice jsou jedinou cestou, jak v dlouhém období ochránit svoje úspory před inflací. Svoje peníze si chtějí „řídit“ sami, jenže se často spálí, zbytečně příliš riskují nebo to nakonec úplně vzdají kvůli nedostatečným znalostem. Přečtěte si náš návod, jak investovat chytřeji.
- Microsoft i Google rostou navzdory nervózním trhům. První na řadě při ohlašování kvartálních výsledků (za druhé čtvrtletí) byly Microsoft a Alphabet, mateřská společnost Googlu. Microsoft za březen až červen utržil celkem 51,9 miliardy dolarů (1,26 bilionu korun), což představuje meziroční nárůst o 12 procent. Čistý zisk stoupl o dvě procenta na 16,7 miliardy dolarů. Obrat Alphabetu stoupl o 13 procent na necelých 70 miliard dolarů. Jeho čistý zisk šel dolů z 18,5 na 16 miliard dolarů.
- Cena elektřiny na burze prolomila hranici 200 eur/MWh. Ceny podle pozorovatelů táhne vzhůru zdražující zemní plyn. Na růst cen elektřiny reagují akcie energetických firem. Akcie elektrárenské společnosti ČEZ na pražské burze přidávají (ve středu) 2,45 procenta na 1130 Kč za akcii.
- Tesla prodala 75 % svých bitcoinů se ziskem. Tesla uvedla, že prodejem bitcoinů realizovala zisk 64 milionů dolarů. Podle portálu BitcoinTreasuries má Tesla aktuálně v držení stále 10 800 BTC.
- Fed zvýšil úrokové sazby o 75 bazických bodů. Důvodem je snaha zchladit nejintenzivnější inflaci ve Státech od 80. let. Úrokové sazby se tím dostaly na rozmezí 2,25 až 2,50 procenta. Zvýšení sazeb je v souladu s očekáváním analytiků, trhy proto na ohlášení zvýšené sazby reagovali pozitivně. Základní úroková sazba je nyní na úrovni, o které většina představitelů Fedu cítí, že má neutrální ekonomický dopad, což ve skutečnosti znamená konec snah z éry pandemie podpořit utrácení domácností a podniků levnými penězi.
- Vydražila se bunda z Měsíce. Buzz Aldrin se proslavil jako druhý člověk chodící po měsíčním povrchu. Bunda, ve které po boku Neila Armstronga a Michaela Collinse letěl na Měsíc, se vydražila za 2,7 milionu dolarů. V přepočtu dal anonymní kupec za bundu 55 milionů korun. Tahle bunda je jediný kousek oděvu nošený při misi Apollo 11, který může přejít do osobního vlastnictví.
- Pozemní personál Lufthansy stávkuje. Už v úterý se kvůli tomu rušily lety. Nabídka vedení na zvýšení mezd je podle odborové organizace Verdi nedostatečná. Se zrušenými lety musejí počítat i cestující z České republiky. Verdi minulý měsíc požádal o zvýšení mezd o 9,5 procenta, nebo alespoň o 350 eur (8600 Kč) pro přibližně 20.000 pracovníků Lufthansy. Zdůvodnil to inflací a jejich přepracováním kvůli nedostatku personálu na letištích.
- Novela letošního státního rozpočtu počítá se schodkem 326,9 mld Kč. V březnu Sněmovna schválila letošní rozpočet se schodkem 280 miliard korun. Podle ČT mají státní výdaje proti původnímu rozpočtu vzrůst o více než 110 miliard korun, což by znamenalo, že poprvé přesáhnou dva biliony korun. Důvodem jsou například miliardové náklady na další růst důchodů, na úsporný tarif energií nebo na zvládnutí uprchlické krize.
- Evropská komise schválila státní podporu 7,5 miliardy korun České poště. Zamýšlená podpora jí v souladu s pravidly Evropské unie náleží jako náhrada za plnění povinnosti univerzální poštovní služby v letech 2018 až 2022. Univerzální služba obsahuje například povinnost provozovat 3200 poboček nebo doručovat na všechny adresy v Česku každý pracovní den. Tyto služby jsou přitom ztrátové, proto je stát doplácí.
- Zájem o kryptofondy výrazně ožívá. V uplynulém pracovním týdnu přišlo do kryptofondů Grayscale, CoinShares, 21Shares, ProShares, Purpose, 3iQ a CI Investments dohromady 29,6 milionů dolarů, přičemž největší zájem byl o fondy spojené s bitcoinem (+19 mil. USD) a ethereem (+8,1 mil. USD).