Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.
- Americké federální soudy přijímají kauce v kryptoměnách. Muži obviněnému z nabourání se do videohry Redwood City bylo uloženo zaplatit kauci v Bitcoinech nebo jiné krytpoměně. Údajně se nejednalo o první případ. V případě výraznější změny ceny může každá ze stran požádat o změnu částky.
- Kalašnikov namířený na Muska. Moskvič se vrací jako elektromobil. Výrobce útočné pušky AK-47 chce vstoupit na trh elektromobilů se svým bizarním modelem CV-1. Vsadit chce na silný motor schovaný pod retro karoserií. Dojede až 350 km a z nuly za na sto zrychlí za šest sekund.
- Saifu je jen jedno. Česká spořitelna musela stáhnout aplikaci z Google Play. Slovo Saifu (které v japonštině znamená peněženka) si pro svůj produkt zvolili hned 2 firmy. Ačkoliv Česká Spořitelna svůj produkt pojmenovaný Saifu již stihla představit veřejnosti, musela ustoupit společnosti Paymaster. Ta pod stejným jménem vyvíjí vlastní produkt a na jméno má ochranou známku.
- Další útok Ryanairu na peněženky cestujících. Za příruční zavazadlo chce až 10 eur. Od listopadu budou cestující moct na palubu letadel Ryanair pouze s malou taškou. Tu dají už pouze pod sedadlo před sebou. Nebo alespoň pokud chtějí ušetřit. Za komfort v podobě zavazadla nad hlavou zaplatí 6 až 8 eur. Za umístění v zavazadlovém prostoru dokonce 10. Ryanair nečeká že jim tento krok přinese další zisky a jediným důvodem je urychlení odbavování cestujících.
- Praha spouští nový dopravní systém PID Lítačka. Od pondělí bude možné nahrát kupóny přes e-shop. Od 27. srpna se mohou cestující z Prahy a okolí těšit na velké změny. Změny se dotknout tří milionů cestujících nejen z Prahy, ale i celých středních Čech. Dlouhodobé kupóny půjdou nahrát nejen na zelenou Lítačku, ale nově i na platební kartu, či In Kartu. Od začátku roku půjde kupón nahrát i do mobilní aplikace a v MHD se tak obejdete bez kartiček.
- Uber začal v Česku rozvážet také jídlo. Služba Uber Eats ode dneška funguje v Praze. Uber vstoupil na rozvozový trh v Praze. Startuje s více než 100 restauracemi v okolí centra Prahy a doručuje 7 dní v týdnu od 11 do 23 hodin. Konkurovat chce dovozem jídla do půl hodiny a online sledováním svých objednávek. Za doručení si Uber účtuje 49 Kč bez ohledu na velikost objednávky.
- Naučil Čechy pít Red Bull. Teď se manažer Šimon Čapek pokusí o totéž se „superjídlem“ Mana. Šimon Čapek po 18 letech opustil svojí pozici ve společnosti Red Bull a pokusí se Čechy naučit jíst Manu. Firma pravidelně zdvojnásobuje obrat a zkušeného markeťáka potřebuje především kvůli expanzi do zahraničí.
- Téměř polovina Čechů by chtěla pětihodinovou pracovní dobu. Pětina by ráda i maséra na pracovišti, ukazuje průzkum. O pětihodinovou pracovní dobu by stálo 45 procent Čechů. Z netradičních benefitů je zkrácení pracovní doby nejžádanější. Kolem 40 procent Čechů by ocenilo možnost čerpat neomezeně dovolenou.
- Podnikání na venkově se odráží ode dna, ukazuje analýza. Devět z deseti podnikatelů na venkově jsou OSVČ bez zaměstnanců. Firem z více než 10 zaměstnanci jsou na venkově jen 2 procenta. Dařit se podnikatelům začíná především v obcích nad 500 obyvatel.
- Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je? V den spuštění státních hypoték se mluvilo o enormním zájmu. Články o frontách na levný úvěr zaplnily přední stránky novin. Přesto dnes ještě třetina peněz zbývá. Problémem je hranice 1,2 milionu korun, který nestačí na koupi bytu ve většině velkých měst.