Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.
- ČSOB oficiálně spustila svou bankovní identitu. K čemu všemu se dá využít? (Lupa.cz) ČSOB tento týden potvrdila, že se jí podařilo synchronizovat identity svých klientů se státem, a její ČSOB identita tak přechází z testovací fáze do běžného provozu. ČSOB nabízí možnost přihlášení pomocí prostředků s různými úrovněmi záruky: „značná“ a „nízká“.
- Twisto zaujalo jednorožce ZIP, získalo stamiliony korun (E15.cz). Se společností ZIP investuje do Twista fond Elevator Ventures, dohromady od nových investorů získala společnost 440 milionů korun. Získanou investicí startup ukončuje investiční kolo B, ve kterém dohromady získal 560 milionů korun.
- Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas (Peníze.cz). Zapomeňte na časový test. Zisk z prodeje bitcoinu a dalších kryptoměn se daní, přestože jste je drželi déle než tři roky. Podle finanční správy se výnos z kryptoměn nedá považovat ani za příležitostný příjem. Za pozornost stojí i fakt, že finanční správa má na vyžádání přístup k datům zahraničních kryptoměnových burz.
- Google dokončil akvizici společnosti Fitbit. Koupil jej za 2,1 miliardy dolarů (Forbes.cz). Nákup Fitbitu je definitivní. Google dostal v prosinci zelenou od Evropské komise, která stanovila pravidla ohledně nakládání s daty uživatelů. Google například nebude využívat data Fitbitu ohledně zdravotního stavu uživatelů k cílené reklamě.
- Česko se zlepšuje v podmínkách pro online podnikání. Jsme před Japonci (iDnes.cz). Česká republika se v americké studii, která porovnává dvacet různých faktorů, umístila na 23. místě z 99. Online podnikání je u nás snazší než na Slovensku či v Polsku, první trojku žebřícku tvoří Dánsko, Švýcarsko a Nizozemsko.
- Digitální euro může vzniknout do pěti let, říká šéfka Evropské centrální banky. Bitcoin chce regulovat (Měšec.cz). O zavedení digitálního eura má v první polovině letošního roku jednat rada guvernérů ECB. Digitální měna by usnadnila sledování transakcí, což by pomohlo v boji proti nelegální činnost, zároveň by však hrozilo omezení svobod.
- Velká fintechová investice nese ovoce. Český Roger letos i díky KB profinancuje faktury za více než 6 miliard (CzechCrunch.cz). Platební instituce Roger se věnuje tzv. faktoringu. Společnostem za malou provizi proplácí faktury, pohledávky pak v online aukcích draží mezi investory. Roger byl jedním z prvních českých startupů, které navázaly spolupráci s velkými bankami. Po letech jednání získala Komerčka ve firmě téměř 25% podíl. Plány na letošní rok jsou ambiciózní – fintech chce profinancovat faktury za 6,6 miliardy korun.
- Bitcoin ani po minulém propadu neumřel a zvednul se. To ho činí zajímavým už i pro velké firmy, říká odborník (ČT24.cz). Bitcoin se o víkendu držel nad hranicí 40 tisíc dolarů, začátkem týdne přišel propad k 30 tisícům a v současnosti se opět pohybuje kolem čtyřicítky. O nízké volatilitě se tedy rozhodně nedá mluvit, přesto je podle Dominika Stroukala něco jinak – kryptoměna ukázala, že dokáže přežít umazání většiny hodnoty i hospodářskou krizi a stává se zajímavou pro velké firmy.
- Rohlík si před expanzí do Německa půjčuje. Vydá dluhopisy za 1,7 miliardy (SeznamZprávy.cz). Rohlík se během letoška chystá expandovat po Německa. Plán růstu urychlila koronavirová pandemie, nejdřív však firma ve spolupráci s J&T Bankou chystá emisi dluhopisů, kterou chce využít hlavně ke splacení předchozí emise.
- Intel jako tip na velký obrat roku 2021 (InvestičníWeb.cz). Společnost Intel mění ředitele. A mění ho dobře, říká Tomas Michálek. Výrobce čipů by mohl postupně přestat zaostávat za mladšími a schopnějšími producenty.