Search
Close this search box.

Fintech review – Komerční identita a sdílení polohy

Přinášíme vám osm předsvátečních zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Air Bank v internetovém bankovnictví nově zobrazuje zůstatek s budoucí výplatou (Měšec.cz). Funkce Chytrý zůstatek umožňuje klientům nastavit si v internetovém bankovnictví datum výplaty a následně ukáže, jaký budou mít zůstatek po odečtení všech pravidelných plateb a splátek. Chytrý zůstatek je zatím dostupný jen v internetovém bankovnictví, do mobilní aplikace My Air se dostane během května.
  2. Bitcoin se dostal už nad devět tisíc dolarů. Zastiňuje akcie, překonává i letošní výkon zlata (E15.cz). Blížící se půlení dělá divy. Po prudkém propadu pod čtyři tisíce dolarů překonal bitcoin ve středu hranici osmi tisíc dolarů, ve čtvrtek už je dokonce přes devět tisíc.
  3. Karty napoví, kde jste byli. Banky se zapojí do chytré karantény (Peníze.cz). Jako první vstupují do chytré karantény banky, které se podílely na její pilotní fázi. Ministerstvu zdravotnictví tak na vyžádání poskytnou lokalizační data klientů Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB a Moneta Money Bank, o dva týdny později se přidají další banky.
  4. Elektronickou identitu vůči státu může poskytovat první komerční firma (Lupa.cz). Kombinace komerčního identitního certifikátu a čipové karty řady Starcos 3.5 a vyšší umožňuje soukromé firmě dosáhnout stejné úrovně záruky jako při použití občanky s čipem. Přes První certifikační autoritu se tak mohou přihlašovat k těm nejvíce zabezpečeným službám podle evropského nařízení eIDAS.
  5. Video a hudba letí vzhůru. Spotify narostlo na 286 milionů posluchačů a překvapilo tržbami, dařilo se i YouTube (CzechCrunch.cz). Spotify za první čtvrtletí získalo 5 milionů nových předplatitelů a překonalo očekávané příjmy, YouTube se pak dočkal 33% meziročního nárůstu z reklam. V místech nejvíce zasažených koronavirem však Spotify zaznamenalo pokles počtu předplatitelů i nižší tržby z reklam. Po stabilizaci situace se však očekává návrat platících uživatelů.
  6. Svou polohu v rámci boje proti koronaviru sdílí na Mapy.cz přes milion lidí (SvětChytře.cz). Dalo by se říct, že soukromý projekt na Mapy.cz je v současnosti úspěšnější než státní chytrá karanténa. Do reportovacího systému aplikace se už nahlásilo téměř 300 nakažených a uživatelům bylo rozesláno sto upozornění na zvýšenou pravděpodobnost nákazy.
  7. Zakázku na elektronické dálniční známky stále prověřuje policie (ČT24.cz). Policie se zabývá zrušenou zakázkou za 400 milionů. Současně připravovaný systém nepoužije práci dobrovolných programátorů z víkendového hackathonu, bude se jí pouze inspirovat. Podle státního podniku Cendis, který na elektronických známkách pracuje, musí systém splňovat podmínky, o kterých dobrovolníci nevěděli.
  8. Investiční alternativy: Pro a proti s mužem, který dostal unikátní aktiva do portfolií českých drobných investorů (InvestičníWeb.cz). Šéf portu Radim Krejčí opět odpovídá na otázky ohledně investování. Tentokrát se rozhovor zaměřil na alternativní investice.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Psychologie a investování

Investování na akciových trzích může být obchod s vysokým rizikem a zároveň vysokou odměnou. Zatímco někteří investoři o

Investice do zlata

Nejlepší a roky prověřená investice do zlata! Ale…

Docela často se stává, že někdo v diskuzi o investování začne s nadšením mluvit o cihličkách nebo slitcích zlata či stříbra – vlastně fyzických drahých kovech obecně. Lidé si v sobě nesou představu, jak je taková forma investování výhodná a správná.