Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.
- Wirecard propustila 730 lidí, více než půlku zbylých zaměstnanců (E15.cz). V úterý začalo insolvenční řízení Wirecard. Firma kromě propuštění poloviny zaměstnanců ukončila smlouvu zbylým členům představenstva. Prozatím si společnost ponechává necelých 600 zaměstnanců a rozprodává svá aktiva po celém světě.
- Komerční banka nově nabízí elektronické podepisování smluv, služba je i pro neklienty (Měšec.cz). K podpisu smluv dochází přes mobilní aplikaci KB Klíč, kterou je možné získat a aktivovat i online. Službu MůjPodpis mohou využívat i neklienti banky pro vlastní smlouvy, na ty banka dává prvních pět podpisů zdarma a potom fyzickým osobám účtuje 80 Kč za dokument. Pro firmy je ceník individuální.
- Fio banka už pustí do aplikace i děti (Peníze.cz). Nezletilí klienti Fio banky nově mohou používat její mobilní bankovnictví. Do 15 let v náhledovém režimu, kdy mohou jen sledovat stav účtu a transakce, od 15 let se stejnými funkcemi, jaké mají v aplikaci dospělí. Narozdíl od Air Bank, která má pro děti aplikaci s unikátním designem, sází Fio na jednoduchost a děti pouští do své normální mobilní appky.
- Shoptet expanduje do Maďarska. E-shopům usnadní vstup na tamní trh, do pěti let chce být jeho lídrem (CzechCrunch.cz). Když jste česká jednička, musíte expandovat do Maďarska. To se zdá být pravidlem minimálně v oblasti e-commerce. Na východ se nyní chystá Shoptet, největší český poskytovatel e-shopových řešení. Kromě toho, že se chce stát maďarskou jedničkou, hodlá v nejbližších letech expandovat i na další evropské trhy.
- Bezhotovostní budoucnost je hotová věc. Jak zajistit, aby byla spravedlivá pro všechny? (Forbes.cz). David G.W. Birch patří mezi přední světové odborníky na elektronické peníze i digitální identitu a serverem The Financial Brand byl zařazen mezi deset nejvlivnějších hlasů v bankovnictví. Pro Forbes se zamýšlí nad realitou a budoucností bezhotovostních plateb.
- Platbám převodem odzvonilo, propadají u mladých i lidí z větších měst (Novinky.cz). Průzkum společnosti Ipsos Instant Research zjišťoval popularitu platebních metod v e-shopech v závislosti na věku a geografické poloze. Platby převodem jsou celkově méně populární, nejvíc za platbami kartou zaostávají u lidí ve věku 27-35 let a ve větších městech nad 100 tisíc obyvatel – v Praze platí převodem jen šest procent lidí.
- Apple Store v Praze hned nebude. Ač inzerát lidi navnadil (iDnes.cz). Na stránkách Applu se objevil inzerát hledající vedoucího prodejny v Praze. Okamžitě se rozšířily spekulace o blížícím se otevření Apple Storu v Praze, které přiživil třeba i oficiální facebookový profil premiéra Babiše. Později se však ukázalo, že Apple nehledá zaměstnance pro Apple Store, nýbrž pro partnerskou prodejnu Applu, kterých jsou v Praze desítky.
- Samsung spouští placení se společností Curve (FintechCowboys.cz). Karta Samsung Pay je vázaná na konkrétní zařízení od Samsungu, případně si klienti mohou objednat fyzickou kartu za pět liber. S kartou se nepojí konkrétní bankovní účet, místo toho je propojena s multibankovní aplikací Curve a umožňuje klientovi při každé platbě vybrat, z jakého účtu mají peníze odejít. Za zmínku stojí funkce, která klientovi dovolí zpětně změnit účet, ze kterého měly peníze odejít.
- Facebook dál šlape do e-commerce, cena jeho akcií letí nahoru (Lupa.cz). Facebook nedávno ve spolupráci s kanadským Shopify spustil platformu pro online nákupy. Ve Spojených státech nyní spouští samostatnou záložku Facebook Shop, která přehledně zobrazuje dostupné e-shopy. Podobnou službu spustil v červenci Facebook i na Instagramu.
- Wirecard je (téměř) mrtev, ať žije Adyen! (InvestičníWeb.cz). Skandál společnosti Wirecard poškodil celé odvětví poskytovatelů platebních služeb, firma Adyen z něj ovšem těží. Přebrala totiž řadu zákazníků Wirecardu. Díky tomu zažívá obří nárůst tržeb a její akcie jsou na burze na dračku.