Search
Close this search box.

FinTech Review – Zebra míří do Evropy a Verifee pomáhá s dezinformacemi

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Česká automobilka Zebra získala 30 milionů na expanzi do Evropy. Nejmladší česká automobilka Zebra Group vyrábějící v Pardubicích užitkové vozy do 3,5 tuny pro obce získala od Venture Club investici ve výši 30 milionů na evropskou expanzi. Plán na nejbližší období je navýšit výrobu z nižších desítek vozidel na stovky ročně. Automobilka se u svých vozidel spoléhá především na elektropohon.
  2. Šéf Microsoftu prodal polovinu akcií firmy. Satya Nadella prodal velký objem akcií, které v Microsoftu držel. Zbavil se téměř poloviny ze svých zhruba 1,7 milionu firemních akcií za více než 285 milionů dolarů, což je přibližně 6,4 miliardy korun. Důvodem může být osobní finanční plánování a diverzifikace, v hlavní roli mohou být i daně.
  3. České Yieldigo radí obchodníkům, jak správně nastavit ceny. Yieldigo pomáhá obchodům s pomocí technologie umělé inteligence nastavit cenu tak, aby produkt koupilo co nejvíce lidí, ale zároveň byla zachována marže. Společnost vloni překonala tržby ve výši jednoho milionu eur. V současnosti je řešení v ostrém provozu u sedmnácti zákazníků, většinou z regionu střední a východní Evropy jako Metro Cash&Carry, Rossmann nebo Košík.cz. První jména se objevují také v západní Evropě, konkrétně Německu a Nizozemí.
  4. Škoda Auto míří do Vietnamu. Mladoboleslavská automobilka zvažuje možný vstup na vietnamský trh. Delegace Škoda Auto mapuje lokální podmínky pro rozvoj obchodních aktivit. V příštím roce je v plánu zahájení dovozu nejnovějších modelů vyráběných v Evropě a výstavba výrobního závodu v severní provincii Quang Ninh. První auta by tak mohla sjet po výrobní linky na konci roku 2023.
  5. Program Verifee bude pomáhat s dezinformacemi na webu. Skupina českých studentů pracuje na programu, který má hodnotit články a upozornit čtenáře na možné nebezpečí šíření dezinformací. Výsledkem by měl být komplexní nástroj, který dokáže detekovat nepravdivé informace. Cílem Verifee je kultivovat český mediální prostor a rozvíjet mediální výchovu a gramotnost. Program mají v plánu spustit v příštím roce ve webových aplikacích s prohlížečovými rozšířeními. Časem chtějí také mobilní aplikaci.
  6. J&T investuje do moravských vinařství. Finanční skupina J&T rozjela na jižní Moravě investice do přestaveb vinařství. Skrze J&T Wine Holding SE se základním kapitálem přes 900 milionů korun v minulých letech koupila vinařství Kolby a Reisten, které rozšiřuje a v hledáčku má další. Slovenský miliardář Patrik Tkáč, spolumajitel finanční skupiny J&T, výrazně investoval i do francouzských vinic. V legendární oblasti Saint-Émilion v regionu Bordeaux se podílí na projektu nového vinařství Le Dôme.
  7. Firma dostala 40 miliard na umělé slunce. Společnost CFS, která vyvíjí elektrárnu využívající principu jaderné fúze, získala od investorů 1,8 miliardy dolarů, tedy zhruba 40 miliard korun. Mezi zvučná jména v seznamu investorů patří Google, Bill Gates i George Soros. Jde o tzv. tokamak, což je v podstatě dosti rafinovaná elektromagnetická past ve tvaru nafouknuté pneumatiky, která by měla pracovat na stejném principu jako hvězdy. První tokamak SPARC by měl fungovat v roce 2025.
  8. Inflace v eurozóně stoupla na 4,9 procenta. Meziroční míra inflace v eurozóně v listopadu vystoupila na 4,9 procenta, dostala se tak na nejvyšší hodnotu od zavedení společné evropské měny euro před dvaceti lety. Proti říjnu se ceny zvýšily o půl procenta. Růst inflace, který podle ekonomů souvisí s hospodářským oživením doprovázeným zdražováním energií a nedostatkem některých surovin, pokračuje už od konce léta.
  9. Čína chce dohlížet na metaverse a NFT. Gou Wenjun, ředitel jednotky proti praní špinavých peněz v Čínské lidové bance, nedávno navrhl další zásah proti kryptoměnám. Omezení by se mohlo rozšířit na metaverse a NFT, protože si myslí, že představují různá rizika a je třeba zvážit více regulací.
  10. Nová regulace na finančním trhu pro crowdfunding. Nová evropská regulace, jež začala platit ve středu 10. listopadu, míří na platformy poskytující takzvaný investiční crowdfunding – skupinové financování firem a jejich projektů. Ty budou muset nově zažádat u České národní banky o licenci. Každý, kdo svolení regulátora do roka neobdrží, bude muset z kola ven. Větší administrativní zátěž ale přinese i byznysové příležitosti – např. platnost licence po celé EU.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozhovor s investorem Pavlem

Rozhovor s investorem Pavlem

Pavel má s investováním zkušenosti již z dřívější doby, plané sliby ho ale na dlouhou

portu-crypto-nl-17-tiny

#7 – Konec podvodníkům

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém si vysvětlíme, co stálo za jízdou na horské dráze,