Search
Close this search box.

Hedging: Koruna na 7letém maximu, nenechte jí umazat vaše zisky

hedging

Koruna se v posledních dnech dostala na své sedmileté maximum, posílila pod hranici 25 korun za euro. Na této úrovni byla naposled koncem roku 2012. Výrazně posiluje česká měna především v posledním půl roce a umazává tak českým investorům jejich zahraniční zisky. Za draze nakoupená eura teď totiž dostanou méně nazpět. Tedy jen pokud nejsou proti kurzovému riziku zajištěni, jako například klienti Portu.

Pro ilustraci si ukážeme příklad posledních 6 měsíců. Za toto období klesl kurz koruny z hodnot kolem 25,75 na aktuálních 25,05 vůči euru – koruna tedy posílila o přibližně 2,8 %. A o stejné procento se tím snížil přepočtený korunový výnos českého investora, který zainvestoval v eurech.

koruna

My v Portu budeme vždy usilovat o to, aby při dané míře rizika, byl výnos co nejvyšší – a to ideálně bez ohledu na kurz koruny vůči zahraničním měnám. Vystavit klienty riziku ztráty, jaké představuje posilující koruna dnes, nechceme. Velmi nás proto těší, že našim klientům nabízíme již dva roky unikátní službu zajištění jejich investice proti kurzovým výkyvům. Službu, která byla dříve drobným investorům jen těžko dostupná. S Portu je však součástí každého portfolia. Volitelně ji lze stisknutím jednoho tlačítka zapnout i u strategií, které si nastavují klienti sami.

Zajištění měnového rizika nebylo nikdy snazší.

Jak přesně zajištění funguje?

Při zainvestování klientských peněz na zahraničních trzích dojde také k otevření termínového obchodu, díky kterému bude investice chráněna i při poklesu kurzu – budoucí kurz na zpětný nákup korun je dopředu fixován. A i přesto, že se aktuálně kurz pohybuje výrazně níže, než před půl rokem, může investor nakoupit koruny zpět za předem stanovený kurz, který je vyšší.

Jednoduše řečeno, při provádění měnového zajištění se uzavře dodatečný obchod, který bude vydělávat v případě posilování koruny. Zisk z takového termínového obchodu bude následně kompenzovat nižší dosažený výnos ze zahraniční investice.

Nechce-li investor investici zrovna vybírat, Portu zisk z termínovaného obchodu realizuje tím, že jej připíše do portfolia a otevře termínovaný obchod nový. Jedná se o tak zvaný „rolling“. Operaci, která může být složitá a nákladná pro jednotlivce, ale hračka pro Portu.

S kurzovým zajištěním jsou spojené ale dvě věci, které je potřeba zmínit. Termínový obchod zajistí, že čistý výnos korunového investora nebude ovlivněn žádnými kurzovými pohyby. A to platí jak na posilování, tak i oslabování koruny. V případě, že by koruna krátkodobě oslabila, nebude na tom zajištěný investor profitovat – právě kvůli onomu zajištění. Pokud by se trend dlouhodobě obrátil a očekávalo by se delší oslabování koruny, Portu by od zajišťování investic dle přesně stanovené metodiky pochopitelně upustilo. V současné době jsme ale v situaci, kdy žádné výrazné oslabování koruny v dohlednu není.

Druhou věcí je náklad zajištění. Jako otevření každého jiného kontraktu, i otevření zajišťovacího kontraktu má své náklady. Tento náklad se projeví jako snížení výnosu v řádu desetin procent. V porovnání se ztrátou, kterou může vlivem posílení koruny investor utrpět, se však jedná o zlomkovou hodnotu. A stejně jako tomu je při změně trendu trhů, pokud by došlo ke změně podmínek či nákladů a zajišťování by již nebylo pro klienty přínosné, došlo by dle metodiky opět k jeho ukončení.

Naším cílem v Portu bylo od začátku vytvořit takovou investiční službu, která se postará o vaše peníze bez toho, abyste museli pravidelně sledovat zprávy z finančních trhů, vymýšlet investiční strategii anebo se trápit právě posilující českou korunou. Zajištění vaší investice proti kurzovému riziku je jen jednou z mnoha věcí, díky které vám Portu dělá vaše finanční rozhodnutí jednodušší.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme