Search
Close this search box.

Inflace v ČR v květnu znovu klesla. V eurozóně i USA je však stále výrazně níže

inflace-cr-kveten-2023

Inflace v květnu pokračovala v poklesu jak v České republice, tak i v eurozóně, USA i většině dalších zemí ve světě. V Česku však nadále zůstává nad 10 %. V dalších zemích na Západě je sice často jednociferná, i tak je ale většinou daleko od inflačních cílů.

Inflace v České republice

Meziroční míra inflace v ČR se v květnu snížila o 1,6 procentního bodu na 11,1 %. Největší vliv na pokles meziročního cenového růstu mělo zejména snížení cen v oddíle bydlení a oddíle potraviny a alkoholické nápoje. V květnu zpomalily svůj meziroční růst ceny zemního plynu na 47,6 % (v dubnu 53,1 %) a tuhých paliv na 39,4 % (v dubnu 47,6 %).

Dále zmírnily svůj růst ceny chleba na 15,8 % (v dubnu 21,1 %), masa na 8,7 % (v dubnu 12,7 %), polotučného trvanlivého mléka na 5,4 % (v dubnu 19,2 %), vajec na 32,3 % (v dubnu 41,2 %). Naopak ceny másla byly meziročně nižší o 19,7 % (v dubnu pokles o 6,3 %). Jediným oddílem spotřebního koše, kde ceny oproti minulému roku klesly, byla doprava, a to díky snižujícím se cenám pohonných hmot.   

Ze 41 sledovaných evropských států si Česká republika oproti dubnu polepšila a momentálně má 13. nejvyšší inflaci. Nejvyšší inflaci má suverénně Maďarsko, které ji má přes dvacet procent (21,5 %). Následují země s nižší, ale stále dvoucifernou inflací a to Moldavsko (16,3 %), Ukrajina (15,3 %) a Srbsko (15,1 %). Vyšší inflaci, než my mají sousední Slovensko (13,8 %) a Polsko (13,0 %), nižší je naopak v Německu (6,1 %) a Rakousku (8,8 %).

Vůbec nejnižší inflaci z celé Evropy má momentálně Švýcarsko a Lichtenštejnsko (shodně 2,2 %). Následuje Rusko (2,5 %), Řecko (2,8 %) a Dánsko (2,9 %).

Inflace ve světě

Dále klesla i inflace v eurozóně, kde se v květnu meziročně snížila o 0,9 p.b. na 6,1 % a nachází se na nejnižší úrovni od února 2022. K poklesu inflace přispěl především pokles cen energií o 1,7 % po dubnovém zvýšení o 2,4 %. Také jádrová inflace, která nezahrnuje energie, potraviny, alkohol a tabák, se oproti očekávání snížila a dosáhla na 5,3 %.

Inflace v USA v dubnu klesla po desáté za sebou na 4,9 % z březnových 5 %. Jde o nejnižší hodnotu od dubna 2021. Ceny potravin meziročně zpomalily svůj růst z březnových 8,5 % na 7,7 %, ceny energií meziročně klesly o 5,1 %. Květnovou inflaci USA budeme znát v úterý 13. června.

Vysoká zůstává inflace v Turecku. Z hodnot kolem 80 % v druhé půlce minulého roku se inflace postupně snížila na květnových 39,59 %. Je však otázkou, jak relevantní tento údaj je vzhledem k tomu, že velké zpomalení je důsledkem předvolebního slibu prezidenta Erdogana, že poskytne všem domácnostem po dobu jednoho roku neomezené množství zemního plynu zdarma. V důsledku toho byly ceny plynu pro domácnosti zaznamenány jako nulové.

Mnohem lépe je na tom z pohledu inflace většina asijských států. V Číně v květnu inflace zvýšila o 0,1 p.b. na 0,2 %. Nízká inflace v Číně je způsobena pozůstatky její politiky nulové tolerance vůči Covidu, která vedla k uzavírkám a tlumila tak poptávku spotřebitelů. Nižší inflaci reportuje také Taiwan, kde v květnu mírně klesla na 2,02 % z dubnových 2,35 %.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Rychlovka - Díl 27

Portu Rychlovka – Díl 27

Další přehled aktuálních informací a událostí z trhů přináší Radim Krejčí. Jako hosta si tentokrát