Search
Close this search box.

Jak rebalance pomáhá řídit riziko

Při investování má každý z nás jiný cíl, možnosti i očekávání. Tomu by mělo odpovídat riziko, které při investování podstupujeme. Poznat, jaká míra rizika je přiměřená právě pro vás, může být obtížné. Portu je zde od toho, aby vám pomohlo a vhodnou investici doporučilo. Tím však péče Portu zdaleka nekončí, o investici se stará i dále v průběhu času.

Poté, co si zvolíte požadované rozložení portfolia a založíte jej, se začnou jednotlivé jeho složky pohybovat nahoru a dolu s tím, jak se mění ceny na světových trzích. Tyto pohyby budou táhnout rozložení portfolia pryč od jeho původního. V dlouhém období mají totiž rizikovější akcie tendenci růst rychleji než spíše konzervativnější dluhopisy nebo zlato. Akciová složka portfolia se tak začne v poměru k ostatním zvětšovat, což vás může vystavit neúměrně vysokému riziku – tedy pokud není provedena rebalance.

Rebalance je chytrá technika, která se postará o to, aby se rozložení vašeho portfolia neodchýlilo příliš od původního, a tím se udržela požadovaná rizikovost. Portfolio je rebalancováno prodejem „přebytečné“ nadvážené části a dodatečným nákupem té podvážené, aby bylo obnoveno požadované rozložení. Pokud by portfolio rebalancováno nebylo a akciím se dařilo během daného období dobře, jejich váha by narůstala a růst by se kvůli efektu skládání stále zrychloval.

Možná se ptáte proč je nadměrné riziko špatná věc? Dojde-li k relativnímu nárůstu akciové složky ve vašem portfoliu, stane se jeho celková hodnota více náchylná ke kolísání. To může negativně ovlivnit dosažení investičních cílů a celá investice se pro vás může stát nevhodnou.

Zjednodušujeme investování – automatizujeme

Provádět rebalanci znamená mnoho operací. Je potřeba pravidelně monitorovat vývoj portfolia, kontrolovat, zda se jeho rozložení neodchýlilo od požadovaného, a v případě, že ano, spočítat, co je třeba prodat a co nakoupit, aby se struktura obnovila. Může se to zdát jako náročná činnost – a proto jsme ji pro vás automatizovali. Portfolia Portu jsou rebalancována automaticky a navíc si za rebalanční transakce neúčtujeme žádný poplatek navíc, takže vás tato výhoda nic nestojí.

Srovnatelný výnos při nižším riziku

Kontrola rizika navíc není jedinou výhodou, kterou rebalance nabízí. Výzkumy* prokazují, že rebalancovaná portfolia si vedou lépe než nerebalancovaná. Srovnatelného výnosu totiž dosahují při výrazně nižším kolísání hodnoty, tedy nižší rizikovosti. Studie se shodují, že riziko (měřeno směrodatnou odchylkou) při rebalancování poklesne o 1-3 procentní body oproti nerebalancovanému portfoliu. Založte si své Portu portfolio ještě dnes a začněte investovat chytře a jednoduše. Moderní technologie vám pomohou dosáhnout lepších výsledků.

* například Chopra (1993), Jaconetti, Kinniry, and Zilbering (2010), Kinniri, Jaconetti, DiJoseph and Zilbering, (2014) nebo Louw (2018)

Rebalanci se věnujeme detailně i v dalších článcích. Pokračujte ve čtení o tom, Kdy a jak je vaše portfolio rebalancováno nebo Jakou rebalanční strategii Portu zvolilo.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu nikdy negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme

 

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

jak načasovat své investice?

Jak načasovat své investice?

Základní investiční poučka zní „nakup dole, prodej nahoře“. Jednoduchý návod na zbohatnutí, že? Ale jak