Search
Close this search box.

Proč investovat dětem? Stavebko se nevyplatí, bourá analytička zažitý trend

Investiční analytička Portu Anna Kortusová ve Finmag podcastu

Zatímco v zahraničí je poměrně běžné, že rodiče za své děti od narození investují, v Česku se často spoléháme jen na stavební spoření. To však nepokryje ani inflaci a peníze tak ztrácejí na hodnotě. „Když je tu ale nějaká tradice, jdeme po tom nejrozšířenějším,“ říká v dalším díle Finmag podcastu Anna Kortusová z investiční platformy Portu. Ta se tento trend snaží změnit.

Kortusová upozorňuje, že na investování pro děti se v Portu zaměřují. „Na konci minulého roku jsme si dělali šetření, jak vlastně rodiče dětem peníze odkládají. Pozitivní bylo zjištění, že většina rodičů stranou peníze pro děti dává, byly to zhruba dvě třetiny dotázaných,“ říká.

Současně ovšem v průzkumu zjistili, že lidé většinou volí velmi konzervativní produkty. „Stavební spoření je nejtradičnější produkt, kam rodiče dětem peníze ukládají. Má výhodu v téměř nulovém riziku a státním příspěvku téměř dva tisíce korun ročně,“ uznává analytička.

Nevýhodou takového postupu je ovšem velmi nízký úrok, který ani zdaleka nepokryje inflaci. Ta v únoru dosáhla hodnoty 11,1 procenta a i podle očekávání centrální banky poroste dál. Fakticky tak peníze na stavebním spoření svou hodnotu ztrácejí.

 

 

„Aktuálně se úroky u stavebka pohybují kolem jeden a půl procenta, což na inflaci absolutně nestačí,“ upozorňuje Kortusová s tím, že vedle stavebního spoření rodiče nejčastěji využívají i dětské spořicí účty. I zde je ovšem problém v nedostatečném úročení a ztrátě hodnoty vložených peněz kvůli inflaci.

„Uspořené peníze můžou děti použít na studia, nebo jako základ na hypotéku, pořízení vlastního bydlení…“

Anna Kortusová Portu

Investice pro děti

Proč tyto instrumenty vítězí, vidí analytička investiční platformy Portu v samotné nátuře Čechů, kteří jsou v investicích obecně velmi konzervativní. „Pokud už tu běží nějaká taková tradice a třeba nemají ani moc přehled o investičních možnostech, tak prostě jdou po té investici, která je tu nejrozšířenější. A jdou ve šlépějích svého okolí.“

„Při odkládání tisícovky měsíčně může mít dítě v osmnácti letech půl milionu korun, což už je fajn obnos na vstup do dospělosti.

Anna Kortusová Portu

Dlouhodobá strategie funguje

Nejen z pohledu investování pro děti je podle Kortusové důležité investici vždy dobře diverzifikovat napříč třídami aktiv. „To znamená vytvořit si nějaké portfolio, které je diverzifikované a není zaměřené jen třeba na akcie,“ říká s tím, že například akciová strategie se hodí právě na horizonty delší než deset let. „Pokud se ale díváme na nějaké střednědobé a kratší investice, je vždy potřeba to portfolio doplnit například o dluhopisy či další složky, jako třeba nemovitostní složku, nebo uchovatele hodnoty, za kterého je považováno třeba zlato.“

V podcastu dále uslyšíte:

– Co přesně je dětský investiční účet

– Jak nejlépe sestavit investiční portfolio

– Kolik lidé nejčastěji měsíčně spoří

– Jak s naspořenými penězi může dítě nakládat

– Jaký pozitivní efekt dětské investiční účty mají

_______________________________________
Zdroj: Finmag Podcast

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je index?

Důležitými nástroji ke sledování vývoje trhů jsou indexy. Někomu možná přijde podstata indexu triviální, je

Smart Beta ETF – Investice budoucnosti

Díky rozmanitosti trhu a investičních nástrojů se značně ztížil výběr investorům při snaze zhodnotit své finanční prostředky. Jedním