Search
Close this search box.

Jak ušetřit peníze každý den

Vůbec nezáleží na tom, v jaké finanční situaci se člověk nachází, aby mohl začít rozumně spravovat své peníze. Ne nutně musí člověk ušetřit každou korunu, kterou vydělal, avšak alespoň do jisté míry bychom se měli všichni snažit peníze ušetřit a následně se je pokusit zhodnotit. Každý den jsme ve městech či na internetu zasypáváni nepřeberným množstvím reklam a nabízených produktů, kterým se těžko odolává. Nicméně je potřeba si uvědomit, že i minimální úspora každý den může mít v dlouhodobém hledisku zásadní efekt na vaši finanční situaci. V minulosti jsme již mluvili o finanční nezávislosti a spoření částky, kterou denně utrácíte za kávu, avšak káva není jediným zbytečným denním výdajem, který je potřeba vzít v potaz.

Rozpočet

Založení rozpočtu je nejlepší způsob, jak si kontrolovat příjmy a výdaje. Nejedná se pouze o možnost, jak kontrolovat útraty na týdenní či měsíční bázi, ale také o způsob, jak se retrospektivou poučit z chyb, popřípadě z nadměrných útrat v jednotlivých kategoriích vašeho rozpočtu. Může se jednat o konzumaci v restauracích, či nakupování značkového oblečení, nicméně řešení je pouze jedno, a to je postupná redukce daného výdaje. Minule jsme již zmiňovali „budget“ aplikace, jako je WallyMint, či GoodBudget, díky kterým si můžete i vy jednoduše vytvořit rozpočet.

Potraviny a nápoje

Konzumace potravin a nápojů je nezbytná k přežití, nicméně způsob, kterým si je obstaráváte, dělá velký rozdíl ve vašich denních útratách. Detailnější článek o výdajích na potravinách si můžete přečíst zde. Hlavním způsobem, jak denně ušetřit vetší částky, je příprava potravin a nápojů doma, místo nakupování předem připravených potravin, popřípadě jídel v restauracích. Tímto způsobem lze při domácí přípravě místo konzumace jídel v restauraci ušetřit přibližně 100 Kč denně (pokud odečteme náklady nutné k přípravě jídla doma), což vám může reálně ušetřit i přes 2000 korun měsíčně. I přesto, že se tato částka zdá zanedbatelná, při vhodné investici, například u nás v Portu, byste ji mohli při delším investičním horizontu chytře zhodnotit. I v tomto případě platí, že plánování je klíčem k úspěchu. Na následující projekci můžeme vidět vývoj portfolia střední rizikovosti s číslem 5, po dobu 30 let, při investici 2000 měsíčně.

Graf 1: Odhad vývoje 2000 Kč investovaných v Portu měsíčně po dobu 30 let do portfolia číslo 5 (zdroj)

Doprava

S narůstající cenou pohonných hmot (viz graf níže) a množstvím aut na silnicích postupně narůstá také cena za dopravu po vlastní ose (cena pohonných hmot a doba strávená za volantem kvůli přehlcení dopravy v okolí měst a dálnic).  Jakmile si člověk zvykne na tento způsob dopravy, vracet se k jízdě městskou hromadnou dopravou není to pravé ořechové. Pravdou je, že při využití městské hromadné dopravy se nejenom šetří peníze, ale i čas, protože ve chvíli, kdy by se omezila osobní doprava do měst, MHD by se dostávalo na stanice dle daného plánu a kolony by vymizely. Další možností, kterou můžete snížit výdaje za dopravu, je jízda na kole. I přesto, že v Evropě je mnoho měst pro kola mnohem přívětivějších, i v Praze se dá touto formou dopravy pohybovat. Nejen, že je jízda na kole zdravá a nic nestojí, ale také člověk nečeká v kolonách. Střední cestou by také mohla být varianta takzvaného „carpoolu“, což je jízda ve skupinách, a následné rozdělení ceny za pohonné hmoty, čímž člověk dojede kam chce, avšak za nižší cenu.

Graf 2: Vývoj cen pohonných hmot v období duben – červenec 2018 (data)

I přesto, že je vidina ušetření peněz v této finanční kategorii lákavá, je nám v Portu jasné, že se nejedná o něco, co by šlo omezit, protože ne vždy člověk najde vhodný spoj, nebo osobu, se kterou by jel, a proto je jízda osobními vozidly nutná. Jak jsme již zmínili, málokdy je možné jednotlivé výdaje razantně zredukovat či eliminovat, skoro vždy je však lze omezovat postupně. Proto například pouze rozhodnutí, že místo jízdy autem po městě na nákup půjdete pěšky, je krok správným směrem, byť se to zdá jako maličkost, která nebude mít na nic vliv.

Pravidlo 48 hodin

Než se rozhodnete koupit něco dražšího, je výhodné počkat 48 hodin. Toto pravidlo vám ne nutně ušetří peníze na denní bázi, ale díky němu člověk opravdu zjistí, zdali se jedná o věc, kterou pouze chce, nebo o věc, kterou opravdu potřebuje. Toto pravidlo je velice efektivní, co se týče nakupování online, kde můžete utratit nepřeberné částky již po pár kliknutích myší, i přesto, že byste se bez oněch věcí bez problémů obešli.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu vs. Podílové fondy

Podílové fondy se stávají čím dál tím populárnější investiční variantou mezi veřejností, a v tomto

Portu Podcast - rozhovor

Rozhovor s investorkou Michaelou

„Pracovat v padesáti jenom na částečný úvazek a živit se také z výnosů investic? To by bylo ideální,

Jízdy snů

Klasická auta jsou sice zejména v poslední době pro mnohé alternativní možností investování finančních prostředků, ovšem jejich primárním

DIP vs. DPS: Jaké jsou rozdíly a který produkt vybrat?

Zatímco DPS je považováno za stabilní volbu, DIP nabízí možnost dynamičtějších investic s potenciálně vyšším výnosem a je určen pro ty, kteří chtějí mít kontrolu nad svými investicemi a využívat širší spektrum investičních nástrojů.