Search
Close this search box.

Kolik letos ušetříte za dovolenou díky silné koruně a proč pomáhá v investičních začátcích

Každý rok odjíždí na dovolenou statisíce Čechů a ani letos tomu nebude jinak, a to i navzdory vysoké inflaci. Ta sice donutila mnoho cestovních kanceláří zdražit zájezdy, je tu ale jeden pozitivní faktor, který bude mít na naše peněženky pozitivní vliv, a tím je silná česká měna. Koruna je k euru nejsilnější za téměř 15 let, k dolaru pak více než za rok.

V první polovině letošního roku se kurz české koruny vůči euru dostal na rekordně silnou úroveň. Po více než 14 letech se prolomila psychologická hranice 24 Kč za euro a aktuálně je kurz dokonce 23,37 Kč za euro. Ti, co dovážejí zboží do ČR si nestěžují, protože na nákup zboží v eurech potřebují „méně“ korun. Vývozci naopak zažívají těžké chvilky, protože za prodané zboží v zahraničí v eurech dostanou korun „méně“. Silná koruna navíc pomáhá ČNB v boji s inflací, protože zlevňuje dovozy. Žadatelé o úvěr se naopak poohlížejí po levnější variantě v eurech, protože Evropská centrální banka má výrazně nižší úrokovou sazbu než ČNB.

Zahraniční zájezdy se díky silné koruně stávají pro Čechy levnějšími, ale v katalozích cestovních kanceláří to (překvapivě) vidět není, protože ceny zájezdů meziročně zdražily. Významnou část zdražení představuje hlavně cena letecké dopravy, připlatíme si ale i za hotely. To všechno se pak promítá do finálních cen zájezdů, které prodávají cestovky na letošní léto. Nejčastěji se zdražení pohybuje mezi 5 a 10 %.

O kolik nám tedy zájezd dokáže zlevnit současný kurz koruny?

Jako modelový příklad si vezměme čtyřčlennou rodinu, která každé léto v červenci jezdí do Chorvatska, kde se platí eurem. V Chorvatsku rodina v loňském roce utratila 2 000 eur, přičemž 1. července 2022 byl kurz přibližně 24,75 Kč za euro a budeme s ním nyní kalkulovat. Pokud nebudeme brát v úvahu poplatky, které si účtují směnárny, tak to znamená, že dovolená rodinu stála 49 500 Kč.

Protože nemáme křišťálovou kouli a nevíme, jaký kurz bude mít koruna v letos v létě, budeme pro zjednodušení kalkulovat s tím, že současný kurz koruny 23,37 za euro se udrží až do letošního července, kdy rodina opět vycestuje. Jelikož zájezdy do Chorvatska zdražily o 14 %, znamená to, že při stejném kurzu jako v loňském roce rodina zaplatí 2 280 eur, tedy 56 430 Kč. Kurz koruny se nám ale oproti loňsku změnil a koruna posílila na již zmíněných 23,37 Kč za euro. To znamená, že rodina letos bude potřebovat méně eur na to, aby pokryla meziroční zdražení zájezdů, než by tomu bylo v loňském roce. S dnešním kurzem by rodina zaplatila „pouze“ 53 283 Kč, cože je o zhruba 5,6 % méně, než by tomu bylo s loňským kurzem koruny. Kurz koruny tedy rodině pomohl ušetřit 3 147 Kč.

Vliv kurzu při nezměněné ceně zájezdu

Řekněme, že rodina letos nechce utratit více peněz, než utratila loni a kvůli meziročnímu zdražení zájezdu stráví v totožném hotelu o noc méně, aby tím vykompenzovala růst cen. Jak jsme si uvedli výše, při utracení 2 000 eur a loňském kurzu 24,75 Kč za euro by dovolená rodinu stála 49 500 Kč. Letos by ale (o noc kratší) dovolená díky silnější koruně stála „pouze“ 46 740 Kč.

Nyní se pojďme podívat na to, pokud by na stejnou dovolenou chtěla jet rodina například v červnu 2020. Budeme počítat s tím, že rodina i navzdory inflaci a růstu mezd nechce překročit psychologickou hranici 2 000 utracených eur. Koruna byla v červnu 2020 výrazně slabší než nyní (kurz byl zhruba 27 Kč za euro), což znamená, že by musela směnit 54 000 Kč, aby mohla v Chorvatsku utratit oněch 2 000 eur. Výše jsme vypočítali, že při nynějším kurzu bez započítaného zdražení by zaplatila „pouze“ 46 740 Kč, což je o 13,5 % méně, než v roce 2020. Připomínáme ale, že pro zjednodušení nyní kalkulujeme s tím, že současný kurz vydrží až do léta.

Ideální čas na nákup ETF a akcií?

V Portu investujeme do ETF a akcií (s výjimkou těch českých) v cizích měnách, tedy v eurech nebo amerických dolarech. Vliv na vaše investice tedy nemá jen vývoj daného instrumentu (ETF, akcie), ale i vývoj kurzu koruny. Až koruna začne oslabovat, tak se bude zvyšovat vaše korunová hodnota portfolia, protože byste v případě prodeje portfolia za určitý počet USD nebo EUR získali více korun, než kdyby byla „silnější“, jako například nyní. Rozhodně to ale neznamená, že až koruna oslabí například na hranici 26 Kč za euro, že máte prodat veškeré své investice. Takové chování nedoporučujeme a ideální je držet se svého dlouhodobého plánu a nespekulovat na kurzu, ale spoléhat na dlouhodobý růst trhů.

Koruna je nyní nejsilnější za posledních 15 let a trhy jsou i přes růst v prvním kvartálu relativně daleko od svých maxim. To znamená, že pokud nyní začnete investovat, můžete získat hned dvě výhody najednou. Můžete těžit jak z budoucího oslabování koruny (které je dříve či později nevyhnutelné), což bude mít pozitivní dopad jak na hodnotu vaší investice v korunách, tak i z budoucího růstu trhů, protože inflace pokračuje v poklesu a centrální banky začínají přemýšlet nad tím, kdy začít snižovat úrokové sazby, což bude pozitivní impuls pro akciové trhy

_______________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením

– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů

– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové

– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích

– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

stocks investing

Jak fungují indexové fondy?

Spousta lidí se investování vyhýbá. Ze strachu. Průzkum společnosti Ally Invest ukázal, že 65 % dospělých tvrdí, že

Portu Vánoční soutěž

Vánoční soutěž Portu

Perníčky, kam se podíváš. Vůně vánočních perníčků vykouzlí úsměv na tváři každému z nás. Kdy se plánujete pustit