Search
Close this search box.

Kterým ETF se letos daří nejvíce?

Letošní rok je na akciových trzích mimořádně volatilní. V průběhu březnového „výplachu“ se dokonce muselo obchodování na newyorské burze několikrát zastavovat, aby se tlumila panika investorů. Většina indexů po celém světě již dokázala velkou část ztrát umazat a například americký index NASDAQ, do kterého lze nově investovat i v Portu, překročil hodnotu 10 500 bodů, i když rok začínal pod hodnotou 9 000 bodů. Jak si vedly ETF instrumenty z nabídky Portu za prvních 6 měsíců roku 2020 a které stojí určitě za pozornost?

Nejvýkonnější 3 ETF

Nejvýnosnější ETF instrument z nabídky Portu za prvních 6 měsíců překvapivě není akciové ETF, ale dluhopisové iShares USD Treasury Bond 20+yr. Jedná se o dlouhodobé vládní dluhopisy USA, které jsou obecně považované za bezpečnou investici stabilizující hodnotu investiční strategie. Výnos od počátku roku do konce června činí 20,2 %. Dluhopisy v tomto instrumentu mají do splatnosti 20 a více let a průměrná výše jejich kuponového výnosu je 3 %.

Vrcholu instrument dosáhl 9.3., kdy YTD výnos (od počátku roku) dosáhl dokonce 30,46 %, následoval devítidenní propad o 21,83 %, který dosáhl dna 18.3.2020. Od tohoto data instrument přidal opět 12,29 %.

3 nejvýnosnější ETF za první pololetí 2020 v nabídce Portu

 

O druhou pozici nejvyšší výkonnosti za první pololetí se „perou“ dvě ETF – Zlato a Americké akcie top 100 (tedy již výše zmíněný index NASDAQ). Ten se sice na rozdíl od vládních dlouhodobých dluhopisů a zlata podíval během března až do 20% ztráty od počátku roku, nicméně ji již velmi zdárně dokázal odmazat a první pololetí zakončuje se ziskem 16 %. O jeden procentní bod lépe zakončil instrument nakupující fyzické zlato. Jak dluhopisy, tak zlato však většinu zisku nabraly během nebo těsně po největších akciových propadech a nyní již spíše stagnují. Akciový index NASDAQ naopak roste i nadále tempem několik procentních bodů za měsíc.

Opačný konec žebříčku…

Na druhou stranu o nelichotivý titul nejztrátovějších ETF od počátku roku se přetahují Akcie střední a východní Evropy, evropský automobilový sektor a americký finanční sektor. Všechny tři za první pololetí odepsaly kolem 24 % hodnoty.  „Nejhlouběji“ se přitom podívaly právě akcie střední a východní Evropy, které počátkem března klesly až na -47 % od počátku roku. Trochu lépe na tom byl americký finanční sektor, který se na dno podíval 23. března, kdy dosáhl ztráty 42,33 %. Podobně na tom byl i sektor automobilový.

Poslední příčky těchto ETF tolik překvapivá nejsou, jelikož tyto sektory a oblasti bývají v dobách krize zasaženy nejvíce. Například podkladovými aktivy amerického finančního sektoru (iShares S&P 500 Financials Sector UCITS ETF) jsou zejména velké americké banky jako JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup nebo Wells Fargo. Největší pozicí je pak konglomerát Berkshire Hathaway známého investičního guru Warrena Buffetta. V současné chvíli se však tento titul může jevit jako zajímavý pro nákup, protože mnoho analytiků označuje krize za vhodnou dobou pro nákup bankovních titulů. Americké banky jsou navíc daleko lépe kapitálově vybaveny než třeba banky evropské a krizi ustojí.

3 nejméně výkonné ETF za první pololetí roku 2020

 

Pro zajímavost můžeme uvést instrument, který nejvíce vydělal na současné „covid krizi“. Od březnového „dna“, kterého trhy dosahovaly kolem 23. března, se nejrychleji zotavil instrument Inovativní zdravotnictví (iShares Healthcare Innovation UCITS ETF) – zhodnotil o více jak 52 %.  Tohle ETF zahrnuje společnosti z oblasti zdravotní péče jako Seegene, Quidel, Momenta Pharmaceuticals nebo Dexcom a jeho růst byl tažen zejména optimismem investorů ohledně vývoje účinného léku na virus covid-19. Sektor zdravotnictví je tak jedním z dočasných vítězů této krize. Mimo tento sektor na krizi profitoval i sektor informačních technologií (iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF), který od březnového dna vyrostl o cca 50 %. Tento sektor táhnou kupředu především společnosti jako Microsoft nebo Apple, které za méně než 2 měsíce od největších propadů přepisovaly svá historická maxima.

3 ETF s největším nárůstem po koronakrizi

 

Zajímavý výnos přinesl i sektor biotechnologie a farmacie (Invesco NASDAQ Biotech), který se také svezl na vlně boje s virem a od březnového dna připsal cca 40 %.

Jak byly zasaženy regiony?

Porovnat můžeme také ETF instrumenty z pohledu geografického – americké akcie (iShares Core S&P 500 UCITS ETF), evropské akcie (iShares Core MSCI EMU UCITS ETF) a akcie asijské (AMUNDI MSCI EM ASIA UCITS ETF). Z pohledu prozatímního výnosu v letošním roce jsou vítězem asijské akcie, těsně následované ETF na americký index S&P 500. Oba ke konci pololetí cca 5 procentních bodů pod úrovní ze začátku roku. Regionálně nejhůř si pak vede Evropa (optikou akcií monetární unie) – ta k lednovým hodnotám tratí stále cca 12 p.b.

Americké i asijské akcie našly dno shodně 23.3., což může být zajímavé vzhledem k postupu viru od Asie po Ameriku, kam přišel nejpozději.

Evropa zaznamenala dno o pár dní dříve, konkrétně 18.3. Nejvíce se propadl právě evropský index, a to o 35,5 %, naopak nejméně ztratil index asijský (cca 24 %). Nejrychleji ze dna se pak dokázal vyškrábat nahoru americký S&P 500.

Srovnání vývoje amerických evropských a asijských akcií v roce 2020

 

Důvodem lepší výkonnosti amerického a asijského indexu před evropským, je zejména vyšší zastoupení technologického sektoru, který vyšel jako jeden z vítězů této krize. Podíl sektoru IT v americkém indexu S&P 500 je 26,15 %, v asijském MSCI EM Asia je to 21,2 %, zatímco v evropském MSCI EMU jen 12,12 %. Právě výkon společností jako Apple, Amazon, Microsoft, Alibaba nebo Tencent táhl nahoru americké i asijské indexy. Evropa takové společnosti bohužel nemá a její stěžejní sektory – průmysl či bankovnictví – utrpěly krizí značné ztráty, kvůli kterým se Evropa dívá Americe i Asii na záda.

Chcete si sestavit vlastní investiční strategii z odborníky prověřených indexových ETF? Celou nabídku instrumentů Portu naleznete zde.

——————————————————-
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

#15 – Letní bizár edice

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

Portu investoři - Radek Holub

Rozhovor s investorem Radkem Holubem

„Investovat jsem začal na střední škole, kdy jsem si založil investiční účet, prostřednictvím kterého jsem měl možnost nakupovat