Search
Close this search box.

Proč by vás propady neměly děsit? Průvodce investora v krizích

Investorka má obavy

Nikdo z nás nesleduje s radostí, že od začátku roku většina světových trhů klesá a portfolia svítí červeně. I to však k investování patří. Pojďme si vysvětlit, proč nemusí dlouhodobého investora propady na trzích šokovat a co mu podobné situace při dodržení dlouhodobých cílů můžou přinést.

Na začátek je dobré si připomenout samotnou podstatu pasivního investování, tedy i investování na Portu. Tento typ investování není určený pro spekulanty, ale pro dlouhodobé a trpělivé investory, kteří se nechtějí spravováním svých investic zbytečně zatěžovat. V ideálním případě si investor pouze nastaví trvalý příkaz a místo neustálého kontrolování vývoje portfolií se může věnovat činnostem, které ho opravdu baví. Výkyvy na trzích zkrátka k investování patří, historie a růst akciového trhu jako takový ovšem hrál vždy do karet těm, kteří se nadále drželi svých dlouhodobých investičních cílů.

Plán

Trhy nejdou vždy jen nahoru

Několik měsíců nebo let rostou a pak se můžou dočasně propadnout. Není to nic výjimečného – tak trhy prostě fungují. V minulosti byl každý propad dříve nebo později přeměněn v růst. Při investici do populárního indexu S&P 500 dne 14. 2. 2020 přišel investor během měsíce o více než 30 % hodnoty investice. Už za 6 měsíců se ocitl v plusu, rok od zainvestování mělo jeho portfolio o 16 % vyšší hodnotu oproti vkladu. A teď další příklad. Při zainvestování 17. 9. 2018 by člověk během třech měsíců přišel o 17 %, po roce byl ale už přes 2 % v plusu. A do třetice všeho dobrého. Kdyby měl investor těžko představitelnou smůlu a zainvestoval by peníze v nejvyšším bodě těsně před finanční krizí v roce 2007, ztratil by 60 % během jednoho roku. Potom sice pár let trvalo, než se trhy vrátily na původní hodnotu, trpělivě vyčkávající investor by na tom však opět vydělal. Dnes, po 15 letech, by měl výnos přes 150 %! 

Trhy nejdou vždy jen nahoru a někdy trvá, než se po větším pádu zase otřepou. V historii se ale vždy po propadu dokázaly vrátit a investoři vydělali. Z toho důvodu je potřeba na ně nahlížet z dlouhodobého horizontu. Chápeme, že hlavně pro naše nové klienty, kteří na Portu investují pár týdnů nebo měsíců, to nemusí být snadné. Sledujete své portfolio několikrát denně? Nesledujte to, nemá to teď cenu.

Zobrazení padajícího trhu

Co můžete udělat?

Čekejte. Historicky trhy rostou průměrně o 10 % každý rok. V tom jsou započítány i všechny dosavadní propady. Žádný spořicí produkt takový výnos nenabízí. Propady cen akcií mohou být také dobrou příležitostí k nákupu. Investoři se ale často chovají iracionálně a jdou tak proti známému heslu Barona Rothschilda: „Když na ulicích teče krev, nakupujte“. Prodat v okamžiku, kdy jste v minusu, znamená realizovat ztrátu. Pokud cenné papíry neprodáte, ztráta je nerealizovaná a dříve nebo později se trend obrátí. Při pravidelném investování teď nakupujete cenné papíry za nižší cenu, co při pohledu do budoucna znamená vyšší potenciál zhodnocení portfolia.

Co dělat při propadech trhů

Jak dlouho to bude trvat? 

Nikdo na světě, snad mimo Věštce z Omahy Warrena Buffetta, nemá křišťálovou kouli a přesný bod zvratu vývoje trhu není znám. V historii podobné propady trvaly týdny nebo měsíce. 

Klíčem k úspěchu v investování je čas. Čím déle necháte své prostředky pracovat, tím vyšší výnos získáte. Chytrý investor krátkodobé poklesy buď neřeší, nebo udělá opak toho, co doporučují ti nejzkušenější investoři a přestane posílat další prostředky. Určitě ale nevybírá a nerealizuje ztrátu, pokud k tomu není dotlačen negativní životní situací.  

Proč trhy klesají? 

K problémům, se kterými se svět začal potýkat už koncem minulého roku – nedostatkům v dodavatelských řetězcích, se přidala rychle rostoucí inflace, která byla původně poháněna poptávkou, jenž převyšovala nabídku. To vyústilo v situaci, kterou zjednodušíme na následujícím příkladu: dva lidé si chtěli koupit stejný počítač, ale výrobce měl pouze jeden počítačový čip a mohl tak prodat pouze jedno zařízení. Dostal se do velmi výhodné situace (kdy poptávka převýšila nabídku) a mohl zvýšit cenu prodávaného zařízení. 

Postcovidové tisknutí peněz, které zabránilo kolapsu globální ekonomiky v roce 2020, jako tomu bylo při velké finanční krizi v letech 2007–2008, se následně začalo projevovat urychlením růstu už tak rychle rostoucích cen. To samo o sobě ale nezpůsobuje poklesy trhů. Ty jsou zapříčiněny postupným omezováním spotřeby ze strany domácností.

Válka na Ukrajině přinesla na trhy vysokou míru nejistoty a je tak dalším důvodem poklesu. Vysoké ceny hlavně energetických komodit a obilovin způsobují další zvyšování cen, tedy vyšší inflaci spolu s rostoucím apetitem centrálních bank zvyšovat úrokové sazby.

 

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Článek představuje modelový příklad založený na několika předpokladech
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co se na trzích nikdy nezmění

Letošní vývoj na akciových trzích střídmí komentátoři označují za mimořádně volatilní a překvapivý. Ti odvážnější

Jste připraveni na krach trhu?

Žádný expert nedokáže předpovědět, kdy krach přijde. Stejně tak nelze předpovědět, o jak velký propad

Divoká devadesátá

Proč jsou dnes automobily z 90. let stále oblíbenější? A na jaké z nich vzpomínáte vy? A konečně: