Search
Close this search box.

Status Quo na filatelistickém trhu v roce 2020

Blíží se konec roku a je na čase, abychom si udělali krátké shrnutí, jaký vlastně byl rok 2020 v investiční filatelii.

Z mého pohledu byl přesně takový, jaký se dal očekávat již od prvních náznaků krize v Asii počátkem roku. Ceny vzácných poštovních známek opět rostly. Vždy, když přijde jakákoliv ekonomická krize, jdou ceny známek nahoru. Toto perpetuum mobile funguje již desítky let a nezdá se, že se na tom něco změní. K již tak vysoké poptávce sběratelů, která dlouhodobě převyšuje nabídku, se v době finančních a jiných krizí přidají ještě krátkodobí investoři, kteří vyženou ceny na nový level a tím nastaví nový standard. Na základě těchto nově dosažených cen se upraví ceny ve všech světových katalozích poštovních známek a z těchto cen se poté vychází při dalším prodeji. Je to takový začarovaný kruh, který byl nastaven již v době vydání prvních katalogů ve druhé polovině 19. století a od té doby funguje v nezměněné podobě. Dá se říci, že to je ideální stav pro jakéhokoliv dlouhodobého investora.

Jaké rekordy jsme tedy letos viděli?

Začněme našimi známkami. V americkém Bostonu se v únoru konala aukce pozůstalosti vzácných poštovních známek zemřelého československého emigranta Evžena W. Fridricha. Tato pozůstalost obsahovala ohromné množství československých rarit, z nichž některé byly dokonce desítky let považovány za ztracené, popřípadě neexistující. Mezi jinými se na aukci například objevil „nový“ exemplář proslaveného chybotisku přetisku 50/50. Tato známka dosáhla v aukční bitvě neuvěřitelných 85 000 $ plus 18% prémie, tudíž 100 300 $. Současná katalogová cena Pofis je přitom 1 200 000 Kč, takže nová cena tuto cenu výrazně přesáhla a stanovila tak nový rekord. Takových rekordů tam padlo hned několik.

Mezi další rekord můžeme zařadit 500$ známku bývalé britské kolonie Straits Settlements zobrazující Krále Edwarda VII. Tato rarita je známa v pouhých deseti exemplářích v nepoužité kvalitě (bez razítka), z nichž jeden rohový pár se nachází v Royal Philatelic Collection – britská královská sbírka. Tato známka byla dražena ve Velké Británii v říjnu 2020 a dosáhla rekordních 155 000 £, což je nejvyšší částka, jaká kdy byla za tuto známku zaplacena.

Do třetice si ukažme ještě jednu raritu, která se na trhu objevila opět po dlouhé době. Jedná se o kompletní rekonstrukci celé tiskové desky známky Mauricius Post Paid 2 d z roku 1848. Tato legendární známka byla tištěna deskou obsahující dvanáct polí, kde každé pole bylo vyryto zvlášť. Díky tomu je možné u každé známky určit její polohu v archu a tím teoreticky sestavit i původní tiskovou desku. Prakticky už to tak snadné není, především pokud chcete tuto rekonstrukci provést ze známek v opravdu pěkném stavu (early nebo intermediate impression). V minulosti se o to pokusily dvě legendy světové filatelie – Filip Ferrary a Artur Hind. Oběma se podařilo rekonstrukci provést, avšak některé známky nebyly v optimální kvalitě. Perfektní kvality docílil až další legendární sběratel – tabákový magnát Maurice Burrus, který tyto dvě rekonstrukce zakoupil a následně nejlepší kusy z nich zkombinoval se svojí vlastní rekonstrukcí tiskové desky. Tím dosáhl nejlepší kvality s exempláři v early nebo intermediate impression. To už je opravdová „haute philatelie“. Jedinečná a unikátní sestava, která nemá na světě obdoby, patří mezi perfektní investiční produkty, neboť v sobě obsahuje všechny atributy, které jsou základem pro růst ceny: kvalita, poptávka, původ, vzácnost a příběh, které budou mezi sběrateli a investory vždy vyhledávány a vysoce ceněny.

Určitě není bez zajímavosti, že se dnes tato prvotřídní a unikátní rekonstrukce tiskové desky v hodnotě desítek tisíc EUR nachází v České republice! V červenci 2020 ji totiž získal nejmenovaný český sběratel a zájemci by měli mít možnost si ji prohlédnout na připravované výstavě raritních poštovních známek, která by se měla konat v Národním Muzeu v lednu 2021.

Jak vidíme, je úplně jedno, zda právě probíhá celosvětová krize, která je ve Velké Británii ještě umocněna Brexitem, nebo ne. Raritní známky se prodávají vždy dobře a já jsem zcela přesvědčen, že to tak zůstane přinejmenším dalších 20 let. Trh s tradičními sběratelskými předměty (kam patří především poštovní známky a mince), je v tomto směru velice konzervativní a není ovlivněn žádnými módními výstřelky, kterým podléhají jiné sběratelské obory, nebo investice do umění. A celosvětová základna potenciálních 50-70 miliónů kupců je také dostatečně veliká. Je třeba si uvědomit, že ve velkých lidnatých rozvojových zemích roste a bohatne střední a vyšší střední třída, které jsou základním pilířem poptávky ve sběratelství.

Jako nejperspektivnější tedy stále vidím Britské kolonie, rané známky USA, první známky některých zemí, raritní známky Persie, Číny, Indie, samozřejmě rarity Československa a některá přetisková vydání, okupační provizoria, popřípadě různé chybotisky. Možností je nepřeberné množství. Vždy je potřeba se držet již zmíněných atributů: kvalita, poptávka, původ, vzácnost a příběh. Z čehož nejdůležitější je poptávka. A ta naštěstí zůstává (již desítky let) hodně vysoká.

Rok 2020 bych tedy shrnul dvěma větami: „Na trhu se opět nic nezměnilo. Vzácné známky jsou stále vzácnější a poptávka nadále převyšuje nabídku.“

———————–

Text: Radek Novák

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Fintech review – Růst bitcoinu a Muskův dar

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne. Náladu kryptospekulantů drží nahoře čínský stranický