Search
Close this search box.

Úskalí obchodování na bezplatných platformách

O aplikacích Robinhood nebo Revolut slyšel v poslední době už asi každý, kdo se zajímá o finanční trhy. Zejména aplikace s názvem po dobrosrdečném lupiči, působící v USA, způsobila doslova revoluci v burzovním obchodováním. Na rozdíl od bank a brokerských společností, které si účtují poplatky za každý provedený obchod klientů, nabízí zmíněné aplikace obchodování na trhu zdarma. Je to však opravdu výhra?

Dle zakladatele Robihoodu Vlada Teneva je cílem demokratizovat obchody s akciemi a zpřístupnit je širšímu lidu bez ohledu na jejich jmění. To je pochopitelně myšlenka, se kterou souzní i Portu, jehož cílem je také demokratizace českého investičního trhu. Rozdíly jsou však v provedení.

Revolut získal v posledních měsících miliony nových uživatelů, kteří si obchodováním na akciových trzích v čase pandemie krátily dlouhou chvíli. Popularitě těchto aplikací hodně pomohly i prudké propady a následné růsty cen akcií za koronavirové krize, jež přitáhly pozornost mnoha amatérských investorů. Ti tak mohou díky jednoduchosti aplikace prostřednictvím pár kliknutí v mobilu nakupovat či prodávat libovolné akcie. Tato zdánlivá jednoduchost a bezplatnost však může být ve výsledku velmi kontraproduktivní.
Na počátku je potřeba uvést na jakém principu funguje byznysmodel těchto aplikací. Je pravdou, že si do určité míry neúčtují poplatky za zprostředkování nákupu a prodeje na trhu, jejich příjmy však plynou z jiných kanálů. Robinhood donedávna živily vklady klientů – ti si do služby přes platební kartu pošlou určitý obnos, aby mohli nakupovat akcie, Robinhood ale peníze, které leží na účtech, dál reinvestuje a žije z úroků. Dále pak vydělává na příjmech od finančních firem, kterým posílá nákupní a prodejní objednávky svých klientů. Jelikož si Robinhood nebo Revolut neúčtuje poplatky za správu portfolií, není nijak motivován růstem majetků svých klientů. Jednoduše řečeno je těmto aplikacím jedno, zda lidé vydělávají nebo prodělávají – jejich zisky to neohrozí a o dobré jméno nepřijdou. V tom se od Portu liší, jelikož náš zájem je, aby lidé investující do portfolií Portu dosahovali dlouhodobě dobrých výsledků, a Portu se etablovalo jako důvěryhodný správce investic se spokojenými klienty.

Gamifikace a pošťuchování, co vás může připravit o veškeré zisky

Aplikace jako Robihood samozřejmě nenutí své klienty, aby často obchodovaly. Na druhou stranu toto chování latentně podporuje svými notifikacemi pro uživatele ohledně vývoje ceny jejich akcií a stavu portfolia. Po prvním obchodě se klientovi spustí digitální konfety a ihned dostává preferovaný „watch list“ podobných akcií, které by měl rovněž sledovat. Toto nenápadné „pošťuchování“ klientů často může vést ke krátkodobé orientaci a ta rozhodně nevede k dlouhodobému profitu. Nulové poplatky za obchodování s akciemi prezentují tyto aplikace jako svoji výhodu, nicméně pro dlouhodobé investory může být tato výhoda kontraproduktivní, jelikož podporuje nadměrné obchodování a to často na denní bázi. Jak už jsme vysvětlovali v jiném článku, strategie založená na denním obchodování má katastrofální výsledky a je prakticky nemožné s ní dlouhodobě porážet trh. S Robinhoodem je také možné se pouštět do obchodování se spekulativními a složitými produkty – jako je obchodování opcí, na páku, obchodování na krátkou pozici (shortování) a dalších nástrojů, jejichž používání je velmi nebezpečné nejen pro burzovní profesionály.

Robinhood a sebevražda – i taková je realita

Známý je případ dvacetiletého američana Alexe Kearnse, který si v červnu vzal svůj život v následku obchodování na aplikaci Robinhood. Tento mladík trávil v aplikaci Robinhood hodně času – nakupoval přes ni akcie a postupně se pustil i do mnohem složitějších burzovních operací, například sázek na pokles ceny akcií s pomocí vypůjčených peněz. Ráno 12. června otevřel aplikaci a stav účtu mu hlásil minus 730 tisíc dolarů. To ho naprosto vyděsilo. O pár hodin později se našlo jeho bezvládné tělo, a že šlo o sebevraždu, nebylo pochyb i kvůli tomu, že po sobě zanechal krátký vzkaz. „Jak je možné, aby dvacetiletý kluk bez jakéhokoliv příjmu mohl mít k dispozici milion dolarů na dluh? Já po tom ani nijak netoužil, nechtěl jsem riskovat, myslel jsem, že to jsou moje peníze„, napsal v dopise na rozloučenou, kde mimo jiné přiznal, že komplexním transakcím, do nichž se pouštěl, vůbec nerozuměl.

Aplikace jako je Robinhood nebo Revolut mají rozhodně i své přínosy. Pomohly znovu zpopularizovat investování na kapitálových trzích a přitáhly na trh novou vlnu mladých investorů. Jednoduchost těchto aplikací má však i svá úskalí, která může její uživatele motivovat ke špatným rozhodnutím. Jak bylo několikrát řečeno na tomto blogu, nejvhodnější strategií pro většinu investorské veřejnosti je pro dlouhodobé budování majetku pravidelné investování do pasivního fondu skrz platformu jako je například Portu.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme