Search
Close this search box.

#114 – Ekosvět

V malebném alpském středisku Davos se již po 50. sešly špičky světa, aby diskutovaly nad řešitelnými i neřešitelnými problémy v rámci jubilejního ročníku Světového ekonomického fóra. Hlavním motivem se již tradičně staly klimatické změny a předhánění se v ekologických slibech. Uvidíme, kolik z nich se vlivní politici a byznysmeni po cestě soukromým tryskáčem domů rozhodnou splnit.

Čína se zbavuje plastu. Od roku 2022 si v nejlidnatější zemi světa igelitku nepořídíte. Začne zde totiž platit plošný zákaz prodeje a užívání plastových výrobků na jedno použití. Ostatně podobný zákon prošel v minulém roce i na úrovni Evropské unie. Od příštího roku se tak budeme muset rozloučit s plastovými brčky, talířky, příbory, nebo třeba vatovými tyčinkami. Pro většinu věcí naštěstí existuje ekologičtější (většinou papírová) varianta a náš život tak bude pokračovat dál.

Na vlně ekologie jedou nejen státy, ale i jednotlivé firmy. Uvědomují si totiž, že ochrana životního prostředí se stává pro jejich zákazníky čím dál tím důležitějším tématem. Kromě vnitřního zápalu pro záchranu planety tak vedení firem získalo další motivaci – tentokrát finanční. Více než specifikacemi daného produktu se proto chlubí tím, kolik se při jeho výrobě podařilo ušetřit plastu a jak dobře jde následně recyklovat.

Trojici největších znečišťovatelů tvoří firmy, které se zabývají výrobou potravin a nápojů. Krom Coca-Coly a PepsiCo, je to ještě Nestlé. Právě třetí jmenovaná firma, která v Česku stojí například za bonbony Jojo a sušenkami Kitkat, chce do 5 let snížit výrobu plastových obalů o třetinu. Investuje proto téměř 50 miliard Kč především do hledání způsobu, jak efektivněji využít větší množství recyklátu.



Nový koronavirus má na svědomí již přes 25 obětí. Šíří se především na území Číny, kde se ví zatím o necelé tisícovce nakažených. Čínská vláda se snaží situaci řešit izolací jednotlivých měst – aktuálně je jich 10 a žije v nich dohromady přes 60 milionů lidí. Obavy z následků mají investoři a čínský index Shanghai Composite proto ztrácí od začátku týdne přes 4 procenta. Naposledy takto rychle klesal na začátku minulého roku – v reakci na nová cla Donalda Trumpa.

Venezuele dochází peníze. Jihoamerická země, která se potýká s recesí a hyperinflací má údajně k dispozici poslední miliardu dolarů (pro srovnání – jmění českého premiéra je asi 3x větší). Hlavním důvodem nedostatku financí jsou restrikce od většiny států světa, které neuznávají venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Ten ke svému úřadu přišel skrze (údajně) zmanipulované volby. Co se stane, až Venezuele peníze dojdou? To lze jen těžko odhadovat, každopádně zdá se, že to brzy zjistíme.

Dluh Spojených států vyrostl za Donalda Trumpa o 3 biliony dolarů. Část samozřejmě tvoří úroky z již existujícího 23 biliónového dluhu, přesto sám americký prezident k jeho růstu přispěl, a to nejen zvyšováním výdajů. Problémy tvoří také nižší příjmy, způsobené jeho daňovou reformou. Vůči HDP je americký dluh aktuálně na hodnotě 106 %. Pokud vám dělá problém představit si, jak velké množství je jeden bilion (v angličtině 1 trillion), koukněte na tuto stránku.



Špatný sen Boeingu nekončí. Problémový model 737 MAX se dostane do vzduchu nejdříve v polovině roku. Celková odstávka tak bude trvat více než rok. V reakci na informaci poklesly akcie firmy o 5 % a jejich obchodování muselo být následně pozastaveno. Upřímně, je těžké odhadovat, jestli návrat 737 Maxů do vzduchu celý problém uzavře. Špatné jméno modelu zůstane a řada lidí raději poletí něčím jiným.

Německá ekonomika je nejinovativnější ekonomikou světa. V žebříčku agentury Bloomberg tak po 6 letech došlo ke změně lídra a doposavad vládnoucí Jižní Korea se musí smířit se stříbrnou medailí. Z 60 sledovaných zemí se Česká republika umístila na 24. místě. Předčila tak například Polsko (25.), Maďarsko (28.) nebo Slovensko (41.).

Když už hodnotíme, za zmínku stojí i žebříček z trochu jiného soudku, který vydává německá společnost Movinga. Ta hodnotí 150 sledovaných měst podle toho, jak vhodné podmínky pro život nabízí mladým rodinám. V něm zvítězily finské Helsinky, následované kanadským Québecem a norským Oslem. Praha, jakožto jediný český zástupce, obsadila 75. pozici. Propadla především v dostupnosti bydlení (hodnoceno na základě cen nemovitostí a průměrné mzdy), kde obsadila 143. místo.



Vzpomínáte na kryptoměnu od Facebooku? Pokud největší sociální síť světa dodrží své plány, měli bychom se Libry dočkat v průběhu tohoto roku. Během toho minulého přišla chystaná digitální měna o řadu partnerů (Paypal, Mastercard,…) a hned několik států se nechalo slyšet, že si na Libru, jak se říká u nás v Česku, klekne. Lépe to s Librou nevypadá ani nyní. Opouští ji totiž jeden z hlavních partnerů – firma Vodafone.

P. S. Líbí se vám náš pravidelný newsletter nebo cokoliv dalšího, co pro vás v Portu děláme? Napište nám hodnocení na naši Facebookovou stránku. Budeme za něj rádi. Děkujeme!

Hezký víkend!


Jak se nenechat ovlivnit okolím, aneb placebo/nocebo efekt

Placebo efekt je možné vysledovat i na finančních trzích a slyšel o něm takřka každý. Asi málokdo ale slyšel o nocebo efektu, opaku placeba. Jak tyto efekty mohou ovlivnit investiční rozhodování?


Hotovost je hloupost, držte se globálně diverzifikovaných portfolií

Ray Dalio, zakladatel investiční společnosti Bridgewater Associates, prohlásil, že investoři by si neměli nechat ujít aktuální sílu trhu a měli by vložit svoje peníze do diverzifikovaného portfolia.


Vývoj vybraných instrumentů (17.1.- 24.1.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 331,1
+0,04%
YTD: +3,1%
Euro Stoxx 50
3 786,2
-0,58%
YTD: +1,0%
Nikkei 225
23 827,2
-0,89%
YTD: +0,7%
Ropa
54,7
-6,49%
YTD: -10,4%
EUR/CZK
25,160
+0,06%
YTD: -1,0%
Dow Jones
29 261,0
-0,30%
YTD: +2,5%
Pražská burza
1 142,9
+0,88%
YTD: +2,4%
Bitcoin
8 467,3
-4,83%
YTD: +18,1%
Zlato
1 559,6
-0,04%
YTD: +2,4%
USD/CZK
22,798
+0,71%
YTD: +0,8%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Portu – vše co potřebujete vědět o daních

Aktualizace článku o Portu a daních s informacemi pro správné vyplnění daňového přiznání za rok 2019. Potřebné podklady naleznete po přihlášení do svého účtu.


Velký bratr v mobilu a falešné české e-shopy

Umělou inteligenci je třeba regulovat, tvrdí šéf Googlu. Soukromí s aplikacemi v mobilu je iluze. Jak poznat, že e-shop vlastně e-shopem vůbec není?


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme