Search
Close this search box.

12 rozdílů mezi nastavením chudé a bohaté mysli

Určitě pro vás není žádnou novinkou fakt, že to, jakým způsobem uvažujete a přistupujete i k těm nejběžnějším každodenním záležitostem v životě, výrazně ovlivňuje, jak rychle a úspěšně dosáhnete svých vysněných cílů. Mysl ovlivňuje nejen naše chování, ale hlavně rozhodování a v dílčích situacích může nebo nemusí vést směrem, kterým se chceme ubírat. To samozřejmě platí i ve finanční sféře.

Myslíte si, že jste bohatí? Nebo naopak chudí? Ujišťujeme vás, že bohatství a úspěch se neměří jenom v penězích. Zejména se jedná o pohodu, hojnost, čas, úspěch a správné myšlení. Určitě existují sociální problémy, které přispívají k chudobě, ale úspěch nebo neúspěch je velmi subjektivním hodnocením.

Existuje mnoho finančně chudých lidí s „bohatým“ nastavením mysli a přístupem k životu. Na druhé straně najdeme také mnoho těch, kteří se narodili do rodiny s výtečným finančním zázemím, ale na základě svého přístupu se nikdy skutečně bohatými nestali.

Jednoduchý posun ve vašem myšlení vás může nasměrovat správným směrem a vy se můžete stát tak bohatými, jak jen chcete být. Níže uvádíme několik oblastí, ve kterých snadno uvidíte rozdíl mezi jednotlivými přístupy. Vždy uvedeme příklad „bohatého“ a „chudého“ nastavení mysli a přidáme tipy k zamyšlení.

1. Vynalézavost

„Bohaté“ nastavení mysli se soustředí na získání přebytku zdrojů a následného využití těchto zdrojů k rychlejšímu dosažení cílů. Příkladem může být dosažením lepšího vzdělání nebo zabezpečení budoucí generace.

Naopak „chudé“ nastavení mysli okamžitě vidí nadbytek jako příležitost ke spotřebě a zvýšení životní úrovně a stylu.

Máme pro vás výzvu:  Vytvořte si 30denní seznam věcí, které si chcete pořídit. Na seznamu byste měli mít jen to, co absolutně potřebujete. Přemýšlejte o tom, v jakých oblastech můžete svůj přístup zefektivnit, kde ušetřit, a tím začít budovat svou osobní zbraň v dosahování svých cílů.

2. Zisková dynamika

Bohaté nastavení mysli se snaží trávit čas, využívat zdroje a energii prací, která se vyplácí dlouho poté, co bylo vynaloženo úsilí. Bohaté myšlení je především o tom, jak se točí setrvačník. Budováním hybnosti. Vytvářením systémů, které i nadále vytvářejí hodnotu samostatně.

Chudé nastavení mysli je o krátkodobých návratech (např. čas za peníze). Zdroje investované bez okamžité návratnosti jsou pro někoho s tímto nastavením mysli zbytečné.

Výzva k zamyšlení:  Investice jsou důležité a měli byste pro ně najít prostor. Spořící účet nebo složené úročení jsou skvělým začátkem. Další oblastí zájmu by měla být vaše osobní produktivita.

3. Riziko vs. odměna

Bohaté nastavení mysli je ochotno okamžitě investovat své zdroje i za zdánlivě žádnou odměnou. Ne všechno má jasnou a jednoznačnou cestu k ziskovosti. Nebojí se využít příležitosti a zariskovat.

Chudé nastavení mysli napadne okamžitě: „Co tím získám teď hned?“. Například, proč platit za účast na konferenci, zajistit si ubytování a utrácet svůj čas, když vám to vaše společnost dokonce ani neproplatí?

Náš tip: Měli byste být ochotni podstupovat riziko, protože žádná odměna nepřijde bez rizika. Úspěch hledejte za hranicemi své komfortní zóny.

4. Smysluplné vztahy

Bohaté nastavení mysli se snaží budovat vztahy založené na důvěře, sympatiích, sdílených hodnotách a vzájemném respektu. Lidé s bohatým přístupem pomáhají druhým a kultivují vztahy bez očekávání, že na oplátku něco dostanou.

Chudé nastavení mysli odráží přístup: „Něco za něco“.

Výzva k zamyšlení: Jste průměrem z 5 lidí, se kterými trávíte nejvíce času. Začněte vytvářet nová přátelství s lidmi s bohatým nastavením mysli. Staňte se součástí skupiny lidí, od kterých se máte co naučit. Buďte nejhloupější osobou v místnosti. Spojte se s chytřejšími lidmi a inspirujte se. Chytřejší lidé činí inteligentní lidi ještě úspěšnějšími.

5. Pověst

Bohaté nastavení mysli chápe, že jeho pověst je vše, že důvěra a respekt se získávají pomalu, prostřednictvím nepřetržitého úsilí – a také, že je velmi snadné o ně v mžiku přijít.

Chudé nastavení mysli je přesvědčeno, že na pověsti příliš nezáleží a k dosažení svých cílů je ochotno jít přes mrtvoly.

Tip: Vždy zvažte důsledky vašeho jednání a rozhodování.

6. Oslavte ostatní

Bohaté nastavení mysli slaví úspěchy ostatních. Případnou soutěž bere jako motivaci a příležitost ke zlepšení. Existují pouze dvě možnosti jak k úspěchu ostatních přistoupit. Zbořit úspěch někoho jiného nebo se jím nechat inspirovat.

Chudé nastavení mysli často cítí žárlivost a hořkost ohledně úspěchů druhých.

Náš tip: Vždy budou  ve vašem okolí lidé, kteří dosáhli lepších výsledků. Najděte mezi nimi konkurenta a udělejte si z něj mentora.

„Změňte způsob, jakým se díváte na věci, a věci, na které se díváte, se změní“ – Wayne Dyer

7. Mentorské myšlení

Bohaté nastavení mysli chápe, že nikdy nemůže vědět všechno nejlépe a že se vždy může od každého něco naučit.

Chudé nastavení mysli myslí, že ví všechno nejlépe a že protichůdné pohledy jsou vždy špatně.

Výzva k zamyšlení: Cíleně vyhledávejte situace, ve kterých se cítíte nezkušení a nepohodlní. Vězte, že překonání těchto situací vám přinese daleko větší úspěch nebo minimálně cenné zkušenosti do budoucna, než to, že se těmto situacím budete vyhýbat.

8. Nemůžete udělat vše

Bohaté nastavení mysli přijímá, že nemůže udělat vše (i když by mohlo), ale zaměřením se na své hlavní silné stránky vytvoří větší hodnotu. Ví, že správný tým je silnější než součet jen jeho částí.

Chudé nastavení mysli uvažuje tak, že dokáže vše a docílí toho jen tím, že bude tvrdě dřít.

Náš tip: Víte, co je „esencialismus“? Jen proto, že je třeba něco udělat, neznamená, že to musíte udělat. Cesta esencialisty není o tom, jak co nejrychleji udělat nejvíce. Kouzlem úspěchu je udělat přesně ty správné věci.

9. Přijetí soutěže

Bohaté nastavení mysli zahrnuje konkurenci a ví, že železo naostří železo.

Chudé nastavení mysli je odrazováno a demotivováno konkurencí.

Tip k zamyšlení: Lady Gaga tu existovala již před Taylor Swift a jedna nebrání úspěchu nebo potenciálnímu růstu té druhé. Pro každého je tu kousek koláče, jen je třeba udělat první krok.

10. Vědět, kdy skončit

Bohaté nastavení mysli skončí strategicky a promyšleně. Plánuje skončit s předstihem, když si uvědomí, že potenciální zisky jsou nedostupné se současnými zdroji nebo nestojí vynakládat úsilí k jejich dosažení.

Chudé nastavení mysli končí v reakci na bolest a krátkodobé nepohodlí.

Výzva: Okamžitě podat výpověď na základě konfliktu s nadřízeným je jednoduché, proč ale nevyužít této situace k získání jiné práce či zmapování vašich dalších příležitostí, které by vás za jiných okolností nenapadly, a až poté opustit svou stávající práci. Průšvihy se dějí každý týden, tak ať vám život nekomplikují, ale naopak vás pohánějí vpřed. Jednat s horkou hlavou se nevyplácí.

11. Riziko opotřebení

Bohaté nastavení mysli nepolevuje v úsilí i v případě, že nastanou komplikace. Vytrvale směřuje k cíli a věří, že vše, co stojí za to, vyžaduje tvrdou práci.

Chudé nastavení mysli setrvává díky tvrdohlavosti a přikládá příliš velký význam utopeným nákladům.

Výzva k zamyšlení: Když vytrváme, úspěch se dříve či později dostaví. Mnoho lidí to často vzdá předčasně. Nicméně je třeba si uvědomit, že vynaložené úsilí i peníze jsou již vynaloženy a to by vás nemělo příliš ovlivňovat v dalším rozhodovaní.

12. Neexistuje žádné „hotovo“

Bohaté nastavení mysli chápe, že neexistuje žádné „hotovo“. Život je definován nikdy nekončícím procesem učení, zlepšováním se a nejrůznějšími výzvami.

Chudé nastavení mysli je přesvědčeno, že nastane okamžik, kdy odejde do důchodu a dál nebude nedělat nic. Že veškerá práce směřuje k odchodu do důchodu. Tento způsob myšlení potlačuje veškeré ambice a úsilí něčeho dosáhnout.

Výzva k zamyšlení: Pokud byste nemuseli po zbytek života pracovat, co byste dělali každý den? Váš koníček, kterému věnujete svůj čas a energii, ať už je to zahradničení, vaření, výuka nebo něco úplně jiného, by měl být tím, co vás naplňuje. Nikde není dáno, že se z vašeho, původně zamýšleného „jen smysluplného trávení volného času“ nestane prosperující business. Podívejte se na všechny neziskové organizace, hudební školy a malé podniky, které začaly jako výzva, nebo za účelem získání zkušeností a nakonec se z nich stalo něco mnohem významnějšího.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

msci-world-index-investovani

Trpělivost jako nejlepší investiční strategie

Investování je během na dlouhou trať a nejedná se o nástroj rychlého zbohatnutí. Důvodem je to, že kapitálové trhy, a zejména akcie, jsou v krátkém období volatilní, tedy jejich hodnota během roku může růst i klesat.