Search
Close this search box.

#128 – Fašismus podle Muska

Poslední dubnový týden přinesl údaje o vývoji ekonomiky za první čtvrtletí roku 2020. Na odhad Českého statistického úřadu si ještě nějaký ten týden budeme muset počkat a spokojit se tak musíme alespoň s hodnotami ze zahraničí.

Spojené státy zaznamenaly v Q1 v přepočtu na celý rok pokles o 4,8 %. To je nejvíce od roku 2008, kdy ve 4. čtvrtletí klesala americká ekonomika o 8,4 %. Zároveň to předčilo očekávání analytiků, kteří v průměru počítali s mírnějším poklesem o 4 %. Spojené státy tak ukončily svojí historicky nejdelší etapu růstu bez přerušení (od poloviny roku 2009).

A co Evropská unie? Hrubý domácí produkt zde klesl oproti poslednímu čtvrtletí roku 2019 o 3,5 %. Ještě o tři desetinky hůře si vedla eurozóna. V rámci EU se jedná o nejprudší pokles od roku 1995, a to jen proto, že z dřívějších let data neexistují. Pokud se podíváme na nejvíce postižené země koronavirem, je obrázek ještě o něco horší:

Francie: Pokles o 5,8 % – největší propad od roku 1949 (v Q1 2009 -1,6 %). Dokonce větší než v 2. čtvrtletí roku 1968, kdy stávkovalo přes 10 miliónů lidí.

Itálie: Pokles o 4,7 % – největší od roku 1995, kdy Eurostat začal data zaznamenávat (v Q1 2009 -2,8 %)

Španělsko: Pokles o 5,2 % – největší od 70. let, ze kterých jsou k dispozici podobná data (v Q1 2009 -2,6 %)

O nic lepší nebudou s největší pravděpodobností ani výsledky za 2. čtvrtletí. Hlavní otázkou tak zůstává, s jakou rychlostí se ekonomika vzpamatuje ve zbytku roku.

Na obrázku údaje o vývoji HDP ve Francii:


Trhy na prudký pokles HDP takřka nereagovaly a až do poloviny týdne většina indexů rostla. Optimismus překazil až nejnovější report z amerického trhu práce – o podporu v nezaměstnanosti si požádalo dalších 3,8 milionu lidí, dohromady přes 30 miliónů pracovníků, a opět více než analytici očekávali.

Krom makroekonomický dat přinesl uplynulý týden i výsledky společností za první čtvrtletí roku 2020. Zveřejňovala je i pětice amerických gigantů, jejichž akcie mají dohromady hodnotu přes 5 bilionů dolarů. Tak to vezměme popořadě:

Alphabet (Google): Google překonal očekávání ve většině ohledů a své akcionáře tak potěšil. Nechal se ovšem slyšet, že v následujícím čtvrtletí očekává pokles příjmů z reklamy – méně inzerovat budou především společnosti v cestovatelském sektoru. Akcie Alphabet během týdne posílily o 4,5 %.

Microsoft: Microsoft mírně předčil očekávání analytiků a v tržbách si tak drží stabilní tempo růstu. Největší zájem mezi investory budí především vývoj cloudového byznysu v čele s vlajkovou lodí v podobě Microsoft Azure. Ani tentokrát zde Microsoft nezklamal. Akcie firmy během týdne rostly o 1,5 %.

Facebook: Příjemně překvapil i Facebook, který se stejně jako Google musí potýkat s nižšími příjmy z reklamy. Karanténa nedala lidem na výběr a ti tak tráví podstatně více času na sociálních sítích. Oproti stejnému období v minulém roce vzrostl počet denních aktivních uživatelů o více než 10 %. Spolu s ujištěním, že situace na poli reklamy se stabilizuje, vedly informace k růstu o 7,5 %.

Amazon: Přestože tržby Amazonu vzrostly o 26 %, zisk stihl klesat ještě rychlejším tempem. Můžou za to investice v návaznosti na koronavirovou epidemii, která přinesla prudký nárůst objednávek. Jen během března najala firma ve Spojených státech 100 tisíc lidí. Akcie během týdne klesly o 2,5 %.

Apple: Výsledky Applu ničím zvlášť nepřekvapily a reakce na ně je tak spíše vlažná. Tržby z prodeje iPhonů podle očekávání mírně klesaly, stoupaly naopak tržby v oblasti služeb. Nejistou budoucnost potvrdilo vedení, když neposkytlo obvyklé předpovědi pro nadcházející čtvrtletí. Akcie během týdne rostly o 2,5 %.

Mimo velkou pětku se nachází ještě jedna společnost, kterou nesmíme opomenout. Elektromobilka Tesla ve středu zveřejňovala své výsledky a tak trochu překvapila, když dokázala zakončit další čtvrtletí v zisku – byť jen drobném. Akcie zamířily o 7 % vzhůru, avšak od té doby nepřestávají ztrácet.

Svoji roli v tom sehrál i Elon Musk, když během hovoru označil nařízení vlády zůstat doma za fašistické a za naprosté porušování základních lidských práv. Zmínil i negativní ekonomické dopady, které budou mít opatření nejen na Teslu, ale na každou firmu. Hádáme, že čtvrtletní Muskovi hovory jsou pro PR oddělení docela noční můrou.



Poprvé od 2. světové války snížila společnost Shell svojí dividendu, a to hned o dvě třetiny. Reaguje tak na nepříznivou situaci na trhu. Čistý zisk společnosti poklesl v prvním čtvrtletí o 46 % na necelé 3 miliardy dolarů. Výsledky byly ovšem výrazně lepší než analytici očekávali a tak spolu v reakci na snížení dividendy poklesly akcie „jen“ o 10 %.

Bitcoin míří prudce vzhůru. Pokořil hranici 8 tisíc dolarů a aktuálně se pohybuje na metě v podobě 9 tisíc USD. Hlavním důvodem zůstává blížící se půlení (druhá polovina května) – to historicky vedlo k nárůstu ceny krátce před a po tzv. halvingu. Spekulace na obdobný růst  (tzv. „fear of missing out“ = FOMO) tak žene cenu vzhůru.



Přebytek není jen ropy. Moc je i elektřiny nebo třeba brambor. Přebytek elektřiny může stejně jako u ropy vést (a vede) k záporným cenám. Velikonoční pondělí přineslo situaci, kdy v celé střední Evropě byla průměrná cena za elektřinu během dne záporná.
S přebytkem brambor mají problém například pěstitelé v Belgii. Údajně mají ve skladech přes 750 tisíc tun brambor. Vyzývají proto Belgičany, aby nejedli hranolky jednou, ale hned dvakrát denně.

V Portu strategiích od tohoto týdne narazíte na 3 nové instrumenty, o které jste nám psali.

Americké akcie (nefinanční) top 100: Instrument, která vám umožní investovat do nejzajímavějších a nejinovativnějších společností na americké burze. Kopíruje známý index NASDAQ 100, který v posledních letech poráží S&P 500.

Globální akcie malých společnosti: Rizikovější instrument, zaměřený na menší společnosti, které často těží z pokrizového vývoje. Ty dokážou prostřednictvím inovací překonat pomalu reagující korporace.

Evropské akcie – smart beta: Instrument, skrz který můžete s investicemi zůstat na našem kontinentě a zároveň maximalizovat svůj zisk oproti tradičním evropským ETF.

Více informací naleznete na našem blogu, případně v nabídce instrumentů u strategií. Přestože několik novinek ještě chystáme, budeme rádi, když nám napíšete na info@portu.cz, jaké instrumenty vám ve strategiích chybí a co bychom tak mohli zlepšit.

Hezký víkend!


Jak v době krize vytěžit z finančních trhů co nejvíce? Víme jak na to!

Pokud právě přemýšlíte, kam zainvestovat v této bouřlivé době a jakou zajímavou příležitost si nenechat ujít, možná právě vám nyní ulehčíme hledání.


Nová doba, staré pravdy

Poslední týdny na světových trzích jsou hodně divoké a finanční poradci mají plné ruce práce s uklidňováním té části klientů, která má peníze (i) na finančních trzích. Některé věci ale ani po prudkém obratu nepřestaly platit.


Vývoj vybraných instrumentů (24.4.- 1.5.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 856,3
+0,7%
YTD: -11,6%
Euro Stoxx 50
2 927,9
+4,2%
YTD: -21,9%
Nikkei 225
19 619,0
+1,9%
YTD: -17,1%
Ropa
19,6
+17,4%
YTD: -68,0%
EUR/CZK
27,095
-0,8%
YTD: +6,6%
Dow Jones
23 800,5
+0,6%
YTD: -16,2%
Pražská burza
873,2
+2,5%
YTD: -21,7%
Bitcoin
8 841,0
+17,4%
YTD: +23,3%
Zlato
1 688,9
-2,7%
YTD: +10,9%
USD/CZK
24,915
-1,5%
YTD: +10,1%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Video – Začínáme investovat s Portu

Začít investovat – to je pro spoustu lidí složitá představa. Ať už začínáte vy, nebo chcete inspirovat rodinu a přátelé, tohle video je užitečným průvodcem ve světě Portu.


Komerční identita a sdílení polohy

Karty napoví, kde jste byli. Banky se zapojí do chytré karantény. Video a hudba letí vzhůru. Spotify narostlo na 286 milionů posluchačů a překvapilo tržbami, dařilo se i YouTube. Sou polohu v rámci boje proti koronaviru sdílí na Mapy.cz přes milion lidí

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

portu-crypto-nl-17-tiny

#7 – Konec podvodníkům

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém si vysvětlíme, co stálo za jízdou

Vývoj trhu s klasickými vozy

Trh s klasickými automobily je dynamické, komplexní a v neposlední řadě dost složité prostředí. Navíc

MBA bez školy a zdarma

Titul MBA pořád patří mezi nejžádanější vzdělávací osvědčení ve světě businessu. Již v roce 2016 však přinesl časopis