Search
Close this search box.

#146 – Stagnující Evropa

Závěr týdne přinesl na trhy po delší době červená čísla. Popravdě bez větších důvodů. Jde spíše o vybírání zisků za uplynulé týdny. Odnesly to především technologické akcie a index NASDAQ 100 tak od minulého týdne ztrácí 4 %. Diverzifikovanější americký index S&P 500 oslabil za stejné období o 2 %. Evropský index Euro Stoxx 50 končí týden prakticky beze změny. Menšímu výprodeji se nevyhnul třeba ani Bitcoin.

Na začátku týdne jsme se dočkali avizovaného štěpení akcií, kdy společnosti Apple a Tesla rozděliliy své akcie na 4 (Apple), respektive 5 menších kousků. Přestože tento krok nemá žádný vliv na chod firmy, „investoři“ vzali obě společnosti útokem. Za první dva dny stoupla hodnota obou zmiňovaných o 7,5 %. Poté ovšem přišel celkem očekávaný pád a Apple odepsal zhruba 13 %, Tesla pak 18 %. Přestože dvouciferný pokles může vypadat hrozivě, obě firmy se vrátily pouze na hodnoty z předminulého týdne.

Evropa zaostává. Všechny evropské firmy dohromady mají menší hodnotu než americké technologické společnosti. Ono to vlastně dává smysl. Google, Apple, Microsoft – to jsou americká esa, kterým se v běžném životě jen těžko vyhnete. Evropa ale žádného takového žolíka nemá.

Před finanční krizí, v roce 2007, byl poměr pro Evropu podstatně příznivější. Všechny evropské společnosti stály zhruba čtyřnásobek toho, co americké technologické firmy. Jenže zatímco index NASDAQ 100 vyrostl od začátku roku 2009 o 900 %, evropský index Euro Stoxx 50 posílil za stejné období jen o 30 %. Zdá se, jako by se Evropa z propadu nedokázala pořádně vzpamatovat. Co za to může? Větší regulace? Menší investice do inovací? Asi těch faktorů bude více…

Že koronakrize firmě Zoom prospěje bylo jasné. Videokonferenční software je pro homeofficování jako stvořený. Málokdo ale čekal, že výsledky budou až tak skvělé. Tržby firmy totiž ve 2. čtvrtletí vzrostly meziročně o 350 %. Akcie společnosti v reakci na to posílily o 40 %. Přestože půlku z toho Zoom už stihl ztratit, od začátku roku stoupla hodnota firmy o 470 %.

Pro zajímavost – ukazatel P/E, který vyjadřuje poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii má aktuálně u Zoomu hodnotu přes 2000. Ve srovnání s indexem S&P 500 (P/E = 30), ale i třeba Teslou (P/E = 1000) tak od Zoomu investoři očividně očekávají divy. Nebo jim je to prostě jedno. Součástí indexu S&P 500 (zatím) Zoom není, ale pokud by byl, pohyboval by se kolem 60. místa.

Tesla se chystá vydat nové akcie a využít tak famózního růstu. Ať to může znít sebekontroverzněji, od vedení je to logický krok. Z odprodeje, který bude probíhat v několika vlnách, by firma mohla získat až 5 miliard dolarů. Pro představu, megatovárna kterou Tesla chystá v Texasu, a ve které se má vyrábět 10x víc aut než v Šanghajské továrně, má vyjít asi na miliardu dolarů. Takhle může Musk postavit „zadarmo“ ještě další čtyři.

Nezaměstnanost v USA v srpnu klesla na 8,4 %. Trh přitom očekával podstatně pomalejší pokles na 9,8 %. Po prudkém nárůstu se tak nezaměstnanost pomalu vrací k normálu. V Česku koronavirová krize trh práce zatím nijak výrazněji nepoznamenala a míra nezaměstnanosti zůstává na 3,8 %. Meziročně je to ale nárůst o 1,1 p.b.

Růst mezd se v Česku po 7 letech zastavil. Ve druhém čtvrtletí sice hrubá mzda vzrostla meziročně o 0,5 %, po započtení inflace to ale znamená reálný pokles o 2,5 %. V oblasti cestovního ruchu a pohostinství klesaly mzdy o 12 %. Polepšili si naopak lidé pracující ve veřejné správě (+5,1 %) a školství (+5,5 %).

V úterý 8.9 od 18:00 pořádáme webinář na téma Alternativní investování. Ten se uskuteční na našem Youtube kanálu, skrze který vám na dotazy budou odpovídat zástupci Portu Gallery – Martin Jaroš a Radim Krejčí. Více informací naleznete na Facebookové události.

Věříme, že tímto způsobem přiblížíme platformu dalším zájemcům o alternativní investování. V minulém týdnu se u nás například upsal již druhý sud whisky. Přestože investice byla spuštěna o půlnoci, v 10 ráno byl sud za více než milion Kč upsaný.

Hezký víkend!


Alarmující výsledky aktivně řízených fondů

Není velkým tajemstvím, že pro množství portfolio manažerů je velkou výzvou porazit srovnávací index. Vlastně pro drtivou většinu správců fondů. A co teprve porazit jej čtyři roky po sobě…


Tyranie složených nákladů

Vysoké poplatky spojené s investováním jsou nepřítelem dlouhodobého investora. Stejně jako v případě výnosů z investic se v průběhu času sčítají a rovněž u nich funguje princip složeného úročení…


Vývoj vybraných instrumentů (28.8. – 4.9.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 434,3
-2,1%
YTD: +6,3%
Euro Stoxx 50
3 311,5
-0,1%
YTD: -11,7%
Nikkei 225
23 205,4
+1,4%
YTD: -1,9%
Ropa
40,8
-5,0%
YTD: -33,2%
EUR/CZK
26,44
+0,9%
YTD: +4,0%
Dow Jones
28 345,0
-1,1%
YTD: -0,7%
Pražská burza
906,4
-0,2%
YTD: -18,8%
Bitcoin
10 459,0
-9,1%
YTD: +45,8%
Zlato
1 935,3
-2,0%
YTD: +27,1%
USD/CZK
22,32
+1,5%
YTD: -1,3%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Schválené drony Amazonu a dopad digitální daně

Masterpass končí. Placení mobilem přes QR kódy se neujalo. Amazon dostal zelenou. Může začít doručovat zásilky pomocí dronů. Apple a další giganti přesunou náklady na digitální daň na další subjekty. Jak?

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

znamky

Vzácné známky trhají aukční rekordy i v roce 2024!

Většina lidí je toho názoru, že sbírání známek je mrtvé. Jenže tento názor přetrvává již déle než 100 let! Jenže po více než 180 letech od vydání první známky je sbírání stále velmi živé, o čemž svědčí téměř vyprodané aukce po celém světě a rekordní ceny, které vzácné známky dosahují.

City Home

Dluhopisy nad inflací – opPORTUnity

Na platformě opPORTUnity startuje nová investiční příležitost ze světa nemovitostí. SATPO Group, pod které spadá i City Home, je úspěšným rezidenčním developerem s téměř 30letou historií, která od svého založení zvládla úspěšně dokončit 21 developerských projektů.

Portu novinky

Novinky na Portu. Co chystáme v nejbližší době?

Za poslední rok jsme pro vás na Portu představili řadu novinek a velké plány máme i pro rok následující. K našim mikrofonům jsme si proto přizvali Radima Krejčího, Martina Jaroše a Martina Luňáčka, aby nám shrnuli, co je nového a co plánujeme do budoucna.