Search
Close this search box.

#153 – Google vs. USA

Uplynulý týden nepřinesl žádná výrazná překvapení a většina hlavních indexů uzavírá v červených číslech. Spojené státy stále a stále vyčkávají na fiskální balík. Podpořil ho i prezident Donald Trump („I’m ready to sign a big, beautiful stimulus“). Jenže čas do voleb se krátí a shoda nikde. Pokud k ní nedojde v nejbližších dnech, do voleb nebude nic. Index S&P 500 ztrácí od minulého pátku 0,5 %.

Evropa se uzavírá a koronavirus netrápí jen Česko. Jsme sice pořád „best“, ale ostatní evropské státy jsou v uzavírkách jen několik dní za námi. Index Euro Stoxx 50 odepisuje od minulého pátku 1 %. Počty nově nakažených rostou i ve Spojených státech, Evropa ale nastoupila na mnohem rychleji rozjetý vlak.

V noci na dnešek se ve Spojených státech konala poslední prezidentská debata. Ta byla podstatně klidnější a lépe zvládnutá než debata první. Na průběhu to ale příliš nezměnilo. Donald Trump se opět ukázal jako výřečnější kandidát, který se nebojí stavět na nepravdách a lžích. Větší naděje na vítězství má však stále Joe Biden. Různé volební modely odhadují pravděpodobnost jeho výhry na 87-92 %. Už za 12 dní se dozvíme, zda nás čeká stejné překvapení jako před čtyřmi lety, kdy byly odhady velmi podobné.PayPal spustí platby v kryptoměnách. Firma, která patří do dvacítky největších společností na americkém trhu, tím chce pomoci k jejich globálnímu rozšíření. Podporované kryptoměny Bitcoin, Litecoin, Ethereum a Bitcoin Cash budou ze začátku dostupné pouze k držení a pouze americkým uživatelům. Počítá se ovšem s placením a rozšířením do celého světa. Akcie Paypalu reagovaly na oznámení 6% růstem, který ovšem neudržely. Zmiňované kryptoměny od oznámení prudce rostou. Bitcoin tento týden posiluje o 15 % a je na nejvyšších úrovních od začátku roku 2018.

Tesla je popáté za sebou v plusu. Americký výrobce elektromobilů vykázal ve 3. čtvrtletí zisk ve výši 331 milionů dolarů (7,6 mld. Kč). V černých číslech automobilku udržely emisní povolenky, na kterých Tesla získala 397 milionů dolarů (9,1 mld. Kč). Akcie firmy reagovaly na výsledky mírným růstem.Google čelí možná doposavad nejvážnější žalobě. Podalo ji americké ministerstvo spravedlnosti spolu s 11 americkými státy. Americkou technologickou společnost viní ze zneužívání tržní síly. Jedná se především o nekalou soutěž v oblasti internetových vyhledávačů. Americkému ministerstvu spravedlnosti vadí, že Google uzavírá kontrakty s dalšími technologickými firmami (Apple, Samsung,…), které následně využívají Google jako defaultní vyhledávač ve svých zařízeních. Podobného „zločinu“ se má Google dopouštět i v telefonech s operačním systémem Android. Firma oponuje tím, že lidé si nevybírají Google protože musí, ale protože chtějí.

Obdobné žalobě čelil v roce 1998 Microsoft. Ten měl zneužít své síly, když integroval prohlížeč Internet Explorer do operačního systému Windows 98. Tím výrazně omezil konkurenci – v té době především v podobě prohlížeče Netscape. Microsoftu zcela vážně hrozilo rozdělení, ale nakonec po několika rozhodnutích a odvoláních vyvázl jen s dohodou. Je zcela jasné, že ani o osudu Googlu se nerozhodne rychle a americká firma vybavená zástupy právníků udělá maximum pro minimální trest.

Výsledková sezóna se rozjíždí naplno a výsledky za 3. čtvrtletí reportovalo hned několik významných společností.

Netflix zklamal především v počtu nových předplatitelů a akcie zamířily dolů. Od oznámení výsledků ztrácí 7,5 %.

Snapchat překonal očekávání, vykázal nečekaný zisk a ukázal, že o reklamu je i v době koronaviru zájem. Akcie v reakci na to posilují o 43 %. Vzhůru díky tomu míří i akcie dalších sociálních sítí (Facebook +4 %, Twitter +7 %, Pinterest +10 %).

Intel zklamal investory především poklesem v segmentu datových center. Akcie v reakci na to na počtku dnešní obchodní seance klesají o 10 %.

Lékárenská skupina Pilulka zakončila veřejnou nabídku svých akcií na pražském burzovním trhu Start. O příležitost, kterou jsme nabídli skrze novou platformu opPORTUnity, byl nevídaný zájem. Ten nakonec více než pětinásobně převýšil nabízené množství. Obchodování s akciemi společnosti bude zahájeno 26. října za upisovací cenu 424 korun.Vzhledem k obrovskému zájmu jsme se rozhodli investorům nabídnout možnost nakoupit obchodované akcie Pilulky bez poplatku za pokyn k nákupu. Udělat tak můžete od 26.10 do 30.10.2020 skrze platformu opPORTUnity.

Hezký víkend!


Technologické akcie, jako dividendová investice?

Na rozdíl od akcií utilit nebo spotřebního zboží, nepatří sektor technologií mezi ty, který by investory, hledající vysoké dividendové výnosy napadl jako první…


Odpovědné a tematické investování zažívá boom

Evropští investoři věří v budoucí růst zejména dvou oblastí – ESG a tematických ETF. Takový je závěr studie provedené společností J.P. Morgan Asset Management, které se zúčastnilo 320 profesionálních investorů z celého světa.


Vývoj vybraných instrumentů (16.10. – 23.10.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 460,7
-0,7%
YTD: +7,1%
Euro Stoxx 50
3 211,2
-1,1%
YTD: -14,3%
Nikkei 225
23 516,6
+0,5%
YTD: -0,6%
Ropa
40,6
-0,7%
YTD: -33,5%
EUR/CZK
27,22
-0,2%
YTD: +7,1%
Dow Jones
28 407,0
-0,7%
YTD: -0,5%
Pražská burza
865,2
-0,2%
YTD: -22,5%
Bitcoin
12 989,0
+14,8%
YTD: +81,1%
Zlato
1 907,6
+0,1%
YTD: 25,2%
USD/CZK
22,96
-1,2%
YTD: +1,5%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Přes banku na úřad a konec EET v Čechách

Klienti ČSOB budou moct jako první přes údaje banky komunikovat se státem. Vláda schválila odklad EET na leden 2023. Revolut zavádí inteligentní funkci správy předplatného.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Proč investoři více riskují?

Investování je v podstatě jednoduché. Je potřeba držet nízké náklady, diverzifikovat, mít dlouhodobý investiční horizont

Vínová Alfa vítězem soutěže Automobilové klenoty

V sobotu 27. 4. 2024 se v areálu resortu Golf Galerie Hostivař konal již čtvrtý ročník oblíbené soutěže elegance zvaný Automobilové klenoty. Při noblesní příležitosti jsme představili naši Alfu Romeo 1900C Pininfarina Coupé a získali první cenu v kategorii poválečných automobilů.

Co jsou dividendy a k čemu jsou dobré?

Dividendy jsou pravidelně vyplácené zisky (burzovně obchodovatelných) společností nebo fondů jejich investorům. Je to pomyslná třešnička na dortu