Search
Close this search box.

#19 – Býci bez dozoru

crypto-nl-19-tiny

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn za uplynulý měsíc.

Listopadová pozitivní nálada na většině kapitálových trzích se projevila i na trhu kryptoměn. Bitcoin si v listopadu připsal 8,8 % a měsíc zakončil na ceně přes 37 tisíc dolarů. Ještě lépe na tom v listopadu bylo Ethereum, jeho cena vzrostla o 13,1 %. Celkové ohodnocení kryptoměnového trhu se poté za listopad zvýšilo o 10,9 % na 1,42 bilionu dolarů.

ohodnoceni-krypto-trh-listopad

Býci bez dozoru. Pozitivní nálada neutuchá ani v prvních prosincových dnech. Cena Bitcoinu okolo 44 tisíc dolarů je momentálně nejvýše od dubna 2022. Od krachu FTX v loňském listopadu se kryptoměny dostávají na výsluní tradičních médií znovu až nyní, ačkoliv za sebou mají silný celý rok. Nejstarší kryptoměna Bitcoin si od začátku roku připsala přes 150 % a s přehledem poráží většinu jiných aktiv. Zdá se nám, že z výběhu uteklo pár splašených býků, kterých si mainstream začíná všímat až nyní.

Kryptoměny se v posledním měsíci vezou na optimistické náladě, která převládla na finančních trzích. Stojí za ní hlavně přesvědčení, že centrální banky jsou u konce se zvyšováním úrokových sazeb. Jak u americké centrální banky (Fed), tak u evropské centrální banky (ECB) se pomalu začíná vyhlížet snižování sazeb. Tyto zprávy, společně s čím dál častějšími spekulacemi ohledně bitcoinového ETF od BlackRocku a dalších velkých správců majetku, tlačí cenu Bitcoinu, ale i dalších kryptoměn, vzhůru. 

Bitcoin oslavil 15 let. Před 15 lety byl publikovaný white paper představující koncept Bitcoinu. I po takové době kryptoměny stále rozdělují společnost. Kryptoměny jsou v této chvíli zakázány v asi desítce zemí, přesto (nebo možná právě proto) s nimi má na celém světě nějakou zkušenost přes 420 milionů lidí, tedy asi 5 % světové populace. Bitcoin se mezi kryptoměnami stále těší největšímu zájmu, bitcoinová dominance se pohybuje kolem úrovně 55 %. 

Spadla klec? Zakladatel Binance Changpeng „CZ“ Zhao se vzdal své funkce CEO. Mimo jiné se fakticky přiznal k praní špinavých peněz. CZ musí uhradit pokutu 50 milionů dolarů a Binance dokonce zaplatí pokutu 4,3 miliardy dolarů. To vyústilo ve ztrátu důvěry v burzu, příliv aktiv se za 24 hodin snížil o více než 1 miliardu dolarů. Doporučení je jasné, než si někde koupíte kryptoměny, pořádně si daného obchodníka prostudujte. U nás v Portu Crypto máme odpovědi na nejčastější otázky připraveny v našem FAQ.

Spadla klec 2: Česká edice. Policie obvinila dvě fyzické a jednu právnickou osobu z podvodu v kauze kolem společnosti Xixoio. Jména osob policie neuvedla, pravděpodobně se ale jedná o zakladatele Richarda Watzke a ředitele Henryho Ertnera. Poškozených zákazníků má být 2931, škoda je nejméně 353 milionů korun. Obvinění měli peníze použít mimo jiné na svůj luxusní život, jsou také obviněni z praní špinavých peněz. Náš názor na tento pochybný projekt jsme pro ČT24 komentovali jak při loňské listopadové razii, tak už v roce 2021 pro Aktuálně.

Rekordní poplatek. Neznámý uživatel zaplatil za převod 139 Bitcoinů na transakčním poplatku 83,7 Bitcoinu v hodnotě 3,1 milionu dolarů. V dolarovém vyjádření se jedná o nejvyšší poplatek za bitcoinovou transakci (při využití kurzu BTC/USD v době zaplacení poplatku). Největší poplatek v Bitcoinech byl zaplacen v roce 2016, kdy někdo omylem za transakci utratil 291 BTC. V té době se ale Bitcoin obchodoval za mnohem nižší cenu a v dolarovém vyjádření tak uživatel za transakci zaplatil „pouze“ necelých 130 tisíc dolarů. 

V Česku zákazy, v Rakousku byznys. U nás v České republice dávají zatím banky od kryptoměn raději ruce pryč a výjimkou není ani zdejší Raiffeisenbank, která třeba podnikatelům s kryptoměnami rovnou ruší účty.  Naproti tomu regionální síť bank Raiffeisen pro oblast Vídně a Dolního Rakouska bude přímo ve svém internetovém bankovnictví mít možnost obchodování Bitcoinu a krypta. Česká Reiffeisenbank ale zatím zdá se nic takového neplánuje a prý si bude dál držet od krypta odstup.

Polis napadena zevnitř. Populární holešovická krypto komunita Paralelní Polis se ocitla v problémech poté, co měla být finančně vytunelována najatou agenturou na organizaci krypto eventů. Na svých stránkách informuje o neshodách s jednatelem agentury Duct Tape Production (DTP), který měl údajně vyvést ze společnosti výnosy z konference ETHPrague. Tyto výnosy však měly být původně určené na provoz neziskové organizace, ze které Paralelní Polis financuje svůj chod. Doktrína nezávislosti, ke které se členové Polis zavazují, jim však neumožňuje obrátit se na policii či soudy. Pokud se o situaci dozvíme více, budeme vás informovat v dalším vydání Crypto newsletteru.

Co nového v Portu?

Růst cen kryptoměn z poslední doby se plně projevuje i na zhodnocení prostředků, které pro klienty spravujeme v naší službě Portu Crypto. Rádi bychom přesto zdůraznili, že kryptoměny zůstávají velmi rizikovou investicí. Mohou tak třeba sloužit jako menší část z investičního portfolia pro zkušenější investory. V Portu momentálně usilovně pracujeme na novém dlouhodobém investičním produktu (DIP) a už teď vám můžeme prozradit, že pokud v něm budete chtít mít zastoupeny kryptoměny, s naším Portu na důchod to bude možné. Spuštění plánujeme na leden 2024. 

heatmap-listopad

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#2 – Bitcoin za 145 tisíc

Vítejte u druhého newsletteru ze světa Portu Crypto. Sektor kryptoměn nikdy nespí a my vám zasíláme přehled nejdůležitějších novinek,

msci-world-index-investovani

Trpělivost jako nejlepší investiční strategie

Investování je během na dlouhou trať a nejedná se o nástroj rychlého zbohatnutí. Důvodem je to, že kapitálové trhy, a zejména akcie, jsou v krátkém období volatilní, tedy jejich hodnota během roku může růst i klesat.