Search
Close this search box.

#194 – Půjčování

Většina světových indexů zakončuje další týden v plusu. Na pořadu (tý)dne byla zejména data o růstu cen ve Spojených státech a zároveň doplňující čísla z trhu práce. Pokud to vezmeme popořadě, meziroční inflace v USA setrvala na 5,4 % a konečně se trefila do odhadů analytiků. Investoři si tak vydechli, že růst z posledních měsíců konečně přestal akcelerovat. Na druhou stranu to začíná vypadat, že „přechodná inflace“ bude o něco méně přechodná a obavy z rychlejšího utahování měnové politiky ve vzduchu zůstávají.

Z pohledu trhu práce se vrací Spojené státy do normálu. Zejména kvůli přetrvávající podpoře v některých státech ale nový normál vypadá trochu jinak. Nabídky práce opět převyšují poptávku, tentokrát ale na vyšší úrovni. Na 8,7 milionu nezaměstnaných připadá přes 10 milionů nabídek práce. Těsně před pandemií to bylo zhruba 5,7 milionů nezaměstnaných na 7 milionů nabídek. S postupným rušením štědrých dávek by ale měla obě čísla pomalu klesat.

Americký index S&P 500 roste tento týden o 0,7 %. Vzhůru ho tlačí také finanční sektor, který těží z mírně rostoucích výnosů v USA, a posiluje o 2 %. Evropský index Euro Stoxx 50 si připsal další skvělý týden a posiluje o 1,3 %. Kromě dobrých čtvrtletních výsledků přináší investorům optimismus i stav proočkování v EU. Alespoň první dávku zde dostalo více než 61,5 % lidí. Pro srovnání, ve Spojených státech 58,5 %, v Česku 54 %.

Americký senát se činí a do největší ekonomiky světa nepřestávají proudit peníze. V úterý zákonodárci schválili infrastrukturní investiční plán za zhruba 1 bilion dolarů a do konce týdne stihli ještě upéct na další. Jde sice o „nezávazné rozpočtové opatření“, to ale počítá s investicemi za 3,5 bilionu dolarů. Návrh prošel nejtěsnější možnou většinou (demokraté X republikáni) a peníze mají mířit především do projektů v oblastech jako je vzdělání, zdravotní péče a klimatické změny.

Kde na to vzít? Návrh počítá se zdaněním velkých podniků a nejbohatších. Ostatně to je z politického hlediska cesta nejmenšího odporu. Jenže reálně končí plány u plánů a většinou nezbývá než si půjčit. Od začátku pandemie stihly Spojené státy nafouknout dluh až na 127 % HDP a podle některých odhadů by v rámci teto dekády mohl dluh vystoupat až ke 200 %.

Půjčování má samozřejmě 2 strany mince. Na jedné straně je ten, kdo si půjčuje (USA), na druhé straně pak ten, kdo peníze poskytuje. Poptávka a nabídka. V tržním prostředí je to relativně jednoduché. Když už vám nechce nikdo půjčit, musíte vylepšit svou nabídku (vyšší úrok). To se ale státům moc nechce. Na rozdíl od běžných smrtelníků mají naštěstí dobrého parťáka, který nakupuje dluhopisy i za ceny, které nikoho nelákají. Centrální banky tak činí v zájmu podpořit ekonomiku, dokud se ale nezačnou bilionových rozvah také někdy zbavovat, je to prostě jen monetizace dluhu…tištění peněz. To přináší jediný výsledek – vyšší inflaci a odmazávání dluhu na úkor úspor obyčejných lidí.

Občas se nákupy nepovedou. V roce 2006 koupil německý Adidas značku Reebok. Zaplatil za ni 3,8 miliardy dolarů a doufal, že tak vylepší svoji pozici oproti konkurenční společnosti Nike. Ještě v roce 2010 tvořil Reebok 18 % celkových tržeb firmy, v roce 2020 už jen 7 %. Adidas nedokázal za 15 let vymyslet, jak se značkou pracovat, a řadě akcionářů se ulevilo, že Reebok konečně mění majitele. Za 2,5 miliardy dolarů ho od Adidasu koupí společnost Authentic Brands Group. Akcie Adidasu reagovaly na zprávu růstem o 3 %.

Spojené státy tlačí na země OPEC+ (Saúdská Arábie, Rusko, Irák…), aby těžily více ropy. Bidenova administrativa argumentuje tím, že vysoké ceny ropy brzdí návrat ekonomik do normálu. To pociťují třeba řidiči a vyšší ceny se odrážejí i v rostoucí inflaci. Samotní členové OPEC+ k návrhu příliš náklonnosti neprojevují, vzhledem k šířící se mutaci Delta ovšem roste pravděpodobnost, že se problém vyřeší sám. Reálně totiž hrozí znovuuzavření některých ekonomik, pokles poptávky po ropě a z toho plynoucí pokles ceny.

V Česku překvapila tento týden především červencová inflace. Meziročně vystoupala na 3,4 %, analytici přitom očekávali, že se udrží pod třemi procenty a překvapení to pravděpodobně je i pro ČNB. Ceny rostou rychleji především u pohonných hmot, tabákových výrobků, bydlení, ale i třeba piva. Vzhledem k vyšší inflaci a silnému trhu práce (proinflační faktor) lze očekávat, že ČNB zvýší sazby na každém z letošních zasedání, až na úroveň 1,5 % na konci roku 2021.

Nakonec nám nezbývá než se opakovat. Vyšší inflace je především daň na střadatele a nejhůře ji odnáší ti, co se inflaci nebrání. Na běžné a spořící účty patří rezervy pro nenadálé události (často se mluví o šestinásobku měsíčních výdajů, je to ale velmi individuální). Nepatří na ně ale životní úspory, finance na důchod a obecně peníze, které v nejbližších letech nebudete potřebovat. V Česku bohužel investování příliš velkou základnu nemá, sami ale vidíme, že se to pomalu daří měnit. Za poslední rok máme desítky tisíc nových investorů, velkou část přitom tvoří mladí lidé, jejichž zájem o investování nás těší nadvakrát.

Co nového v Portu?

Tento týden na Portu Gallery proběhl úspěšně další úpis vzácných a velmi žádaných modrých safírů. Příští týden se můžete těšit jedinečnou příležitost, upisovat se totiž bude první výtisk 100 Kčs z roku 1961 i s návrhy.

Ostatně tu si můžete prohlédnout i na naší první oficiální výstavě Portu Gallery, která se veřejnosti otevřela tuto středu. Již jsme přivítali první návštěvníky a až do středy 18.8 můžete přijít i vy. Výstava se koná v Praze, v Jiri Svestka Gallery. Více informací najdete na našem blogu, případně na Facebookové události.

Přijít můžete třeba ještě dnes (pátek), až do 20:00. V následujících dnech máme otevřeno:
sobota 14.8. – 10:00 – 20:00
neděle 15.8. – 10:00 – 20:00
pondělí 16.8. – 14:00 – 20:00
úterý 17.8. – 14:00 – 20:00
středa 18.8. – 14:00 – 20:00

A pokud nemůžete do Prahy, nebo nemáte zrovna čas, máme pro vás aspoň alternativu v podobě komentované online prohlídky.

Hezký víkend!


Jak porazit inflaci, která již léta válcuje úroky na bankovních vkladech?

České domácnosti mají v bankách dlouhodobě uloženo zhruba 40 % svých finančních prostředků, dohromady s hotovostí pak okolo 45 %. Mnozí Češi a Češky tak nevědomky prodělávají.


Trhy jsou stále v pohybu. Co s tím? Zjednodušte si to!

James Playsted Wood, který toho o trzích napsal podstatně více, než průměrný smrtelník kdy přečetl, jednou trefně poznamenal, že „věcí, která nejvíce ovlivňuje akciové burzy, je všechno“…


Vývoj vybraných instrumentů (6.8. – 13.8.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 465,9
+0,7%
YTD: +18,9%
Euro Stoxx 50
4 229,2
+1,3%
YTD: +18,4%
Nikkei 225
27 977,2
+0,6%
YTD: +1,9%
Ropa
69,0
+1,0%
YTD: +42,1%
EUR/CZK
25,39
-0,1%
YTD: -3,3%
Dow Jones
35 554,1
+1,0%
YTD: +16,2%
Pražská burza
1 274,8
+2,9%
YTD: +24,1%
Bitcoin
46 564,0
+9,1%
YTD: +60,8%
Zlato
1 765,7
+0,1%
YTD: -6,8%
USD/CZK
21,58
+0,3%
YTD: +0,8%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Portu Gallery vystavuje a Norton přebírá český Avast

První výstava Portu Gallery – investice s příběhem. IT gigant Norton převezme český Avast za 8,6 miliardy dolarů. Likérku Stock Spirits přebírá investiční firma CVC, akviziční prémie přesahuje 40 %




Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

oprava auta

Náhody se dějí

Jaká je šance, že se vám do konce měsíce rozbije auto? Moc velká ne. A